Festiwal MIEJSCE KOBIET, multimedialna impreza organizowana co roku przez Młodzieżowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Triny Papisten, to wydarzenie społeczno-kulturalne łączące różne dziedziny sztuki pod wspólnym mianownikiem "o kobietach przez kobiety nie tylko dla kobiet". Nieprzypadkowo festiwalowy tydzień pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet".

 

edycja 12.

20 - 26 listopada 2017

.

Dwunastą edycję festiwalu MIEJSCE KOBIET należy uznać za zakończoną. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i wzięli udział w festiwalowych wydarzeniach. W tym miejscu z wdzięcznością wspomnieć należy instytucje, które wspomogły nas organizacyjnie i finansowo: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Miasto Słupsk i Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego.

W gościnne progi przyjęli nas: Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, Kefeina i Pracownia Ceramiczna Słupskiego Ośrodka Kultury. Nie można nie wymienić z imienia i nazwiska osób, których starania przyczyniły się do tego, że festiwal mógł się odbyć. Podziękowania niech przyjmą: Agnieszka Kulis, Beata Sławkowska-Domurad, Maria Świerkocka-Sieńkowska, Agnieszka Biernacka, Aleksandra Klimczuk, Agnieszka Pienkos, Grażyna Bożek-Szczepłocka i Swietłana Karimowa.

Wdzięczni jesteśmy instruktorkom i artystkom, które zechciały do nas przyjechać z daleka i bliska:) Festiwal MIEJSCE KOBIET obecnością swoją zaszczycili: Aleksandra Pisula, Enchanted Hunters, Izabela Sakutova, Magdalena Płaneta, Monika Kuczyniecka, Paulina Pohl i Sylwia Nikko Biernacka. Medialnie i wydatnie festiwal wsparli: Radio Koszalin, RMF Maxxx, Głos Pomorza i Nasze Miasto. Wszystkim wymienionym i niewymienionym nisko się kłaniamy. I nie omieszkamy przypomnieć się za rok:)

.

.

.

Festiwal MIEJSCE KOBIET, multimedialna impreza organizowana co roku przez Młodzieżowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Triny Papisten, to wydarzenie społeczno-kulturalne łączące różne dziedziny sztuki pod wspólnym mianownikiem "o kobietach przez kobiety nie tylko dla kobiet". Nieprzypadkowo festiwalowy tydzień pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii ?16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet?. Poprzez proponowane działania staramy się bowiem aktywizować i jednoczyć panie w różnym wieku, mówić o problemach kobiet, zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną.

Trzon festiwalu stanowią pokazy filmowe. Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mieli okazję zobaczyć znakomite europejskie produkcje, takie jak ?Kobieta z lodu? Bohdana Slámy, ?Manifesto? Juliana Rosefeldta, ?Dwie kobiety? Martina Provosta czy animowaną ?Louise nad morzem? Jean-Francois Laguionie. Wydarzeniem tegorocznego MIEJSCA KOBIET będą przedpremierowe pokazy filmów polskich, zobaczymy ?Dzikie róże? Anny Jadowskiej, ?Wieża. Jasny dzień? Jagody Szelc i ?Atak paniki? Pawła Maślony. Dla młodszych widzów zaplanowano weekendowe pokazy ekranizacji książki Astrid Lindgren ?Madika z Czerwcowego Wzgórza?.

Oprócz seansów zaplanowano szereg imprez towarzyszących, między innymi warsztaty rozwoju osobistego, warsztaty ceramiczne i beadingowe, warsztaty animacji poklatkowej z użyciem plasteliny, koncert zespołu Enchanted Hunters promujący nową płytę ?Fraktale?, wykłady o kobietach na ekranie oraz monodram ?Ćma. Panna Monroe? Magdaleny Płanety. Gościem festiwalu będzie Aleksandra Pisula, aktorka i scenarzystka, na spotkanie z którą zapraszamy w czwartek, 23 listopada, po pokazie filmu "Atak paniki".

W trakcie festiwalu w kasie kina będzie także prowadzona promocyjna sprzedaż książek ?Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy? Anny Dziewit-Meller oraz ?Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek? Eleny Favilli i Franceski Cavallo.

