Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

Utraty marcowe spotkanie z Mikołajem Grynbergiem pop18 maja o godz. 18.00 w ramach wydarzenia UTRATY MARCOWE – 16. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku w rocznicę wydarzeń Marca ’68, Kulturalny Punkt Zapalny i Słupski Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, oraz promocję jego najnowszej książki pt. "Księga wyjścia". Spotkanie z pisarzem poprowadzi prof. Bernadetta Żynis. Uczestników spotkania gościć będzie OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a.

Wstęp wolny po uprzednim zarezerwowaniu miejsca.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska.

Urodzony w 1966 roku Mikołaj Grynberg, z wykształcenia psycholog, życie zawodowe związał z fotografią i twórczością literacką. Swoje wystawy prezentował niemal w każdym zakątku świata. Od wielu lat w swojej pracy porusza temat problematyki i historii polskich Żydów w XX wieku. Jest autorem albumów "Dużo kobiet" (2009), "Auschwitz – co ja tu robię?" (2010) oraz "Ocaleni z XX wieku" (2012). Wydał również zbiór rozmów "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) oraz tom opowiadań "Rejwach" (2016). W roku 2018 na rynku ukazała się najnowsza książka Mikołaja Grynberga pt. "Księga Wyjścia", wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

„Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność. Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało.

Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku. Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi:

dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej”.

Mikołaj Grynberg

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7

Nasz Newsletter

Sam Na Scenie

sam na scenie logo

Bip

bip logo pomn1 grad

Instytucje współpracujące

logo bgsw

Sponsorzy

doram logo white2

logo douglas

obi logo

bat logo

Karta Dużej Rodziny

logo familijny slupsk