W dniach 22-29 stycznia 2021, w wirtualnej sali kina Rejs, na platformie MOJEeKINO.pl odbędzie się Tydzień Filmu Niemieckiego. To największy w Polsce przegląd współczesnego kina naszych zachodnich sąsiadów.

W programie znalazły się tytuły obejmujące różne gatunki i reprezentujące tematy, które interesują niemieckich filmowców, a dotyczą m.in. ważnych problemów społecznych, radzenia sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, ale też obejmujące osobiste doświadczenie twórców, którzy bardzo często wywodzą się z różnych kultur i odmiennych systemów społecznych.

W ramach przeglądu pojawią się dwa filmy z ubiegłorocznego konkursu Berlinale. Pierwszym z nich jest "Undine" Christiana Petzolda - historia miłosna nawiązująca do starego mitu o Ondynie, z uhonorowaną Srebrnym Niedźwiedziem oraz Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepsza aktorka, Paulą Beer. Drugim niezwykle głośny "Berlin Alexanderplatz", czyli współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach.

Berlin Alexanderplatz

Po inną pozycję niemieckiej klasyki literackiej sięgnął Christan Schwochow. Jego "Lekcja niemieckiego", oparta na bestsellerowej książce Sigfrieda Lenza, osadzona jest co prawda w realiach nazistowskich Niemiec, ale jej tematyka – uwikłania sztuki w politykę – nic nie straciła na aktualności. Do tematu historii, tym razem całkiem nieodległej, odnosi się również w swoim obrazie Johannes Naber. "Curveball" to kryptonim operacji wywiadowczej związanej z irakijskim uchodźcą, Rafidem Alwanem, który ubiegał się w 1999 roku o azyl w Niemczech. Film nie jest dokumentem, ale został oparty na bardzo dokładnej kwerendzie oraz licznych rozmowach z uczestnikami i świadkami tamtych wydarzeń.

Lekcja niemieckiego

W trakcie przeglądu będzie można zobaczyć również debiutancki obraz niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi "Mój koniec. Twój początek" - o czasie i jego względności, a także nowy film Jana-Olego Gerstera "Lara". Autor przygląda się w nim relacji matki i wkraczającego w dorosłość syna, rozpoczynającego właśnie artystyczną karierę pianisty i kompozytora. Za sprawą "Gipsy Queen" pojawi się także wątek sportowy, którego główną bohaterką jest Romka, była mistrzyni boksu, walcząca o przetrwanie we współczesnym Hamburgu.

Przegląd zakończy pokaz filmu Bettiny Böhler "Schlingensief - krzykiem przerwać milczenie", poświęcony zmarłemu 10 lat temu, wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi.

Gypsy Queen

Filmy będą dostępne zgodnie z zamieszczonym niżej harmonogramem, na platformie MOJEeKINO.pl od godz. 19:00. Sprzedaż biletów na poszczególne tytuły będzie możliwa od godziny premiery online, przez kolejne 72 godziny. Koszt biletu-pojedynczego dostępu do filmu to 15 zł (widz będzie miał 4 godziny na obejrzenie), karnet na cały przegląd można kupić w cenie 80zł. 

Harmonogram:

22.01.2021 - Undine reż. Christian Petzold
23.01.2021 - Lekcja niemieckiego reż. Christian Schwochow
24.01.2021 - Berlin Alexanderplatz reż. Burhan Qurbani
25.01.2021 - Mój koniec. Twój początek reż. Mariko Minoguchi
26.01.2021 - Gipsy Queen reż. Hüseyin Tabak
27.01.2021 - Lara reż. Jan-Ole Gerster
28.01.2021 - Kryptonim Curveball reż. Johannes Naber
29.01.2021 - Schlingensief - krzykiem przerwać milczenie reż. Bettina Böhler

 TFN post 800x1000 instrukcja 1