.

.

.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Triny Papisten i kino REJS
Młodzieżowe Centrum Kultury, Słupsk, aleja 3 Maja 22
tel. 59 84 35 434, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.kinorejs.emcek.pl

.
wykłady, wernisaż, brafiting: bez zapisów, bezpłatne
warsztaty rozwojowe i animacji: obowiązują zapisy, bezpłatne
warsztaty artystyczne: obowiązują zapisy, płatne przed zajęciami
warsztaty beadingowe: 15,00
warsztaty ceramiczne: 20,00

.
zapisy: kino REJS, MCK, Słupsk, aleja 3 Maja 22
tel. 59 84 35 434, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

.

bilety w kasie kina REJS:
koncert: 15,00/20,00, online tutaj
spektakl: 10,00, online tutaj
bilety do kina: 15,00/12,00/10,00

.

kasa kina czynna: od wtorku do piątku w godz. 14.00 - 18.00 oraz pół godziny przed seansem

.

.

.

Warsztaty, spotkania, wydarzenia:

Moja mapa marzeń

warsztaty rozwojowe z elementami arteterapii

20 listopada /poniedziałek/, godz. 17.00 - 20.00

prowadzenie: Maria Świerkocka-Sieńkowska, Beata Sławkowska-Domurad
miejsce: sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
obowiązują zapisy, kontakt z kinem REJS, wstęp bezpłatny

Warsztaty poświęcone planowaniu i realizacji celów. Jedną z metod pomocnych w precyzowaniu i nazywaniu pragnień, a także ułatwiających ich osiągnięcie jest mapa marzeń. W czasie warsztatów każdy uczestnik i każda uczestniczka będzie miała okazję stworzyć przy pomocy kolorowych kart i kredek kolaż obrazów symbolizujących osobiste marzenia. Warsztaty poprowadzi Maria Świerkocka-Sieńkowska, absolwentka kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych na kierunku Arteterapia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Autorka wielu realizacji konserwatorskich, zajmuje się także malarstwem i ceramiką. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi twórcze warsztaty artystyczne. Kotrener - Beata Sławkowska -Domurad, trener Metody Points of You, menedżer.

.

.

.

Brafiting

lifting piersi bez skalpela

21 listopada /wtorek/, godz. 16.30

prowadzenie: Izabela Sakutova
miejsce: sala SCOPIES, Słupsk, ul. Niedziałkowskiego 6
bez zapisów, bezpłatnie

Warsztaty poprowadzi Izabela Sakutova - stylistka bra, konsultantka w programie Polsat Modelka Plus Size; założycielka firmy SO CHITS, autorka książki pod tym samym tytułem poprowadzi warsztat bieliźniarski, który pokaże ci, jak odpowiednio dobrana bielizna może stać się kluczem do zdrowia, pewności siebie, urody. Podczas spotkania będzie możliwość konsultacji, nabycia książki i bielizny.

Spotkanie zorganizowane przy współpracy z Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnej.

.

.

.

Koralików bez liku

warsztaty beadingowe

21 listopada /wtorek/, godz. 17.00 - 19.00

prowadzenie: Swietłana Karimowa
miejsce: sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
obowiązują zapisy, kontakt z kinem REJS, koszt uczestnictwa: 15,00 zł

Zapraszamy osoby dorosłe oraz młodzież. W zajęciach jednorazowo uczestniczy maksymalnie 10 osób. Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących i nie są wymagane żadne specjalne umiejętności czy zdolności, choć odrobina cierpliwości i krztyna dobrego humoru na pewno będzie przydatna. Zapewniamy wszelkie niezbędne narzędzia i materiały. Warsztaty poprowadzi znana projektantka biżuterii handmadowej i doświadczona instruktora, Swietłana Karimowa.

.

.

.

