Stowarzyszenie Triny Papisten, Słupski Ośrodek Kultury, kino REJS oraz Młodzieżowe Centrum Kultury serdecznie zapraszają w dniach 27 listopada - 2 grudnia na 7. edycję festiwalu MIEJSCE KOBIET.

7. edycja festiwalu MIEJSCE KOBIET

Stowarzyszenie Triny Papisten, Słupski Ośrodek Kultury, kino REJS oraz Młodzieżowe Centrum Kultury serdecznie zapraszają w dniach 27 listopada - 2 grudnia na 7. edycję festiwalu MIEJSCE KOBIET. W programie: filmy fabularne, dokumenty, warsztaty psychologiczne, kurs tworzenia biżuterii z koralików oraz koncert piosenek przedwojennych - ?Listy Wiery Gran? według Marty Andrzejczyk.

.

Termin festiwalu nieprzypadkowo pokrywa się ze światową akcją pod hasłem "16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć". Każdego roku, od 25 listopada do 10 grudnia, w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce, organizuje się różnorodne akcje, które mają na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na przyczyny i skutki przemocy wobec kobiet. Międzynarodowa kampania zainicjowana w 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka).

27 listopada /wtorek/ - godz. 16.30 ? 19.00 /sala TANGO MCK/

Warsztaty wizażu

zapisy: tel. 0-59 8435 434, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
koszt: warsztaty bezpłatne

W ramach warsztatów makijażowych zapewniamy: wstęp ?Kobieta w świecie multi level marketingu (MLM)?, miniwykład ?4 kroki pielęgnacji twarzy?, pokaz profesjonalnego makijażu ze wskazówkami dotyczącymi doboru kosmetyków kolorowych dla poszczególnych ?typów kolorystycznych? urody oraz wykonania makijażu. Podczas zajęć prowadzone będą porady i konsultacje indywidualne. . Każda uczestniczka otrzyma materiały poglądowe. Istnieje możliwość wypróbowania kosmetyków oraz umówienia spotkań indywidualnych. Zapewniamy miłą atmosferę i relaks. Pokaz będzie zrealizowany na bazie kosmetyków i know how renomowanej szwedzkiej firmy Oriflame.

prowadzenie: Agnieszka Kulis - Członkini Stowarzyszenia Triny Papisten. Od 11 lat prowadzi firmę konsultingowo-szkoleniową ISOPROJEKT. Konsultantka i trenerka w zakresie wdrażania znormalizowanych systemów zarządzania (m.in. według ISO 9001, PN-N 18001/OHSAS). Jako coach specjalizuje się w sesjach realizowanych według metodologii Erickson College International, prowadzi ponadto doradztwo w zakresie wizerunku biznesowego (w tym warsztaty pielęgnacyjne i makijażowe).

oraz Małgorzata Hondo ? konsultantka Oriflame z wieloletnią praktyką, ciesząca się dużym uznaniem wśród swoich klientek, specjalistka w zakresie makijażu codziennego jak i wieczorowego oraz znawczyni pielęgnacji cery (nawet takiej ?z problemami?); ma na swoim koncie wiele pokazów, warsztatów pielęgnacji cery, warsztatów makijażowych, wizażowych, szkoleń i wykładów oraz spotkań indywidualnych.

 

28 listopada /środa/ - godz. 14.00 ? 19.00 /sala TANGO MCK/

Coaching indywidualny

zapisy: tel. 0-59 8435 434, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
koszt: warsztaty bezpłatne

Coaching to forma wsparcia we wprowadzaniu zmian w dowolnych sferach życia człowieka. Wykorzystywane są przy tym różnorodne narzędzia, które wzmacniają skuteczność dochodzenia do celu. Przynoszą one zamierzone efekty zarówno w pracy nad rozwojem osobistym, jak i w zarządzaniu projektem, przedsiębiorstwem czy instytucją. Coaching pomaga znaleźć swoje własne rozwiązanie, dodaje skrzydeł, daje moc sprawczą, chęć do działania i pozytywną energię.

