Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

LLZ 190414 kwietnia 2017 roku minie setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Słupsk jest jedynym miastem polskim, które oficjalnie uznało rok 2017 za Rok Zamenhofa; inicjatywa prezydenta Roberta Biedronia spotkała się z jednogłośnie przychylną postawą Rady Miasta. Organizatorami obchodów są Słupski Ośrodek Kultury - w partnerstwie z esperanckim Centrum Edukacji Międzykulturowej z Nowego Sącza, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Biblioteka Publiczna, grupa inicjatywna mieszkańców miasta, Poczta Polska S.A., SOSiR, BGSW i Fundacja Indygo.

12 kwietnia ogólnopolskie uroczystości zostaną zainaugurowane o godzinie 11:00 "Śniadaniem z Zamenhofem". Na ulicy Zamenhofa wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka spotka się z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami i młodzieżą. Pani prezydent wygłosi przemówienie, które będzie na bieżąco tłumaczone na esperanto. W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji, m.in. występ zespołu młodzieżowego "E-Familio" z Nowego Sącza, grupy wykonującej piosenki w języku esperanto, lekcje poglądowe prowadzone przez Ninę Pietuchowską z Białegostoku, quiz z nagrodami, oparty na treściach zawartych w króciutkich lekcjach "Mazzi en Gondolando", zaprezentowany przez Mariana Zdankowskiego z Olsztyna.

Atrakcyjnym punktem uroczystości będzie zaplanowana na okolice godziny 12:00 premiera kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską S.A., z nadrukowanym znaczkiem emisji „Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto” oraz datownik okolicznościowy "Słupsk 12.04.2017".

O godzinie 13:00 uczestnicy śniadania przejdą kolorowym korowodem pod Pomnik/Obelisk Zamenhofa, by złożyć kwiaty, zapalić znicze, odśpiewać hymn i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

O godzinie 16:00 w Teatrze RONDO odbędzie się monodram „Doktor Esperanto” Mario Migliucciego w wykonaniu Heleny Biskup ze Sztumu oraz prelekcja Romana Dobrzyńskiego „Syn ziemi polskiej”, połączona z premierą nowej książki pt. „Zamenhof w Warszawie”. Po prelekcji będzie można kupić tę publikację z autografem autora.

Sponsorami tego wydarzenia są : Piekarnia/Cukiernia z Jaracza w Słupsku, Intermarche, Morpol, PSS Społem Słupsk, Leclerc Słupsk.

Patronatem medialnym obięły wydarzenie redakcje Radia Koszalin, Radia Słupsk, Głosu Pomorza, Telewizji Słupsk w sieci Vectra.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
10
11
12
13

Sam Na Scenie

sam na scenie logo

Bip

bip logo pomn1 grad

Sponsorzy

doram logo white2

logo douglas

obi logo

bat logo

Karta Dużej Rodziny

logo familijny slupsk