Powrót - MAMY KINO

Kategoria
MAMY Kino
Termin
2019-05-15 12:00
Miejsce
OT RONDO
Telefon
59 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

Polska 2018, 105 min.

ecobilet emcek

reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Magdalena Łazarkiewicz
muzyka: Antoni Łazarkiewicz
zdjęcia: Wojciech Todorow
obsada: Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman

„Powrót” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.

Syn marnotrawny może być córką, może być całą resztą rodziny. Wraca, bo nie ma dokąd uciekać. Wraca, bo nie ma innego wyjścia. Magdalena Łazarkiewicz w "Powrocie" wywraca biblijną przypowieść, żeby dać świadectwo prawdzie będącej pochodną bezradności. Bezradności humanisty wobec dogmatów, rytuałów, wobec zakłamania. "A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się" – tymi słowami kończy się biblijna przypowieść o synu marnotrawnym. W "Powrocie" nie ma radości, jest milczenie. Nie ma wesela, jest stypa. Nie ma również naiwności, tylko szczerość. I jeszcze prawda. Prawda emocji, bólu, empatii. Prawda dobrego kina. /Łukasz Maciejewski, Onet.film/

 
 

Terminy

  • 2019-05-15 12:00