prowadzenie: Agnieszka Biernacka - Członkini STP/wiceprezeska/ - trenerka biznesu, coach, wykładowca. Obszarem zainteresowań i działań zawodowych jest szeroko pojęte zarządzanie zasobami ludzkimi - motywowanie, coaching i mentoring, budowanie zespołu, kultura organizacyjna, kreatywność zespołowa i indywidualna oraz strategia wywierania wpływu. Jest adeptką i entuzjastką Psychologii Zorientowanej na Proces oraz posiada certyfikat coacha Erickson College International. Ostatnio ukończyła proces certyfikacyjny na instruktora MBSR (redukcja stresu oparta na uważności). Podczas pracy wykorzystuje wiele form i technik pracy grupowej i indywidualnej inspirując się metodą dramy, psychologią procesu oraz dobrymi praktykami biznesowymi, narzędziami NLP i metodologią zarządzania projektami.

29 listopada /czwartek/ - godz. 16.00 ? 19.00 /sala TANGO MCK/

Warsztaty pod hasłem ?Zarządzanie zmianą?

zapisy: tel. 0-59 8435 434, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
koszt: warsztaty bezpłatne

"Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana". We współczesnym świecie nieustannie zmagamy się z ciągłymi zmianami, szczególnie w życiu zawodowym. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają psychologiczne aspekty i etapy reakcji na zmiany. Nauczą się radzenia sobie w sytuacji zmiany, dostrzegania jej pozytywnych stron i budowania proaktywnej postawy.

prowadzenie: Aleksandra Klimczuk - Członkini STP, trenerka i konsultantka zarządzania, coach. Posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera w zakresie treningu, uczenia się i rozwoju wydany przez Edexcel i BTEC Professional Qualifications (UK). Specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru zarządzania, komunikacji, rozwoju osobistego i zawodowego oraz umiejętności trenerskich.

2 grudnia /niedziela/ - godz. 10.00 ? 14.00 /sala TANGO MCK/

Warsztaty pod hasłem "Supermama i supertata czyli o godzeniu ról rodzicielskich i zawodowych"

zapisy (do 28 listopada): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
koszt: warsztaty bezpłatne

Celem warsztatu "Supermama i supertata..." jest refleksja nad wpływem tradycyjnego modelu rodziny na podejmowanie przez kobiety i mężczyzn ról rodzicielskich i zawodowych. Na zajęciach przyjrzymy się, jakie mogą być konsekwencje pełnienia przez kobiety i mężczyzn różnorodnych ról. Co zyskują kobiety, mężczyźni i dzieci, gdy mama i tata podejmują się realizacji zróżnicowanych zadań życiowych. Kluczowymi pojęciami w trakcie pracy warsztatowej będą: równość płci, stereotypy płci, płeć kulturowa oraz rola płciowa.

prowadzenie: Małgorzata Siupik ? Pedagożka szkolna, absolwentka Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego przy Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, absolwentka Akademii Dialogu Międzykulturowego, studentka Gender Studies na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspertka Centrum wychowania i Profilaktyki przy Akademii Pomorskiej w Słupsku. Prywatnie mama 7 miesięcznego synka.

30 listopada /piątek/ - godz. 17.00 ? 19.00 /sala TANGO MCK/
1 grudnia /sobota/ - godz. 9.00 ? 13.00 /sala TANGO MCK/

Warsztaty dekoratorskie

zapisy: tel. 0-59 8435 434, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
koszt dwudniowych warsztatów: 30,00 zł (cena wyjątkowa - tylko dla festiwalu MIEJSCE KOBIET) - płatne w kasie kina REJS MCK do dnia 29 listopada

Kurs tworzenia biżuterii z koralików obejmować będzie dwa dni. W pierwszym dniu (piątek) uczestnicy poznają tajniki wyrobu naszyjnika metodą sznura tureckiego (tutaj wskazana będzie podstawowa umiejętność trzymania szydełka), drugiego dnia (sobota) nauczą się, jak zrobić igłą broszkę bądź zawieszkę z różnych rodzajów koralików. Koszt kursu to 30,00 zł (za dwa dni). Wszyscy uczestnicy otrzymają materiały i niezbędne narzędzia do wykonania biżuterii. Wykonane prace każdy będzie mógł zabrać do domu.

