Rozmowy przy kawie o prawie - Trudne wybory, czyli kodeks wyborczy wczoraj, dziś i jutro

Kategoria
Różne
Termin
2019-03-04 18:00
Miejsce
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

Zapraszamy na kolejne "Rozmowy przy kawie o prawie". Tym razem poruszymy temat kodeksu wyborczego.

Rok 2019 to Rok Wyborów.

Uchwalona pod koniec 2017 roku reforma prawa wyborczego skutkować będzie największą zmianą w procesie wyborczym od czasów przywrócenia procesu demokratycznych wyborów po upadku komunizmu. Głębokie i fundamentalne zmiany dotkną każdego etapu wyborów oraz wszystkich organów wyborczych. Pierwszy poważny sprawdzian dla nowych przepisów nastąpił już jesienią 2018 roku, podczas ogólnopolskich wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego.
Czy argumenty stojące za tak poważną i daleko-idącą reformą były prawdziwe? Czy zmiany w strukturze organów wyborczych i przebiegu procesu wyborczego usprawnią ich funkcjonowanie, czy wręcz je sparaliżują? Czy nowe zasady przeprowadzania głosowania i liczenia głosów zwiększą przejrzystość i demokratyczność procesu wyborczego? A może wprowadzone zmiany były tylko pretekstem dla zmian personalnych? Na te i inne pytania mamy nadzieję uzyskać odpowiedzi od Pana Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, adwokata Wojciecha Hermelińskiego, współautora opracowania pt. Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce.

Wstęp wolny

 
 

Terminy

  • 2019-03-04 18:00