Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

maxresdefault ModifiedImpreza pod patronatem Ambasadora Portugalii w RP oraz Prezydenta Miasta Słupska.

 • Manoel de Oliveira 3 juillet 2008 2Inauguracja festiwalu nastąpi 19-go kwietnia w Kinie Rejs, gdzie zostanie zaprezentowana retrospektywa filmów Manoela de Oliveira. Reżyser ten zaczynał w latach 20 zeszłego stulecia (zmarł w 2015 w wieku 106 lat!), realizował filmy przez cały XX wiek, zarówno dokumentalne, jak i fabularne, zyskując największe uznanie za twórczość dokonywaną po ukończeniu 75 roku życia. Czterodniowy przegląd będzie zaledwie muśnięciem bogatego dorobku de Oliveira'y, człowieka będącego prawdziwym symbolem kina portugalskiego. Szczegóły wydarzenia: (KLIKNIJ).

 

 • Azulejos Parque Eduardo VII 220 i 21 kwietnia od 17:30 do 19:00 będą odbywać się w Pracowni Ceramicznej SOK warsztaty tworzenia "Azulejos", malowanych ceramicznych płytek. Sztuka ta została w Średniowieczu przyniesiona do Hiszpanii przez Maurów, następnie przyjęła się w Portugalii. Niechęć do pustki - horror vacui - obowiązująca w tamtych czasach w architekturze, stworzyła modę na wchodnie ceramiczne mozaiki i utrwaliła je w kulturze iberyjskiej. Wzornictwo obejmowało początkowo proste geometryczne wzory, stopniowo dążąc w stronę zachwycających obrazów o dużym stopniu skomplikowania i szczegółowości. Mozaiki Azulejos umieszczano na ścianach, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych - poza walorami estetycznymi płytki owe były po prostu łatwe do czyszczenia. Więcej o Azulejos tutaj: (KLIKNIJ).
 • 22 kwietnia o 15:00 zapraszamy na warsztaty kuchni portugalskiej przy Skwerze Pierwszych Słupszczan lub w restauracji REPETA (w zależności od pogody).

Jose malhoa fado

 • 22 kwietnia o 18:00 zapraszamy na Koncert FADO. Kinga Rataj wystąpi dla Państwa przy Skwerze Pierwszych Słupszczan lub w restauracji REPETA (w zależności od pogody). Fado to melancholijna, nastrojowa muzyka, zwana czasami "portugalskim blues'em". Podobnie jak blues, narodziła się w biednych dzielnicach, była wykonywana przez muzyków-amatorów i służyła do wyrażania emocji i treści w sposób prosty, pozbawiony akademickiego przeintelektualizowania i przerostów form nad treścią. Pomimo portugalskich korzeni, jest na tyle zrozumiała przez wszystkich ludzi, że w 2011 UNESCO wpisało ją na "Listę Niematerialnego Dziedzictwa".
 • 23 kwietnia o 17:00 odbędzie się konkurs MOJA PORTUGALIA w restauracji REPETA.
  Zakochani w Portugalii, posiadający piękne zdjęcia, ujęcia, wspomnienia, anegdoty - przygotujcie 10 minutową prezentację i weźcie udział w naszym konkursie. Prezentacje winny być przyniesione na elektronicznym nośniku i przedstawione w dniu konkursu.

  Zwycięzcę konkursu wyłonią drogą głosowania wszyscy, którzy wezmą w nim udział.

  Rejestracji można dokonać w postach pod wydarzeniem na Facebook: (KLIKNIJ).

 • 24 kwietnia o 17:00 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Manueli Chatel w Galerii Winiarni w Ustce

Organizatorami "Wiosny Portugalskiej" są: Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr RONDO, Fundacja Indygo, Młodzieżowe Centrum Kultury, Słupski Ośrodek Kultury, Restauracja REPETA w Słupsku, Herbaciarnia/Winiarnia w Ustce, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej.

Zrealizowane ze środków finansowych Miasta Słupsk. Sponsorem wydarzenia są firmy BRANQ oraz Jeronimo Martins, właściciel marki "Biedronka".

Patronaty medialne: Radio Słupsk, Telewizja Słupsk w sieci Vectra, Kanał 6, Głos Pomorza.

fot.: Wikipedia, obraz "Fado": Jose Malhoa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1

Sam Na Scenie

sam na scenie logo

Bip

bip logo pomn1 grad

Sponsorzy

doram logo white2

logo douglas

obi logo

bat logo

Karta Dużej Rodziny

logo familijny slupsk