Inspirujące doświadczenie

warsztaty rozwojowe

22 listopada /środa/, godz. 17.00 - 20.00

prowadzenie: Beata Sławkowska-Domurad
miejsce: sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
obowiązują zapisy, kontakt z kinem REJS, wstęp bezpłatny

Moja twarz, moja maska, moje wnętrze, moja misja. Warsztaty z wykorzystaniem narzędzi ?Points of You: The Faces? i kart coachinowych poprowadzi Beata Sławkowska-Domurad, menedżerka, coach, trenerka metody POY. Zajęcia adresowane są do wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem, osób, które pragną zmiany, które poszukują wskazówek i podpowiedzi. Podczas warsztatów będziemy pracować z naszymi emocjami, przekonaniami i wartościami, a także poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące naszych wyborów życiowych i zawodowych.

.

.

.

Blask kobiecości: wspaniałe w kinie, silne w życiu

wykład

22 listopada /środa/, godz. 17.00

prowadzenie: Grażyna Bożek-Szczepłocka
miejsce: kino REJS, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22, wstęp bezpłatny

.

.

.

Części wspólne. Plaże dostępne dla wszystkich

wernisaż wystawy fotograficznej

24 listopada /piątek/, godz. 18.00

miejsce: KAFEINA, ul. Nowobramska 2e

Bohaterkami sesji ?Części Wspólne? są ambasadorki i sympatyczki Projektu ?440 km po zmianę?. Co roku idziemy 440 km brzegiem Bałtyku, wspieramy kobiety z niepełnosprawnością ruchu, zmieniamy polskie plaże tak, aby były dostępne dla wszystkich, spełniamy podróżnicze marzenia. Uważamy, że każda osoba ma prawo do spędzania wolnego czasu w taki sposób, jaki uzna za właściwy, jeśli tylko nie narusza to granic innych osób. Niestety, większość polskich plaż nie jest dostępna dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, osób starszych, osób z małymi dziećmi w wózkach. Zdarza się, że osoby których ciało odbiega od kanonu piękna wypromowanego przez media, wzbudzają nadmierne zaciekawienie. Ciało ludzkie zawsze jest piękne. Nie ma znaczenia to, że ktoś nie ma ręki lub jest niskiego wzrostu, ma nadwagę lub zmarszczki. Każda osoba ma prawo być sobą i... korzystać z kąpieli słonecznych, morskich, wygrzewać się na piasku. Bez zbędnych komentarzy i natarczywych spojrzeń. Celem sesji jest zwrócenie uwagi na to, że w sposobach i stylach spędzania wolnego czasu nad morzem więcej nas łączy niż różni, a to, czego nam potrzeba, to więcej dostępnych plaż, życzliwości i lepsza znajomość zasad komunikacji.

Autorzy i autorki sesji:
Fotografia: Sylwia Nikko Biernacka.
Współpraca foto: Janusz Ratecki
Stylizacja: Pat Guzik
Współpraca: Miłosz Husar.
Stylizacja włosów: Aga Niedopytalska
Make-up: Jasiek Bochniarz, Katarzyna Siuda.
Światło: Dominik Papaj / Studio Luma, Janusz Ratecki.
Retusz foto: Renata Surowiec, DoLasu, pracownia graficzna.
Sesja została zrealizowana dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

.

.

.

Od niedołęgi do herosa,

o telewizyjnych wizerunkach kobiet z niepełnosprawnością - wykład

25 listopada /sobota/, godz. 17.00

prowadzenie: Paulina Pohl
miejsce: sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22, wstęp bezpłatny
bez zapisów, bezpłatnie

Podczas naszego spotkania przyjrzymy się, jaki jest wizerunek kobiet z niepełnosprawnością w filmach, a przede wszystkim w serialach. Jak nacechowane jest podejście do kwestii niepełnosprawności w mediach? Szczególną uwagę zwrócimy na różnice między obrazem kreowanym w polskiej telewizji, a tym z produkcji zachodnich. Może uda nam się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego polskie seriale nie mają odwagi wyjść poza dwubiegunowy kanon: ?niedołęga? ? ?heros? ?
Paulina Pohl - kulturoznawczyni, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, członkini i współzałożycielka Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Animatorka kultury, edukatorka filmowa, działaczka społeczna, wiceprezeska fundacji Machina Fotografika, ambasadorka projektu ?440 km po zmianę?. Pasjonatka festiwali muzycznych oraz kina. Dla usprawiedliwienia godzin spędzonych na oglądaniu seriali, w rubrykę zainteresowania wpisuje: telewizja jakościowa. Zainteresowania naukowe: ekonomia kina, nowe media, edukacja filmowa i oczywiście telewizja jakościowa.

