spektaklLUŹNY SKŁAD, czyli uczestnicy tegorocznej, IV już, edycji projektu „Teatralny Pasjans”, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski, to grupa uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku, która pracuje ze sobą od 2009 roku.

Zrealizowane prezentacje sceniczne z jednej strony są efektem zabawy w teatr, z drugiej zaś wynikają z prób opowiedzenia o otaczającej rzeczywistości za pomocą różnorodnych środków artystycznych. Podejmowane działania mają charakter arteterapii - terapii poprzez sztukę.

„Łączy nas nie tylko terapia. Ale także wspólne potrzeby: wyrażania siebie, bycia aktywnym
i twórczym, podobne zainteresowania i odwaga w pokonywaniu własnych ograniczeń.
A przede wszystkim fakt, że lubimy spędzać ze sobą czas. Lubimy siebie – swoją wspólną obecność”
– wyjaśnia Agata Andrzejczuk, założycielka grupy.

Prócz prezentacji szkolnych, realizują spektakle z myślą wyjścia poza Placówkę. Dotychczas brali udział w: Ogólnopolskim Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych „Damnickie Betlejki”, Konfrontacjach Kulturalnych w Damnicy, Wojewódzkim Turniej Teatralny NIEBIESKIE TARCZE, „Teatraliach” w Kościerzynie.

Do największych sukcesów grupy należą:

  • zdobycie w roku 2013 - I miejsca za spektakl „Żywiołowo” w eliminacjach rejonowych XXIX Turnieju Teatralnego NIEBIESKIE TARCZE - Festiwal Teatrów Gala podwórkowa, nagrody instruktorskiej dla Agaty Andrzejczuk oraz wyróżnienie za ten spektakl na etapie wojewódzkim w Gdańsku;
  • zdobycie w roku 2014 - I miejsca za spektakl „Kiedy serce bije mocno...”
    w eliminacjach rejonowych XXX Turnieju Teatralnego NIEBIESKIE TARCZE, indywidualnej nagrody aktorskie dla Natalii Ner, wraz z nominacją do eliminacji wojewódzkich Turnieju Niebieskich Tarcz.