Po wakacyjnej przerwie wznawiamy działalność DKF Projekcja i już za niespełna tydzień zapraszamy na pierwsze spotkanie.

Nowy sezon klubowy rozpoczynamy wyjątkowym wydarzeniem. W czwartek, 2 września, pokażemy Poza skałami w reżyserii Sama Wooda z 1922 roku, który przez lata uważano za zaginiony. W filmie wystąpiły dwie wielkie gwiazdy kina niemego – Rudolph Valentino i Gloria Swanson. Nawiązując jednocześnie do konwencji pokazów z epoki, naszemu seansowi towarzyszyć będzie oryginalna ścieżka dźwiękowa, którą na scenie kina wykonają na żywo znakomici muzycy: Maciej Trifonidis, Paweł Szamburski i Hubert Zemler, tworzący formację Horny Trees.

Beyond The Rocks

fot. Rudolph Valentino & Gloria Swanson / 'Beyond the Rocks' dir. Sam Wood
Courtesy of Gloria Swanson Collection, Harry Ransom Center, University of Texas Austin and Milestone Film.

W kolejnym tygodniu, 9 września, sięgniemy po najnowszą adaptację legendarnej powieści - Berlin Alexanderplatz. Burhan Qurbani mierząc się z książką Alfreda Döblina postawił na reinterpretację: przeniósł akcję do współczesności, a bohaterem uczynił Francisa B. - nielegalnego imigranta z Afryki Zachodniej. W efekcie powstała fascynująca i hipnotyzująca kryminalna ballada, która - jak pisał w recenzji jeden z krytyków - zachwyca się literackim pierwowzorem, ale nie ugina się pod jego ciężarem.

Berlin Alexanderplatz

16 września pokażemy Złe baśnie braci D’Innocenzo. Film włoskiego duetu, nagrodzony za scenariusz na Berlinale, został ujęty w formułę mrocznej współczesnej baśni, która rozgrywa się na przedmieściach Rzymu. To kino gęste od emocji, zwłaszcza niepokoju i trudnego do zdefiniowania podskórnego lęku, w którym część krytyków dostrzegła echa twórczości amerykańskiego reżysera, Todda Solondza.

Złe baśnie

W przedostatnim tygodniu miesiąca, z okazji 19. Dni Kultury Żydowskiej, wyświetlimy na przedpremierowym pokazie (23 września) Poufne lekcje perskiego. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa. Obraz Vadima Perelman doceniła w ubiegłym roku publiczność festiwalu Transatlantyk, za udaną próbę znalezienia nowego języka, w którym ironia i absurd jako jedyne są w stanie opisać zło Holocaustu.

Poufne lekcje perskiego

Do historii, tym razem nieco bliższej, sięga również Jan P. Matuszyński w filmie Żeby nie było śladów. Fabuła, oparta o wątki zawarte w reportażu Cezarego Łazarewicza, odwołuje się do słynnej sprawy zabójstwa Grzegorza Przemyka. Głównym bohaterem jest, grany przez Tomasza Ziętka, Jurek - jedyny świadek śmiertelnego pobicia, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Ten jeden z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych polskich tytułów pokażemy na ostatnim czwartkowym spotkaniu, 30 września.

Żeby nie było śladów

Prelekcje przed filmami wygłosi Anna Patalon - absolwentka prawa i filozofii, pasjonatka kina. Po seansach chętnych zapraszamy do pozostania na około 30-minutowej dyskusji.

Seanse DKF PROJEKCJA odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00.

Wrześniowy karnet w cenie 65zł można kupić wyłącznie w kasie kina, najpóźniej przed pierwszym klubowym seansem w miesiącu.

logotypy

Działalność DKF Projekcja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasto Słupsk.