.

.

.

Warsztaty animacji poklatkowej

z użyciem plasteliny

24 listopada /piątek/, godz. 17.00 - 20.00
25 listopada /sobota/, godz. 10.00 - 14.00

prowadzenie: Monika Kuczyniecka
miejsce: sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
obowiązują zapisy, kontakt z kinem REJS, zajęcia bezpłatne

Grupa warsztatowa, licząca maksymalnie 10 uczestników, podczas dwudniowych zajęć pozna podstawy animacji poklatkowej pracując zarówno na stanowisku z płaski jak i przestrzennym kadrem. Pod kierunkiem Moniki Kuczynieckiej warsztatowicze stworzą teledysk do wybranego utworu Agi Kiepuszewskiej.
Monika Kuczyniecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiowała na Wydziale Komunikacji Multimedialnej dyplom obroniła w pracowni filmu animowanego. Autorka animowanych filmów, plastyczka. Znana przede wszystkim z realizacji niezwykle pomysłowych i nagradzanych teledysków plastelinowych dla takich zespołów jak Czesław Śpiewa, Dagadana, Voo Voo, Bajzel. W 2009r. została uznana przez STOPKLATKĘ i telewizję KINO POLSKA ?OFFowym Odkryciem Roku?. Za swoje realizacje była nagradzana na wielu festiwalach w kraju, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym BRASIL STOP MOTION w 2012r. w Recife, otrzymała nagrodę specjalną za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie animacji ?stop motion?. Prowadziła warsztaty animacji m.in. podczas ZOOMZBLIŻENIA Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jeleniej Górze, Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku.

.

.

.

Fraktale

koncert grupy Enchanted Hunters

25 listopada /sobota/, godz. 19.00

miejsce: sala pARTer, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
bilety w kasie kina REJS: 15,00/20,00 zł

Enchanted Hunters to zespół Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy, jednych z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych songwriterek młodego pokolenia. Znakomity debiut Enchanted Hunters z roku 2012 "Peoria", łączący w sobie alt-folk, oryginalne harmonie wokalne i dream-popowe brzmienie Cocteau Twins przyniósł im entuzjastyczne recenzje i zapewnił występy w klubach i festiwalach w Polsce i za granicą.

Wielkim sukcesem skończyła się współpraca Gajdzicy i Penkalli z twórcami filmu ?Małe Stłuczki? . Za muzykę do tego filmu artystki otrzymały Grand Prix na prestiżowym Festiwalu Muzyki Filmowej im. Krzysztofa Komedy, wygrywając z autorami muzyki najbardziej znaczących polskich filmów w roku 2014. Niektóre z utworów wykorzystanych w filmie trafiły na epkę "Little Crushes?.

Enchanted Hunters zdążyły ponadto zagrać koncerty ze swoją bohaterką, Laetitią Sadier ze Stereolab, Etamskim i wspomóc w studiu Michała Bielę podczas pracy nad jego solową płytą. W tej chwili zespół pracuje nad nowymi nagraniami utrzymanymi w klimacie senno-post-apokaliptycznego R?n?B. W maju 2017 Enchanted Hunters opublikowały nowy synth-popowy przebój, "Fraktale", który odsłonił zaskakujące taneczno-elektroniczne brzmienie zespołu, po raz pierwszy z tekstem po polsku. Na żywo Enchanted Hunters występują z basistą Michałem Bielą oraz producentem Mateuszem Dankiem (Wilga).

kup bilet online

.

.

.

Śniadanie mistrzyń

warsztaty ceramiczne

26 listopada /niedziela/, godz. 10.00 - 13.00

prowadzenie: Agnieszka Pienkos
miejsce: Pracownia Ceramiczna SOK, ul. Wojska Polskiego 10
obowiązują zapisy, kontakt z kinem REJS, koszt uczestnictwa: 20,00 zł

.

.

.