prowadzenie: Swietłana Karimowa - Całe życie mieszkała w Uzbekistanie. Kilka lat temu w ramach repatriacji wraz z rodziną przeniosła się do Polski. Posiadając solidne wykształcenie księgowe, nigdy nie zapominała o swoich pasjach. Całe życie lubiła robić na drutach i szydełku, zaplatać węzełki makramy i tworzyć biżuterię z koralików. W wolnym czasie prowadziła warsztaty dla młodzieży. Teraz posiada własną firmę ?ART-STUDIO SKARBY RĘKODZIEŁA? i jej marzenia zaczynają nabierać realnych kształtów: jest cenioną projektantką i wielokrotnie nagradzaną twórczynią biżuterii koralikowej. Jej prace są znane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Uczestniczyła z sukcesami w wielu międzynarodowych konkursach: ?Haute Couture 2010", "Fairy Beads 2011", "Fashion Colorworks 2012?. Ostatnim jej sukcesem pierwsza nagroda w konkursie Pop Art IBA-2012 w Hamburgu, w kategorii ?Bead Crochet. Bead Knitting?. Więcej o Swietłanie Karimowej i o jej pracach można się dowiedzieć na blogu: skarbyrekodziela.blogspot.com.

.

.

.

.

.

.

.

.

28 listopada ? godz. 19.30 /Słupski Ośrodek Kultury, Braci Gierymskich 1, tel. 59 845 64 41 /

RECITAL "LISTY WIERY GRAN" W WYKONANIU MARTY ANDRZEJCZYK

cena biletu: 20,00 zł (zniżka 10% dla posiadaczy biletu z kina REJS na film ?Wiera Gran?)

Na recital Marty Andrzejczyk składają się piosenki z repertuaru przedwojennej polskiej gwiazdy Wiery Gran. Usłyszymy najpiękniejsze utwory: "Serce matki", "Ciemna dziś noc", "Piosenka o zagubionym sercu", "Nie kochać w taką noc to grzech", "Tango Notturno", "Trzy listy". Podczas koncertu nie zabraknie także piosenki z warszawskiego getta "Jej pierwszy bal", którą Gran zasłynęła w Kawiarni Sztuka. Marcie towarzyszyć będą: Piotr Banaszek /aranżacje, piano, instrumenty klawiszowe/, Marcin Stanczewski /gitara/, Paweł Puszczało /kontrabas/, Zbigniew Chrzanowski /perkusja/. Koncert poprowadzi Krzysztof Szatrawski.

Marta Andrzejczyk - "zjawiskowy głos i talent sceniczny" - pochodząca z Olsztyna pieśniarka, aktorka i animatorka kultury, nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa, stypendystka Prezydenta Olsztyna, Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta ?Cicho?, na której gości głos Mirosława Czyżykiewicza. W 2010 r. wydała drugi album pt. ?Cienie?. Śpiewa w programie słowno-muzycznym "Śpieszmy się kochać ludzi" poezję ks. J. Twardowskiego do muzyki H. F. Tabęckiego z towarzyszeniem Ewy Błaszczyk i Krzysztofa Kolbergera.

Organizacja imprezy możliwa była dzięki pomocy finansowej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Seanse filmowe - filmy dokumentalne

bilety na filmy dokumentalne: 10,00 zł
wszystkie seanse w sali kina REJS, MCK, al. 3 Maja 22, tel. 59 8431 130, 8435 434

27 listopada - godz. 18.00

KOBIETA w komunizmie (zestaw filmów dokumentalnych z cyklu TopDocFilm)

kup bilet online

TONIA I JEJ DZIECI

Polska 2011, 57 min.
reżyseria: Marcel Łoziński
zdjęcia: Jacek Petrycki, Magdalena Kowalczyk, Paweł Łoziński

Rok 1949. Wrocław. Tonia, matka dwójki dzieci, przedwojenna komunistka, zostaje aresztowana i skazana wyrokiem sądu na 5 i pół roku więzienia za współpracę z wywiadem amerykańskim. Od tej pory jej dzieci znajdują się pod opieką państwa, dorastając w kolejnych domach dziecka. Werka i Marcel płacą wysoką cenę za poglądy i życiowe ideały swoich rodziców. Naznaczeni i napiętnowani przez życie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dziś Werka i Marcel mający już prawie po siedemdziesiąt lat, opowiadają o tych bolesnych i trudnych przeżyciach z dzieciństwa. Obraz pełen wzruszeń i emocji.

