W niedzielę, 15 maja, serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu PO FILMIE "Oczami kobiet". Z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk chcemy zachęcić widzów do zaangażowania się po seansie w dyskusję na ważne społecznie tematy.

LINGUI z datą i logami małe

Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 18.00 pokazem filmu "Lingui", a po projekcji odbędzie się debata pod hasłem "Czyje jest moje ciało?". Punktem wyjścia do rozmowy będzie problem aborcji, z którym mierzy się bohaterka filmu, mieszkanka egzotycznego afrykańskiego kraju. Chcielibyśmy jednak ten nieustająco budzący ogromnie emocje temat poruszyć także w kontekście boleśnie aktualnym, jakim jest wojna na Ukrainie. Dyskusję moderować będzie Danuta Wawrowska, prezeska Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk.

 

 

Lingui foto1

LINGUI

Niemcy, Francja, Belgia 2021, 87 min
reżyseria: Mahamat-Saleh Haroun
scenariusz: Mahamat-Saleh Haroun
muzyka: Wasis Diop
zdjęcia: Mathieu Giombini
obsada: Achouackh Abakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue, Hadjé Fatimé Ngoua

 

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek „Lingui” runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?

Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.

 

 

bilety: 18,00, 15,00, 13,00,
dostępne online tutaj