kalista 27Drugi dzień festiwalu "Sam na Scenie" zakończył się muzycznym akcentem. Po raz kolejny na scenie OT Rondo wystąpił Paweł Ruszkowski, wokalista, instrumentalista, kompozytor i aranżer, kojarzony głównie z solową działalnością w nurcie poezji śpiewanej. Jest on jednocześnie muzykiem otwartym na wszelkie inspiracje i eksperymenty, pasjonującym się sztuką aranżacji i współpracującym z wieloma artystami. Komponując najobficiej czerpie z dorobku muzyki jazzowej, amerykańskiego i brytyjskiego folku oraz muzyki klasycznej, tekstowo – inspiruje się szczególnie słowem poetyckim. 

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów (wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów L. Staffa, A. Zagajewskiego, B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „ARS POETICA” (2016).

W kwietniu 2017 wydał swoją drugą płytę pt. „KAMISZCZI” – zawierającą kilkanaście unikatowych piosenek poetyckich w języku kaszubskim, w opracowaniach na jazzowo-folkowy kwintet. Paweł pisze także piosenki we współpracy z autorami swojego pokolenia (w przygotowaniu m.in. koncert-spektakl pt. „ABSENCJA” do słów Karoliny Słyk, z jazzującym septetem). W swoim repertuarze ma także własne interpretacje standardów piosenki polskiej i światowej, swobodnie wplatane w autorskie recitale.

W ostatnich latach został laureatem ważnych festiwali piosenki, m.in.: 21. Rock und Chanson Festival w Kolonii (I nagroda), 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (tytuł finalisty), 16. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (I nagroda w finale oraz nagroda publiczności w II etapie), 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (Grand Prix), 21. Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku (I nagroda i nagroda publiczności), 8. Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (III nagroda, nagroda Polonii Niemieckiej oraz nagroda specjalna im. Władysława Stasiaka), 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (III nagroda), 47. i 49. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (wyróżnienia), 1. Konkursu „Bardowie Wolności” w Gdańsku (I nagroda). Jest także wielokrotnym laureatem lokalnych kulturalnych nagród prestiżowych.

Koncert Pawła Ruszkowskiego - fot. Aleksandra Kalista i Aleksandra Szafrańska