.

ROZWÓD PO ALBAŃSKU

Bułgaria 2007, 60 min.
reżyseria: Adela Peeva
zdjęcia: Joro Nedelkov

Pół wieku temu, po drugiej wojnie światowej kraje Europy wschodniej i południowo wschodniej dostały się pod wpływy reżimu komunistycznego. Jednym z takich krajów była Albania, która pod rządami partii komunistycznej stała się najbardziej zacofanym gospodarczo i społecznie państwem w Europie. Symbolem tego reżimu był stojący przez 40 lat na czele partii i państwa Enver Hodża, najwierniejszy uczeń Stalina, największy chyba po Stalinie i Hitlerze zbrodniarz nowożytnej Europy. Film Adeli Peevej przybliża nam Albanię tamtego czasu. Pretekstem jest historia trzech mieszanych małżeństw, które założyli Albańczycy ożenieni z cudzoziemkami.
Wśród tych kobiet jest Polka i dwie Rosjanki. W 1961 r., kiedy doszło do zerwania stosunków dyplomatycznych Albanii z ZSRR, Albańczycy zostali zmuszeni przez władze do rozwodu z cudzoziemkami, które oskarżano o szpiegostwo. Zagraniczne żony władza uznała bowiem za szpiegów, a ich mężów za wrogów ludu. W komunistycznej Albanii trudno było o większe przewinienie. Ten fakt był ich jedynym ?przestępstwem?, które jednak wystarczyło, by całkowicie zburzyć im życie. Niektóre z kobiet wraz z dziećmi opuściły Albanię. Te, które zostały, podzieliły los swoich mężów, trafiając do więzień i obozów pracy. Jeden z Albańczyków przedstawionych przez Peevą został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na 25 lat więzienia...

28 listopada - godz. 18.00

WIERA GRAN

Polska 2011, 67 min.
reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz
scenariusz: Agata Tuszyńska
zdjęcia: Ita Zbroniec-Zajt
występuje: Wiera Gran, Agata Tuszyńska

kup bilet online

Kim jest Wiera Gran, żydowska pieśniarka przedwojennej Warszawy, a potem getta? Ofiarą wojny czy może ofiarą samej siebie i własnego lęku? Niesłusznie skrzywdzoną pomówieniem kobietą czy człowiekiem ratującym życie? Miała niewiele ponad dwadzieścia lat, gdy stała się sensacją kawiarni Paradis. Od wiosny 1942 śpiewała swoje piosenki o miłości w kawiarni Sztuka w warszawskim getcie. Nazwano ją wtedy Wiera Magnes, na jej występy przychodzono tłumnie, także z aryjskiej strony. Przeżyła okupację jako jedyna ze swojej rodziny.
8 maja 1945, gdy świętowano wyzwolenie, siedziała w więzieniu oskarżona o kolaborację. Zarzuty formułowano różnie: współpraca z gestapo lub utrzymywanie stosunków z osobami współpracującymi z gestapo, głównie niechlubną "trzynastką" - agenturą gestapo w warszawskim getcie. Pierwsze dochodzenie umorzono w ciągu kilku miesięcy - "wobec braku cech przestępstwa". Sąd koleżeński ZASP-u uznał jej zachowanie podczas okupacji niemieckiej za bez zarzutu. Sprawą zajął się później Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Po półtora roku przesłuchań świadków, w styczniu 1949 ogłosił wyrok uniewinniający.
Nie udowodniono stawianych pieśniarce zarzutów. Plotki i pomówienia nie ucichły jednak. W 1950 roku Wiera Gran wyemigrowała do Izraela. Piętno "kolaborantki" i "gestapowskiej kurwy" ścigało ją przez całe życie, wszędzie gdzie występowała. Tak w Izraelu, jak później w Wenezueli i we Francji, gdzie osiadła na stale. Całe życie Wiery Gran było próbą oczyszczenia się i walki o własne dobre imię. Autorki pokazują zmagania z prawdą, dwuznaczność wyborów, łatwość rzucania oskarżeń i niemożność uwolnienia się od nich.
?Jej los naznaczony był piętnem pomówień i ciągnących się plotek. Film "Wiera Gran" doskonale pokazuje mechanizm działania "zaszczucia". Osamotniona, żyjąca w matni wspomnień, przeżyła ostatnie lata ziemskiej bytności w lęku i poczuciu osaczenia. Wstrząsający dokument, pełen znanych na świecie nazwisk, twarzy, pełen niedopowiedzeń, przemilczenia, zawieszenia głosu. Rozdrapane rany nie goją się.? mosaica.blox.pl