Zarządzanie budżetem domowym

warsztaty rozwojowe

26 listopada /niedziela/, godz. 14.00 - 16.00

prowadzenie: Aleksandra Klimczuk
miejsce: sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
obowiązują zapisy, bezpłatne

Spotkanie skierowane jest do osób, które chcą w sposób zaplanowany kierować swoimi finansami oraz rozwijać umiejętności w tym zakresie. Udział w zajęciach pomoże spojrzeć na finanse w perspektywie długofalowej i zyskać świadomość swoich potrzeb i dążeń, a także zdobyć umiejętności planowania i gospodarowania budżetem rodziny. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Klimczuk, trenerka i konsultantka zarządzania. Realizuje projekty doradczo ? szkoleniowe oraz prowadzi treningi dla sektora prywatnego i publicznego. Autorka projektów rozwojowych kierowanych do kadry zarządzającej oraz pracowników firm. Prowadzi szkolenia m.in. z zakresu: zarządzania projektami, przywództwa, zarządzania zespołem, komunikacji w organizacji i zarządzania zmianą.

.

.

.

Ćma. Panna Monroe

monodram w wykonaniu Magdaleny Płanety

26 listopada /niedziela/, godz. 18.00

miejsce: sala pARTer, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
bilety w kasie kina REJS: 10,00 zł

Marilyn Monroe w swych zapiskach z 1955 roku napisała: "Smutne, kochane drzewa - życzę wam odpoczynku - musicie jednak zachować czujność"
Kim tak naprawdę była ikona seksu ? Bo tak ją postrzegamy zazwyczaj - jako ikonę seksu. Często niestety nawet nie kina, lecz seksu właśnie, seksapilu i głównie kobiecej urody. Niedoścignionej, owszem, ale jednak to dość powierzchowny komentarz w kontekście człowieka. Magdalena Płaneta w swoim monodramie stawia powyższe pytania. Czy daje odpowiedź? Niezupełnie. Tę pracę widz wykona sam. Płaneta otwiera nas tylko na wrażliwość Monroe, przedstawia nam bohaterkę monodramu, jakby przedstawiała nam kogoś sobie bliskiego, co jest niewątpliwie ogromnym walorem tego spektaklu. "Ćma. Panna Monroe" to opowieść o gwieździe kina lat 50 i 60 opowiedziana od kulis, od garderoby, od alkowy, od.... początku.

kup bilet online

.

.

W trakcie festiwalu w kasie kina będzie także prowadzona promocyjna sprzedaż książek ?Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy? Anny Dziewit-Meller oraz ?Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek? Eleny Favilli i Franceski Cavallo.

.

.

.

.

.

.

20 listopada, godzina 18.00

WIEŻA. JASNY DZIEŃ

Polska 2017, 106 min.
reżyseria: Jagoda Szelc
scenariusz: Jagoda Szelc
zdjęcia: Przemysław Brynkiewicz
obsada: Małgorzata Szczerbowska, Anna Krotoska, Dorota Łukasiewicz, Rafał Kwietniewski, Rafał Cieluch
Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. Tuż przed pierwszą komunią świętą Niny odwiedzają je brat z rodziną oraz Kaja, młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle przed sześcioma laty. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i zgodę sióstr, co jeszcze potęguje frustrację Muli. Kobieta postanawia wyrzucić siostrę z domu. Mimo to w dniu komunii Niny dochodzi do pojednania. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja powróciła...
Debiut Szelc to z jednej strony historia spotkania po latach i próby odbudowania siostrzanej relacji, z drugiej interesująca wariacja na temat dramatu rodzinnego stawiająca w centrum przygotowania do ważnej uroczystości. Z trzeciej wreszcie metafizyczny horror przywołujący skojarzenia z twórczością Romana Polańskiego. Ta gatunkowa niejednoznaczność to zresztą jeden z największych atutów filmu - debiutantka mistrzowsko buduje napięcie, wrzucając widza w świat niejednoznacznych symboli, podbijając atmosferę niepokojącą muzyką. Reżyserka wpuszcza też do kinowego krwiobiegu świeżą aktorską krew. (?) "Wieża. Jasny dzień" to zaproszenie do sensualnej podróży w głąb najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki. Przepięknie sfilmowane (za zdjęcia odpowiada Przemysław Brynkiewicz) kino gęste od emocji i jak ognia unikające dosłowności. /Małgorzata Steciak, Onet.film/
.

