muzyka w teatrze II plakatW sobotę 12 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy do Teatru Rondo na kolejny wieczór z nowego cyklu „Teatr w Muzyce, Muzyka w Teatrze”. Drugie spotkanie z muzyką w teatrze poświęcone będzie twórczości z nurtu folk. Goście Ronda będą mieli okazję wykonać własnoręczne ozdoby wielkanocne, usłyszą niezwykły koncert zespołu „Mokosz” wraz z inscenizacją grupy teatralnej „Słudzy Lorda Szambelana”. Spotkanie zakończy nocny pokaz ogniowy w wykonaniu grupy „Gwiżdże”

Wieczór rozpocznie się o godz. 18:00 warsztatami rękodzieła wielkanocnego, prowadzonymi przez Agnieszkę Pienkos z Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury. Po warsztatach o godz. 19:00 usłyszymy koncert zespołu „Mokosz” w składzie Magdalena Lesiecka (wokal), Olga Hanowska (skrzypce) i Ksenia Gwardiak (wokal).

Artystki inspirują się tradycyjnymi pieśniami z Białorusi, Ukrainy, Pomorza, Kurpiów, Mazowsza i Lubelszczyzny. Sama nazwa zespołu „Mokosz” bezpośrednio nawiązujące do słowiańskiej bogini wody, deszczu i płodności, w folklorze często przedstawianej pod postacią ducha domowego. Kobiety z dużą głową, opiekunki prac kobiecych, która przędła nić ludzkiego żywota, a jej pojawienie wyprzedzał turkot kołowrotka.

mokoszMuzyka zespołu „Mokosz” jest właśnie rodzajem „przędzenia”. Każda pieśń to opowieść o życiu, od kołyski aż po grób. Artystki snują opowieści o tym co bliskie człowiekowi, o prostych radościach i nieuniknionych smutkach. Każdy ich występ jest swoistym performensem, który poza słuchem, pobudza też inne zmysły.

Koncert zespołu „Mokosz”, inscenizacją teatralną, ubarwią aktorzy z grupy teatralnej „Słudzy Lorda Szambelana”, znanej słupszczanom choćby z przedstawienia „Wór”, także nawiązującego do folkloru i mitologii słowiańskiej.

Gorący wieczór, zakończy się bardzo gorąco gdy o godz. 20:00 grupa „Gwiżdże” zaprezentuje pokaz ogniowy pod nazwą „Zaproś ogień do tańca”.

Bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy
(wszystkie wydarzenia wieczoru wliczone w cenę biletu)

"Muzyka w Teatrze, Teatr w Muzyce" to nowy cykl spotkań ze sztuką w Teatrze Rondo. Pomysłodawcą i koordynatorem cyklu jest Maciej Sierosławski. Główną ideą koncertów jest prezentacja niecodziennych zjawisk artystycznych, wychodzących zdecydowanie, poza tradycyjne pojmowane, granice konwencji, rodzajów i gatunków.