Dowłatow plakat 2Dyskusyjny Klub Filmowy PROJEKCJA i kino studyjne REJS Słupskiego Ośrodka Kultury serdecznie zapraszają w niedzielę, 16 grudnia, o godzinie 16.00 na przedpremierowy pokaz filmu "Dowłatow". Po seansie widzowie będą mieli okazję spotkać się z odtwórczynią głównej roli żeńskiej, Heleną Sujecką, aktorką wywodzącą się ze Słupska.

Siergiej Dowłatow, inaczej niż jego przyjaciel Josif Brodski, światową sławę zdobył dopiero po śmierci - w Polsce jego dzieła wydano w latach 90. Film Aleksieja Germana Jr. ukazuje zaledwie kilka dni z życia literata, w których jak w soczewce skupia się całego życie artysty. Jego uroda, osobność i towarzyskość. Seanse przyciągania-odpychania z żoną i romanse. Przede wszystkim zaś przeprawy z radziecką propagandą i cenzurą literacką, praktycznie uniemożliwiającą Dowłatowowi publikowanie.

Nie tylko zresztą jemu - film, pieczołowicie odtwarzając aurę artystycznego Leningradu lat 70., metaforyzuje losy całego pokolenia. Wyczarowując tę krainę, German dba, by była ona jednocześnie fascynująca i zgrzebna, baśniowa i konkretna.

Dowłatow Sujecka baner

Film Aleksieja Germana młodszego jest nie tyle tradycyjną biografią, ile dziełem sięgającym po prawdziwe postaci po to, by opowiedzieć własną, ponadczasową historię. Kamera Łukasza Żala, niczym wyborne pióro Dowłatowa, prowadzi opowieść w sposób bardzo subiektywny. "Dowłatow", mimo swojego publicystycznego potencjału, nie jest filmem wyłącznie politycznym, lecz dziełem dopełnionym o to, co prywatne i osobiste. /Mateusz Dębski, Ekrany/

Znaki ważne całość małe