.

.

21 listopada, godzina 16.00
22 listopada, godzina 18.00
24 listopada, godzina 20.00

KOBIETA Z LODU

Bába z ledu
Czechy, Francja, Słowacja 2017, 106min.
reżyseria: Bohdan Sláma
scenariusz: Bohdan Sláma
zdjęcia: Dan Marek
obsada: Bozena Cerna, Marek Daniel, Josef Jezek
Po śmierci męża Hana mieszka samotnie w rodzinnym domu. Jej dwaj dorośli już synowie odwiedzają ją wraz ze swoimi żonami i dziećmi, ale te wizyty na ogół kończą się kłótniami, więc atmosfera w rodzinie jest nienajlepsza. Kiedy Hana spotyka Bronę, twardego mężczyznę uzależnionego od pływania w morzu zimą, przed kobietą otwiera się nagle zupełnie nowy świat. Brona przyjmuje Hanę do swojego zespołu morsów, a ona stopniowo uczy się pokonać strach przed lodowatą wodą. Przede wszystkim jednak na nowo uczy się kochać...
Bohdan Sláma we wnikliwy sposób ukazuje problemy osób z różnych pokoleń: od dzieci, poprzez czterdziestolatków, aż po osoby w starszym wieku. Co ciekawe, wszystkie niedostatki sprowadzają się najogólniej mówiąc do jednego: braku silnych więzi z drugim człowiekiem. Każdy z bohaterów coś zawinił, ale każdy z nich dostanie szansę na to, by się poprawić. Sláma zdaje się mówić, że nigdy nie jest za późno na zmiany, a czasem wystarczy tylko impuls, by człowiek mógł przewartościować swoje życie. Trzeba być ciekawym świata, nie bać się i dostrzec na swojej drodze dobrych ludzi. Reszta przyjdzie sama. /Małgorzata Stasiak, Srebrny-ekran.pl/
Po raz pierwszy bohaterami filmu Slámy są ludzie starsi, a Kronerová i Nový odpłacają się twórcy rewelacyjnymi kreacjami, które wymagają od nich zaangażowania zarówno swoich dusz, jak i ciał. /Variety/
.

.

.

21 listopada, godzina 18.00
25 listopada, godzina 15.00

DWIE KOBIETY

Sage femme
Francja 2017, 117 min.
reżyseria: Martin Provost
scenariusz: Martin Provost
muzyka: Grégoire Hetzel
zdjęcia: Yves Cape
obsada: Catherine Deneuve, Catherine Frot, Olivier Gourmet, Quentin Dolmaire
Claire, samotna matka przed pięćdziesiątką, wiedzie nudne, monotonne życie. Każdy kolejny dzień niczym nie różni się od poprzedniego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy bohaterka odbiera telefon od Beatrice, siedemdziesięcioparoletniej kobiety, która kilka dekad temu była kochanką jej ojca. Szybko okazuje się, że Beatrice jest całkowitym przeciwieństwem Claire, ale obie panie łączy o wiele więcej, niż mogłyby przypuszczać.
Film Martina Prevosta jest opowieścią o wybaczeniu i odpowiedzialności, ale przede wszystkim o niezwykłej przyjaźni dwóch różniących się wszystkim kobiet. Claire jest zasadnicza i sztywna, nie pije alkoholu, nie je mięsa, odmawia sobie wszelkich przyjemności. Beatrice podnosi zaś hedonizm do rangi życiowej ideologii. Nawet teraz, śmiertelnie chora, się nie oszczędza: ciągnie wino, pali, gra w pokera w zadymionych salkach (to jej główne źródło utrzymania), zjada ogromne steki. Deneuve ma nieco ograniczone możliwości mimiczne, ale wciąż potrafi błyszczeć na ekranie, Frot gra zaś po prostu rewelacyjnie ? powściągliwie, subtelnie, a zarazem wyraziście. Dla tych dwóch pań warto film obejrzeć./Paweł Mossakowski, cojestgrane24.wyborcza.pl/
.

