LITOŚĆ

Kino
Termin: 2019-04-17 20:00

Miejsce: Kino Rejs, al. 3 Maja 22

Tytuł oryginalny: Oiktos
Grecja, Polska 2018, 99 min.

ecobilet emcek

reżyseria: Babis Makridis
scenariusz: Babis Makridis, Efthymis Filippou
muzyka: Mikołaj Trzaska
zdjęcia: Konstantinos Koukoulios
obsada: Giannis Drakopoulos, Evi Saoulidou, Makis Papadimitriou, Nota Cherniavsky

45-letni prawnik żyje ze swoim nastoletnim synem w zadbanym domu. Jest zdrowy, ma przyjemną aparycję i ogólnie dobrze mu się powodzi. Jego włosy są perfekcyjnie ostrzyżone i ufryzowane. Jednakże jego żona od wielu lat przebywa w prywatnej klinice. Jest w śpiączce po ciężkim wypadku. Smutek spowodowany tym wydarzeniem staje się dla prawnika centralnym punktem jego życia, dającym mu poczucie spełnienia, które staje się jego nawykiem. Jego smutek jest także powodem wszechobecnego współczucia ze strony otoczenia: jego sąsiadka piecze mu ciasto, pracownicy pralni dają mu zniżkę, a on dzieli emocjonalne chwile ze swoją współpracownicą. Jego życie nigdy nie było lepsze niż teraz kiedy jest smutnym, żałosnym człowiekiem. Pewnego dnia jego żona budzi się ze śpiączki. Jej powrót do domu radykalnie zmienia jego codzienne życie oparte na cierpieniu i współczuciu. Smutek jest teraz zastępowany radością, a jego serce przepełnione chęcią powrotu do poprzedniego stanu. Zaczyna wymyślać sposoby by przyciągnąć litość, którą tak się rozkoszował. Dopilnowuje by zniszczyć wszystkie szczęśliwe momenty życia. Czyni to jednak z taką frywolnością i naiwnością, że totalnie traci kontrolę nad samym sobą.

„Litość to udana czarna komedia, która łączy w sobie wizualne piękno z grecką tragedią. W surowym obrazie ludzkiej emocjonalności przywodzi na myśli filmy Yorgosa Lanthimosa, w których reżyser tworzy specyficzne światy, by w nieco krzywym zwierciadle spojrzeć na naszą rzeczywistość.
/Małgorzata Czop, movieway/

„Reżyser, pozbawiając postaci konkretnych imion, stworzył uniwersalny obraz upadku człowieka. Nie popadając w banał poprzez gatunkową groteskę uwypukla swoistą tragedię bohatera. Film przesiąka patosem nie popadając przy tym w pastisz gatunkowy. Wręcz przeciwnie, zgrabnie żongluje czarnym humorem, który rozbija lekko zesztywniałą, fabularną bryłę.
/Piotr Migdałek, fala kina/

 

Telefon
59 843 54 34
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

 

Terminy


  • 2019-04-17 20:00
  • 2019-04-16 16:00
  • 2019-04-15 18:00