now obrazRozmawiamy z Elżbietą Żołyniak, pomysłodawczynią i kuratorem konkursu plastycznego "Niekontrolowany Obszar Wrażliwości".

Intrygująca jest nazwa konkursu. Jak powstała?

Nazwa konkursu wywodzi się z charakterystyki Stefana Morawskiego. Kiedyś, podczas spotkania towarzyskiego malarzy w naszym domu, wspominaliśmy Stefana Morawskiego – jaki był, jakie miał wartości, co lubił, a czego nie, czym się interesował, w co grał i na czym grał. I wtedy Krzysztof Grzesiak zamyślił się i powiedział: „...właściwie Stefan to taki niekontrolowany obszar wrażliwości.” Mnie się to określenie bardzo spodobało, a że nosiłam w sobie potrzebę ochrony działań Stefana przed zapomnieniem, postanowiłam uczcić go, organizując konkurs. Wydarzenie to odbywa się zawsze w okolicach daty śmierci Morawskiego, 26-go lutego. W tym roku będzie 5 dni później. Na początku imprezy jest wspomnienie Stefana Morawskiego przez przyjaciół, z udziałem poezji, muzyki bądź filmu. Za każdym razem jest inaczej. Na jego cześć nazwaliśmy się też Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego, ważne jest dla nas, by pamięć o nim nie zanikła. Był wspaniałym człowiekiem. Naszym „Dziadkiem”, jak się kazał nazywać.

To już dziewiąta edycja imprezy. Jak tegoroczna ma się do poprzednich? Czy jest większe zainteresowanie?

W rzeczy samej odnotowujemy coraz większe zainteresowanie konkursem. W tym roku udział wzięło 94 artystów, w tym 71 malarzy i 23 rzeźbiarzy.

Skąd pochodzą konkursowicze, jak daleko sięga impreza terytorialnie? Czy to tylko rejon słupski, czy zgłaszają się również artyści z dalszych okolic?

Są osoby z województwa pomorskiego  i zachodniopomorskiego. Ze Słupska, Ustki, Smołdzina, Kwakowa, Damnicy, Starkowa, Lubuczewa, Siemianic, Wejherowa, Redy, Rumii, Gdańska, Lęborka, Nowej Wsi Lęborskiej, Bytowa, Świerczyny k/Drawska, Człuchowa, Sławna, Lejkowa , Borkowa gm. Malechowo, Łącka. W poprzednich latach uczestniczyli tez artyści z Piły, Bydgoszczy, Wałbrzycha, a nawet z Portugalii i z Kanady. Było to jednak zbyt kłopotliwe, mam tu na myśli kwestie logistyczne związane z przekazaniem prac czy odbiorem nagród.

Jaka jest rozpiętość wiekowa pomiędzy konkursowiczami?

Rozpiętość wiekowa konkursowiczów jest ogromna, bo od 18-tego do 92-go roku życia. Są tu ludzie młodzi, uczniowie Liceum Plastycznego, są w średnim wieku, a także dojrzali i... bardzo dojrzali.
Ponadto jest bardzo zróżnicowany ich status społeczny i zawodowy. W konkursie uczestniczą nauczyciele, robotnicy, lekarze weterynarze, służby mundurowe, ekonomiści, architekci, reklamiarze, rolnicy, dyrektorzy firm, pielęgniarki, tłumacz, stolarz, marynarz, kominiarz, gospodyni domowa, emeryci i renciści. Całe bogactwo zawodów, myśli, wrażliwości postrzegania świata i doświadczeń życiowych.

Czy profesjonalni artyści także biorą udział w konkursie?

W konkursie biorą udział tylko amatorzy, na różnym poziomie zaawansowania twórczego. Regulamin wyklucza profesjonalistów po akademiach plastycznych. To jest ich zawód, z tego żyją, dla nich są osobne konfrontacje artystyczne. Natomiast amatorzy malują z pasji, po to by być szczęśliwymi, by wyrazić indywidualną wrażliwość, percepcję świata, doświadczyć swobody i wolności wypowiedzi artystycznej... I niekoniecznie po to, by sprzedawać i przypodobać się nabywcom prac. Konkurs ma na celu wyłonienie i promocję osób utalentowanych, wyrażających własną wizję artystyczną w obszarze indywidualnej wrażliwości twórczej.

Ile prac zgłoszono w tym roku?

W tym roku do konkursu zgłoszono 161 prac, w tym 120 obrazów i 41 rzeźb.

Kto zasiada w jury?

Art.pl. dr.Aleksandra Jadczuk z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, art.pl. dr Michał Rosa z Akademii Pomorskiej i LP w Słupsku, art.pl. Edyta Wolska – dyrektor BGSW w Słupsku, Wanda Janowicz – laureatka ubiegłorocznego konkursu Niekontrolowany Obszar Wrażliwości.

Kto ufundował nagrody?

Na tegoroczny konkurs nagrody ufundowali: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Słupska, Starosta Powiatu Słupskiego, Rektor Akademii Pomorskiej, Dyrektor Liceum Plastycznego, Proboszcz Parafii pw. Św. Jacka, Dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury, Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej. Stypendium im. Stefana Morawskiego i Iwony Grzymskich w wysokości 1.200 zł wręczy fundator Martin Grzymski, wnuk Stefana Morawskiego, który przyjeżdża z Kanady na uroczystości finałowe. Pula nagród z jednej strony została zmniejszona ze względu na trudną sytuację finansową dwóch sponsorów, a z drugiej strony została zwiększona o fundatora Nagrody Proboszcza Parafii św. Jacka. W konkursie uczestniczą także prace sakralne. Ks. Proboszcz Józef Dominiczak jest właścicielem i protektorem Kaplicy św. Jerzego, w której odbywają się wystawy malarstwa i rzeźby organizowane przez Klub Plastyka im. St. Morawskiego i Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej.

Gdzie i jak długo będzie można oglądać wystawę pokonkursową?

Konkurs uwieńczy wernisaż i wystawa pokonkursowa „Niekontrolowany Obszar Wrażliwości”, którą oglądać będzie można do 5-go kwietnia. Pierwsza część wystawy będzie w SOK-u, druga część w „Annie de Croy” przy ulicy Dominikańskiej. W SOK-u niestety nie mamy warunków, by zaprezentować wszystkie prace.


 Gala finałowa, połączona z ogłoszeniem werdyktów i wręczeniem nagród odbędzie się 3 marca 2017 o godzinie 17:00 w SOKu na ulicy Braci Gierymskich 1. Sympatyków amatorskiego ruchu artystycznego oraz fanów dobrego malarstwa zapraszamy serdecznie do obejrzenia pokonkursowych wystaw. A tworzących do przysłowiowej "szuflady" malarzy i rzeźbiarzy zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższej edycji NOW.

Konkursowe prace można obejrzeć na tej stronie: (KLIKNIJ)