22. Witkacy pod strzechy - monodram Macieja Witkiewicza "Moniuszkowskie śpiewy..."

Teatr
Termin: 2019-09-18 19:00

Miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a

Moniuszkowskie śpiewy „W małym dworku” Witkacego we wspomnieniach sędziwego Jęzorego Pasiukowskiego

monodram Macieja Witkiewicza

"W pieśniach Stanisława Moniuszki zawarte są treści świadczące o wnikliwym spojrzeniu ich autora na losy człowieka. Śpiewnik domowy powstał na codzienny domowy użytek – można go zatem śpiewać i W małym dworku Witkacego aby udowodnić jego uniwersalność. Dotychczas już wiele witkacowskich sztuk posłużyło jako materiał do różnego rodzaju spektakli muzycznych, co świadczy o ich nieprzemijającej atrakcyjności. Podobnie postępowano z moniuszkowskimi pieśniami. W moim spektaklu prowadzącą rolę spełnia akcja dramatu, a pieśni (ok. 44) łączą się z nią lub ją ilustrują albo pozostają w tle. Często wręcz zastępują tekst dramatu wnosząc swoistą jakby metafizycznie pokrewną ekspresję, która z kolei terapeutycznie jak antyczny katharsis leczy metafizyczny niepokój tak potrzebny dla powstania sztuki.

Stanisław Moniuszko i Stanisław Ignacy Witkiewicz wyrośli z polsko – litewskich korzeni – to jedynie co ich faktycznie łączy. Są nawet spowinowaceni rodzinnie przez Wańkowiczów.

Moniuszkowskie śpiewy „W małym dworku” Witkacego we wspomnieniach sędziwego Jęzorego Pasiukowskiego to specjalna prezentacja, oparta przede wszystkim na amatorskim nagraniu wideo w wykonaniu bardzo zdolnych młodych śpiewaków – aktorów, studentów bydgoskiej A.M. w moich wspomnieniach po latach. Wystąpię jako ten jedynie, cudownie ocalały „kabotyn”– nieudaczny artysta - Jezio. W obecnej formie spektaklik, którego byłem wtedy (24.02.1996r.) całkowitym pomysłodawcą i realizatorem (scenariusz, reżyseria, przygotowanie muzyczne i wokalne, scenografia itd.) zaprezentuję w ramach słupskich, witkacowskich specjalnych dni związanych z Jego 80-tą rocznicą śmierci w Polskim Roku Moniuszkowskim 2019 (200-stulecie urodzin). Przy tej również okazji przekażę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ciupagę, którą Stasiowi Witkiewiczowi podarował Sabała w prezencie chrzestnym. Ja ją z kolei dostałem od dziadka Jana Koszczyca-Witkiewicza (brata stryjecznego Witkacego) z okazji komunii świętej, ale również widocznie z pewnym podtekstem ukrytych  życzeń dla męskiego potomka rodu herbu „Nieczuja”."

Maciej Rafał Witkiewicz

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a

 

Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

 

Terminy


  • 2019-09-18 19:00