W dniach 23-25 lipca zapraszamy do wirtualnej sali kina Rejs na platformie MOJEeKINO.PL na pokazy specjalne trzech współczesnych westernów oraz - we współpracy z Akademią Kino CSK - wykład Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu.

Western jest jednym z najstarszych gatunków światowego kina. Jego ewolucja wychodzi od krótkich niemych form z początku XX wieku i obejmuje szereg podgatunków oraz nurtów. W wykładzie „Western – odrodzenie” wychodząc od zarysu historii tego jednego z najpopularniejszych gatunków filmowych, Tomasz Kolankiewicz omówi najnowsze jego przykłady oraz sposoby w jaki twórcy próbują dostosować go do potrzeb współczesnego kina. 

Wykład będzie dostępny bezpłatnie od 23 lipca od godziny 19:00 na stronie MOJEeKINO.pl

 

Harmonogram pokazów:

23 lipca, godz. 20:00

Demony prerii
reżyseria: Emma Tammi
występują: Caitlin Gerard, Miles Anderson, Julia Goldani Telles
USA 2018, western/horror, 86 min, od 15 lat

Fascynująca opowieść o kobiecie czekającej na powrót męża w chacie położonej na odludziu, na zapomnianej przez Boga prerii. Im więcej czasu Lizzy spędza w samotności, tym silniej czuje obecność czegoś dziwnego – przerażającego, niewytłumaczalnego, pochodzącego nie z tego świata. Dreszczowiec doskonale łączy realne z wyobrażonym, a westernowa sceneria, skąpana na przemian w palącym słońcu i mroku nocy, okazuje się idealnym miejscem dla horroru.

Demony prerii

 

24 lipca, godz. 20:00

Nigdy nie dorośniemy (Never grow old)
reżyseria: Ivan Kavanagh
występują: Emile Hirsch, John Cusack, Déborah François, Molly McCann
Irlandia 2019, western, 100 min, od 15 lat

Stolarz i grabarz Patrick Tate mieszka ze swoją rodziną na obrzeżach małego miasteczka przy drodze do Kaliforni. Życie w Garlow jest trudne, ale spokojne, aż do przybycia Dutcha Alberta i jego wyjętej spod prawa bandy. Tate będzie musiał wybrać między chęcią szybkiego zarobku a bezpieczeństwem swojej rodziny.

Nigdy nie dorośnimy

 

25 lipca, godz. 20:00

Sweet country
reżyseria: Warwick Thornton
występują: Hamilton Morris, Sam Neill, Bryan Brown
Australia 2017, western, 110 min, od 15 lat

Oparty na prawdziwych wydarzeniach western jednego z bardziej cenionych australijskich reżyserów. 1929 rok, małe miasto położone na australijskim Terytorium Północnym. Sam, aborygen w średnim wieku pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda. Pewnego dnia zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez Harry’ego Marsha. Napięte relacje miedzy mężczyznami kończą się gwałtowną strzelaniną. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą.
Nagroda specjalna Jury na 74. MFF w Wenecji oraz nagroda FIPRESCI na ubiegłorocznym Camerimage.

Sweet country

 

Bilety: 13 zł
Filmy będą dostępne przez 48 h od momentu zakupu biletu.