Lato 1993 plakatW poniedziałek, 11 czerwca, w kinie REJS Słupskiego Ośrodka Kultury odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu PO FILMIE. Zgodnie z nazwą, po projekcji filmu „Lato 1993” widzowie uczestniczyli w rozmowie z zaproszonymi gośćmi: Iwoną Niemasz, przewodniczącą Towarzystwa NASZ DOM, psycholożką Klaudią Kołacz i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Klaudiuszem Dyjasem. Spotkanie poprowadziła Grażyna Bolewska, wiceprezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Bohaterką obrazu Carli Simón jest sześcioletnia Frida, która straciła oboje rodziców i ma zamieszkać ze swoim wujkiem i jego rodziną na hiszpańskiej prowincji. Unikając sentymentalizmu, katalońska reżyserka rysuje złożony portret emocjonalny dziecka, które mierzy się z falą sprzecznych uczuć: gniewem, zazdrością, ale i rodzącym się poczuciem przywiązania.

Zgodnie z założeniami cyklu PO FILMIE, dyskusja dotyczyła nie tyle obejrzanego obrazu, co raczej problematyki społecznej zapowiadanej przez film. Wachlarz tematów poruszonych w trakcie blisko dwugodzinnej rozmowy był szeroki. Zaproszeni eksperci, czerpiąc z własnego bogatego doświadczenia zawodowego, opowiadali o skomplikowanych relacjach pomiędzy dzieckiem a rodziną zastępczą, o rodzajach pieczy zastępczej, o placówkach opiekuńczo-wychowawczych, o trudnych decyzjach podejmowanych przez sądy rodzinne. Rozmówcy podkreślali, że nieocenianie dziecka i rozumienie jego skomplikowanych emocji ma fundamentalne znaczenie w procesie godzenia się ze stratą i wchodzenia w nową rzeczywistość. Spotkanie było wzruszające i merytoryczne jednocześnie. Wszyscy uczestnicy jednym głosem podkreślali wartość zarówno filmu, jak i poruszanych tematów.

Na kolejny seans w ramach cyklu zapraszamy już po wakacjach, natomiast film „Lato 1993” będzie można jeszcze obejrzeć w kinie REJS w dniach 15 – 21 czerwca. Gorąco polecamy.

Cykl PO FILMIE jest realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.