PGR Obrazy - pokaz filmu i spotkanie autorskie

Kino
Termin: 2018-12-02 14:00

Miejsce: Kino Rejs, al. 3 Maja 22

Pół miliona osób bez pracy, razem z rodzinami to prawie dwa miliony bez źródła utrzymania. Liczby, za którymi kryją się ludzkie dramaty, to efekt likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych. Trudną, zapomnianą przez wielu historię, przypomina w swoim filmie dokumentalnym Joanna Warecha. Reżyserka zagląda do wsi Grużajny, skąd sama pochodzi. Dzieciństwo spędziła w PGR.

Film opowiada o losach ludzi żyjących w PGR-ach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. minionego wieku. Jest to niezwykle ważny temat, mocno poparty wspomnieniami żyjących tam ludzi. Głęboko tkwił w tej ziemi i trzeba go było tylko z niej wydobyć – mówiła reżyserka Joanna Warecha. Walorem projektu jest fakt, że autorka pochodzi z tych ziem, ze wsi Grużajny. Dlatego wszystko jest starannie przemyślane, głębokie i autentyczne. Bardzo atrakcyjnie przemyślana została konstrukcja filmu, wykraczająca poza ramy reportażu, tworząca obraz uniwersalny o tym, w jaki sposób człowiek potrafi reagować na przemiany będące ponad ludzką wytrzymałość.

O ten film walczyłam naprawdę bardzo długo. Często słyszałam, że to jest temat już nieważny, że problemu już nie ma — komentowała Joanna Warecha. Problem jednak nadal istnieje, o czym po projekcji mówili mieszkańcy Grużajn. Efekt transformacji w filmie ma twarz konkretnych bohaterów. Do dysponowania majątkiem dawnych PGR-ów została powołana Agencja Własności Rolnych Skarbu Państwa. Instytucja Przejęła prawie 5 mln hektarów gruntów rolnych w Polsce, w tym ponad 800 tysięcy na Warmii i Mazurach. Po prawie 30 latach od czasu likwidacji PGR-ów wciąż nie brakuje opinii, że zabrakło systemowych rozwiązań, które dałyby taką pomoc, jaką otrzymują po likwidacji stanowisk pracy inne branże. Film „PGR Obrazy” walczy ze stereotypami i niesprawiedliwymi, krzywdzącymi ocenami byłych pracowników PGR-ów.

Wydarzenie w ramach 13. festiwalu MIEJSCE KOBIET jest realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bilety dostępne są na stronie:

https://ekobilet.pl/kinorejs/pgr-obrazy-27358/316369-bilety-na-film?fbclid=IwAR20Rdi6hXEkayqWQhtllufrK0E2CAEIwwK3mWlv7kPQ9rCe0cAPK_9BVnY

 

Telefon
59 843 54 34
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW
Addres
aleja 3 Maja 22, 76-200 Słupsk, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • 2018-12-02 14:00