.

.

21 listopada, godzina 20.15
23 listopada, godzina 16.00
26 listopada, godzina 18.00

MANIFESTO

Australia, Niemcy 2015, 95 min.
reżyseria: Julian Rosefeldt
scenariusz: Julian Rosefeldt
zdjęcia: Christoph Krauss
obsada: Cate Blanchett
Niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.
Aktorski masterclass w wykonaniu Cate Blanchett. Aktorka wciela się w aż 13 różnych postaci: gospodyni domowej, nauczycielki, robotnicy, wdowy, wokalistki punkowego zespołu, bezdomnego mężczyzny czy reporterki telewizyjnej. Każdy z jej bohaterów wygłasza na ekranie fragmenty słynnych artystycznych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów, by
zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z bieżącą rzeczywistością.
Zanim ?Manifesto? zadebiutowało jako film na festiwalu Sundance w 2017 roku, było wyświetlaną na trzynastu ekranach instalacją, pokazywaną w galeriach m.in. w Sydney, Berlinie i Nowym Jorku. Wielokanałowe projekcje od dłuższego czasu funkcjonowały jako ulubiona forma artystycznej wypowiedzi artysty Juliana Rosefeldta, ale to ta z udziałem Blanchett zdobyła największą popularność.
W ?Manifesto? Australijka i Niemiec wspólnie powołują do nowego życia głośne, przełomowe manifesty artystyczne XX wieku. Postaci, w które się wciela, różnią się płcią, narodowością, wiekiem i stanem zdrowia. Niekiedy także poziomem trzeźwości. Całkiem inne są realia, w których przyszło im funkcjonować, ich nastrój, cel, światopogląd. Każda z trzynastu mikroopowieści to osobna etiuda o unikalnie własnym stylu, tempie i klimacie. Łączy je postać Blanchett i koncepcja Rosefeldta. /cojestgrane24.pl/
.

.

.

22 listopada, godzina 20.00
24 listopada, godzina 18.00
26 listopada, godzina 14.45

DZIKIE RÓŻE

Polska 2017, 90 min.
reżyseria: Anna Jadowska
scenariusz: Anna Jadowska
muzyka: Agnieszka Stulgińska
zdjęcia: Małgorzata Szyłak
obsada: Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski, Halina Rasiakówna,
Konrad Skolimowski, Natalia Bartnik, Dominika Biernat
Główna bohaterka Ewa zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Jej życie wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci a także czekanie na męża, który pracując w Norwegii rzadko przyjeżdża do domu. Młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety za tą chwilę zapomnienia przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy wraca mąż. Podejrzenia, plotki i oskarżenia będą przeplatać się z inną tragedią ? na plantacji dzikich róż, gdzie pracuje kobieta zaginie jej 2 letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która być może będzie musiała porzucić własne dziecko?
?Dzikie róże? to kolejny, po ?Teraz ja?, ?Z miłości? i ?Trzech kobietach? film Anny Jadowskiej, reżyserki koncentrującej się na temacie roli i pozycji kobiety we współczesnym polskim społeczeństwie.
"Dzikie róże" stanowią ewenement na gruncie kina polskiego ostatnich lat. Dawno nie było w naszej kinematografii tak wiarygodnych portretów psychologicznych. Twórcom, w szczególności reżyserce i odtwórczyni głównej roli, należą się brawa. Jedynym pytaniem bez odpowiedzi pozostaje nieobecność "Dzikich róż" w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. /Jakub Izdebski, film.interia.pl/

.

.

.

