14. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

Różne
Termin: 2016-09-09 - 2016-09-11

Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny, Słupski Ośrodek Kultury wraz z partnerami zapraszają na 14. Dni Kultury Żydowskiej. Od 8 do 11 września będziemy prezentować  kulturę żydowską, zwłaszcza w jej współczesnej odmianie. Ja zwykle w programie Dni Kultury – warsztaty, muzyka, film i oczywiście... kuchnia.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Na warsztaty obowiązują zapisy w Teatrze Rondo - tel. (59) 842-63-49

Program

8 września godz. 18:00 Teatr Rondo

  • Orientalne rytmy żydowskie - warsztaty bębniarskie z Liron Meyuhas (brak wolnych miejsc)
    (Warsztaty dla osób z doświadczeniem muzycznym)

9 września godz. 18:00 ulica Nowobramska

  • Koncert Liron Meyuhas Trio „Projekt La Gitana”

    Projekt „La Gitana” to fuzja afrykańskiego rytmu i arabskich skal muzycznych. Zabrzmi Oud (lutnia arabska), trąbka i mnóstwo instrumentów perkusyjnych. Artyści z Izraela zaoferują nam magiczną przestrzeń. Trio stanowią Liron Meyuhas, Netanel Lesser oraz Tal Avraham – utalentowani muzycy często występujący na muzycznej scenie Izraela

9-11 września godz. 14:00 Teatr Rondo

  • Warsztaty taneczne z Gosią Mielech

10 września godz. 16:00 Teatr Rondo

  • Warsztaty kulinarne z Zeevem Navonem (brak wolnych miejsc)

11 września godz. 15:00 Kino Rejs

  • Pokazy pofestiwalowe 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
    • godz. 15.00 - SPRAWA KOZALCZYKA
      Yakov Kozalczyk znany był jako “strażnik bloku śmierci”. Był również żydowskim kapo w Auschwitz, który poświęcił swoje życie by ratować Żydów. Był też bardzo znanym siłaczem, który występował na całym świecie. Jego serce nie wytrzymało oskarżeń o kolaborację z nazistami i wieku 53 lat – mieszkając już w Izraelu, popełnił samobójstwo. Jego 68-letni syn rozpoczyna teraz niezwykłą podróż, by odkryć przeszłość i odnaleźć ojca..
    • godz. 16.00 - 7 DNI W ST.PETERSBURGU
      Film pokazuje wizytę Lizy w Petersburgu, podczas której ma okazję uściskać swojego syna po raz pierwszy od 12 lat. Lisa przyjechała do Izraela idąc w ślady swego syna Leonida. Rok później on zdecydował się na powrót do Rosji, a ona została w Izraelu z pozostałą częścią rodziny. Ich spotkanie to prawdziwa emocjonalna burza, choć po jakimś czasie dochodzą do punktu, w którym możliwy jest prawdziwe pojednanie. To będzie też ich pożegnanie, chyba że Lizie uda się zrealizować swoje marzenie, by Leonid powrócił do Izraela, pomimo wysokiej ceny jaką będzie musiał zapłacić – półtora roku w więzieniu.
    • godz. 17.00 - BENTE I ALEKSANDER
      Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.

Zadanie zrealizowane ze środków finansowych Miasta Słupsk i Województwa Pomorskiego

 sok logo logo kpz  193 484 zoomed logo s upsk  woj pomorskie  baner emcek zblizenia logo nowy teatr logo
kafeina stowarzyszenie zydowskie motywy.jpg sosir gp logo logo RS logo TV SŁUPSK  

 

 

Terminy


  • Od 2016-09-09 do 2016-09-11