Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

Sellheim30 lipca 2018 odeszła Isabel Sellheim – wspaniała postać łącząca niełatwą przeszłość nie tylko słupskich pokoleń. Od 2009 Honorowa Obywatelka Miasta Słupska.

Isabel Sellheim urodzona we wrześniu 1929 w Stolp im Pommern (Słupsk) wyjechała ze Słupska wraz z rodziną pod koniec 1945, ale nie wymazała z pamięci wspomnień z rodzinnego miasta. Wiedziała o rozmiarze wojennych win swoich rodaków, ale nie utożsamiała się z nimi. Wróciła do nas po latach, by móc „przywracać pamięć” i łączyć szlachetnie dobrymi działaniami dzisiejszych obywateli Europy: Niemców, Polaków, Żydów.

Jej wkład w budowanie porozumienia międzynarodowego i międzykulturowego jest nie do przecenienia. Polski Słupsk był jej bardzo bliski. Zależało jej nie tylko na upamiętnieniu tych Słupszczan, którzy byli wyjątkowi, ale i na pokazywaniu tragicznych dziejów miasta i ludzi. Wśród przypomnianych przez Isabel Sellheim artystów znaleźli się między innymi: Otto Priebe, Rudolf Hardow, Johannes Sauer, Hans Winter, profesor Joachim Schwarz, Heinrich von Stephan czy Max Pechstein.
Jej zasługą jest również przywrócenie Słupskowi legendy Niedźwiadka Szczęścia. Od wielu lat Pani Isabel czyniła starania o upamiętnienie obecności na naszych ziemiach członków narodu, który ucierpiał najbardziej w czasie II wojny światowej – Żydów. Tablice upamiętniające znanych żydowskich Słupszczan, powołanie Społecznego Komitetu do spraw tablicy upamiętniającej wywózkę Żydów słupskich przez nazistów do Auschwitz i zbiórka pieniędzy na jej wykonanie czy wreszcie nadanie imienia dr. Maxa Josepha ulicy przy żydowskim Domu Przedpogrzebowym w Słupsku – to efekt zabiegów Pani Isabel Sellheim.

W ubiegłym roku Isabel Sellheim wsparła Słupski Ośrodek Kultury w realizacji projektu pn. "Śladami Pamięci"

Ceremonia pogrzebowa Pani Sellheim odbędzie się w sobotę, 25 sierpnia 2018 r. o godz. 13.50 na Starym Cmentarzu w Słupsku.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
10
13
14
15
16

Nasz Newsletter

Sam Na Scenie

sam na scenie logo

Bip

bip logo pomn1 grad

Instytucje współpracujące

logo bgsw

Sponsorzy

doram logo white2

logo douglas

obi logo

bat logo

Karta Dużej Rodziny

logo familijny slupsk