23 listopada, godzina 18.00

ATAK PANIKI

Polska 2017, 100 min.
reżyseria: Paweł Maślona
scenariusz: Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula
muzyka: Radzimir Dębski
zdjęcia: Cezary Stolecki
obsada: Dorota Segda, Artur Żmijewski, Magdalena Popławska, Aleksandra Pisula, Mirosław Haniszewski, Grzegorz Damięcki
Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie.
Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę.
Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.
"Atak paniki" to brawurowy debiut, który udowadnia, że artystyczne ambicje i dbałość o widza nie muszą się wzajemnie wykluczać. Trzymam kciuki za powodzenie filmu Maślony i jego ekipy, bo tak świetnie nie bawiłam się na polskim filmie od lat. /Małgorzata Steciak, film.onet.pl/
Jeśli jest coś, czego brakuje większości polskich debiutów filmowych, jest to energia, która w mig skupiłaby uwagę wszystkich widzów na sali. Tej siły nie są w stanie zastąpić ani artystyczne aspiracje, ani zanurzenie we współczesnych problemach. ?Atak paniki? wybiera jednak drogę ?Córek dancingu? Agnieszki Smoczyńskiej i ma do rozdania tyle emocji, że spokojnie mógłby obdzielić nimi kilka tytułów. Pełnometrażowy debiut Pawła Maślony to prawdziwa filmowa petarda. /Adrian Luzar, interiaFILM/

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z aktorką i scenarzystką, Aleksandrą Pisulą

.

.

.

24, 26 listopada, godzina 16.30

LOUISE NAD MORZEM

Louise en Hiver
Belgia, Francja 2016, 70 min.
reżyseria: Jean-François Laguionie
scenariusz: Jean-François Laguionie
muzyka: Christophe Héral
Tytułowa Louise to staruszka, która utknęła w nadmorskim kurorcie, po tym jak odjechał ostatni w tym sezonie pociąg. Zanosi się na to, że szanse na wydostanie się są zerowe. Louise nie wpada w panikę i postanawia przetrwać samotnie zimę. Nie będzie to łatwe. Z czasem jednak ulewne deszcze, przypływy czy brak ludzi, przestają jej doskwierać tak mocno, jak na początku. Mimo, że Louise brakuje tak wielu doczesnych rzeczy, znajduje coś bezcennego ? wiarę w siebie. Staruszka zaczyna traktować swoją sytuację jako wyzwanie. Ma zamiar przetrwać stawiając czoła żywiołom i swym trudnym wspomnieniom, które znalazły idealną okazję na wzięcie udziału w przygodzie? Wzruszający film animowany dla dorosłych o sile człowieka i o tym, że w każdym wieku można znaleźć sens życia.
Film przykuwa uwagę świadomymi spowolnieniami i powściągliwością, które ukazują piękno prostoty animacji. Reżyser stopniowo odsłania wewnętrzny świat bohaterki: to jak leczy ona swoją pamięć. Jean-François Laguionie tworzy wzruszające, poetyckie obrazy z dziecięcą dociekliwością i uwagą przyglądając się emocjom bohaterki. /Olivier Bouchard ? Cinefilic/
.

.

.

25 - 26 listopada, godzina 13.00

MADIKA Z CZERWCOWEGO WZGÓRZA

Madicken p? Junibacken
Szwecja 1980, 85 min.
reżyseria: Goran Graffman
scenariusz na podstawie własnej powieści: Astrid Lindgren
muzyka: Bengdt Hallberg
zdjęcia: Jörgen Persson
obsada: Allan Edwall, Lis Nilheim, Björn Granath
Na Czerwcowym Wzgórzu życie mogłoby się toczyć zupełnie zwyczajnie, gdyby nie to, że mieszka tam Madika ? wyjątkowa dziewczynka, która nie pozwala sobie na nudę. Każdy dzień w jej towarzystwie to okazja do zupełnie nowej zabawy. Czy na pikniku czy wspinając się na dach nigdy nie ma nudnych chwil na Czerwcowym Wzgórzu dla Madiki i jej małej siostrzyczki, Lisabet.
Przyjemny film familijny, na podstawie słynnej książki Astrid Lindgren. Siedmioletnia Madika pragnie być uprzejmą dziewczynką i chociaż ma złote serce, nie zawsze jej się to udaje. Lubi zabawy, te dobre jak i te niesforne. Ma tysiąc pomysłów na minutę, rzadko kiedy się nudzi. Razem ze swoją siostrą i przyjaciółmi odkrywa nowe przygody.
.

.

.

.

.

.

.

bilety do kina: 10,00/12,00/15,00 zł

bilety online

.

.

.

.