Zapraszamy na otwarcie wystawy on-line Sławomira Góry „Widok na Instytut” , którą będziemy mogli obejrzeć na stronach www i FB Słupskiego Ośrodka Kultury

od 25 stycznia o godzinie 15.00

Sławomir Góra, Widok na Instytut

TUTAJ DOSTĘPNA JEST WYSTAWA ON-LINE

Tytuł wystawy pochodzi od jednego z pejzaży miejskich namalowanych przez artystę w ostatnich latach. Przedstawia on widok na okolicę z wystającym i niedopasowanym do niskiej zabudowy dzielnicy gmachem Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej – nie dlatego jednak został namalowany, tylko dlatego, że jest to widok z obecnej pracowni Sławka Góry. Zdominował on tematykę jego obrazów w tym czasie, mimo ciągłej obecności portretów i martwych natur.

Sławomir Góra maluje wyłącznie z tzw. natury, czyli z bezpośredniej (niezapośredniczonej!) obserwacji rzeczywistości, którą ma przed sobą i która jest przedmiotem jego dociekań. Składają się na nią ludzie, miejsca i przedmioty z najbliższego otoczenia malarza: to co dobrze zna - stąd zawsze autobiograficzny charakter tej pracy.

Urodzony w 1961 w Gdańsku. W latach 1985-1990 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. W 1990 roku uzyskał dyplom w pracowni Prof. Hugona Laseckiego. W latach 2006-2017 mieszkał w Londynie i Los Angeles, obecnie w Gdyni.

Laureat licznych stypendiów, m.in.: stypendium KulturKontakt Austria w Wiedniu: Artist in Residence Programm-Guest Studio 2000, stypendium Felix Meritis Foundation (Amsterdam Institute of Painting): Master Class in Painting with Jorg Immendorff (1995) czy stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1987 i 1990).

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Pionova w Gdańsku, Mall Galleries oraz Kings Place Gallery w Londynie, Pałacu Królikarnia (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie), Galerie Bertrand Kass w Innsbrucku, w Galerii Nowej w Poznaniu, KK Gastatelier w Wiedniu, Aschenbach Gallery w Amsterdamie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, BWA we Wrocławiu, Galerii Wyspa w Gdańsku, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. W 2020 miały miejsce dwie wystawy indywidualne artysty: Autoportrety w Galerii OT Rondo Słupskiego Ośrodka Kultury oraz w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury.