20180411 X muza konkurs wiedzy o filmie 2611 kwietnia odbył się finał Konkursu Wiedzy o Filmie X MUZA. W rozgrywkach wzięły udział trzy dwuosobowe drużyny, które zdobyły największą ilość punktów podczas marcowych eliminacji. Finał rozegrał się na scenie kina REJS i miał charakter turnieju z udziałem publiczności, która dopingowała i wspierała uczestników.

Zawodnicy mieli za zadanie odpowiadać na pytania w sześciu konkurencjach:

- alfabet - odpowiedź zaczynała się na wybraną literę

- biografie - należało rozpoznać biografię reżysera bądź aktora na podstawie fragmentów życiorysów

- fragmenty filmowe - trzeba było podać tytuły filmów na podstawie zaprezentowanych fragmentów

- kalambury - jedna osoba z drużyny pokazywała bez użycia słów wylosowany tytuł filmowy, natomiast druga musiała go odgadnąć

- fragmenty muzyczne - po fragmencie ścieżki dźwiękowej należało rozpoznać film oraz kompozytora

- rozbójnik - drużyny decydowały o stopniu trudności pytania, wybierając pytania za 1, 2 lub 3 punkty, mając świadomość, że za nieprawidłową odpowiedź punkty będą odejmowane

Finałowe zmagania oceniało jury w składzie: dr Janusz Bohdziewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Elżbieta Łukaszus-Mijewska oraz Joanna Gajdo, instruktorki kina REJS.

Poziom finału był bardzo wyrównany, a wynik rozstrzygnął się dopiero w ostatniej rundzie. Najlepsi okazali się nasi goście z Bytowa, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji X MUZA: Jędrzej Szczepański i Marcin Janikowski. Kolejne miejsca na podium przypadły reprezentantom I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Miejsce drugie zdobyła drużyna w składzie: Michał Wawrzeła i Jakub Łaszkiewicz, a trzecie jedyny w finale zespół żeński: Julia Stawiarz i Liliana Barszczewska. Wszyscy uczestnicy finału wykazali się nie tylko ogromną wiedzą filmową, ale także determinacją i wolą walki. Finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe: książki, filmy i płyty z muzyką filmową, Najlepsza drużyna otrzymała ponadto akredytacje na festiwal Ińskie Lato Filmowe.

fot. Krzysztof Piotrkowski