Po filmie zapraszamy do Słupskiego Ośrodka Kultury na recital Marty Andrzejczyk ?Listy Wiery Gran?. Osoby posiadające Rejsowe bilety na film kupują wejściówkę na koncert ze zniżką :)

Seanse filmowe - filmy fabularne

bilety na filmy fabularne: 12,00 zł (ulgowe), 15,00 zł (normalne)
wszystkie seanse w sali kina REJS, MCK, al. 3 Maja 22, tel. 59 8431 130, 8435 434

28 listopada - godz. 20.00
30 listopada - godz. 18.00
2 grudnia - godz. 16.00

PARYŻ-MANHATTAN

Paris Manhattan
Francja 2012, 80 min.
reżyseria: Sophie Lellouche
scenariusz: Sophie Lellouche
muzyka: Jean-Michel Bernard
zdjęcia: Laurent Machuel
obsada: Alice Taglioni, Patrick Bruel, Marine Delterme

kup bilet online

Najbardziej "allenowska" ze wszystkich komedii, w których wystąpił Woody Allen! Mistrz ciętej riposty i absurdalnego poczucia humoru, który twierdzi, że o związkach damsko ? męskich wie wszystko, powraca w rewelacyjnej komedii "Paryż - Manhattan". Niezawodny Woody Allen, tymm razem doradza, szukającej idealnego mężczyzny (niekoniecznie przystojnego bruneta) ? romantycznej Alice. Dzięki zabawnym spostrzeżeniom Allena, Alice zrozumie, że prawdziwa miłość, mimo że jest wieczna, to wieki czekać nie będzie! Tak romantycznej komedii, z najlepszymi tekstami Woody'ego Allena, jeszcze w kinach nie było!
?Paryż-Manhattan to czarująca, lekka, zabawna, chwilami figlarna, w całości neurotyczna komedia o miłości. Lellouche musi uwielbiać Allena, skoro była w stanie podrobić jego styl z taką dbałością o szczegóły. Trzeba przyznać, że całość jest równie zwiewna, co sukienka głównej bohaterki w ostatniej scenie. (?) Czasem warto pójść do kina na film, który uraczy nas chwilą radości (?).? Marcin Pietrzyk, filmweb
?Lekkość francuskiego kina i dystans znany z filmów Woody'ego Allena czyli przyjemny i niezobowiązujący seans dla dwojga.? Artur zaborowski, stopklatka

29 listopada - godz. 18.00
1 grudnia - godz. 16.00

KOBIETA Z PIĄTEJ DZIELNICY

La Femme du V?me
Francja, Polska, Wielka Brytania 2011, 83 min.
reżyseria: Paweł Pawlikowski
scenariusz na podstawie powieści Douglasa Kennedy?ego ?The Woman in the Fifth?: Paweł Pawlikowski
muzyka: Max de Wardener
zdjęcia: Ryszard Lenczewski
obsada: Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig

kup bilet online

Tom jest młodym amerykańskim pisarzem, który ma za sobą udaną powieść, nieudane małżeństwo i kilka ciężkich, owianych mgiełką tajemnicy miesięcy życia. Po głośnym skandalu w krótkim czasie nie tylko traci lukratywną posadę na amerykańskim uniwersytecie, ale także żonę i córkę. Tom ucieka do Paryża, by w cieniu francuskich bulwarów napisać książkę i spróbować odzyskać rodzinę. Niestety z ambitnych planów niewiele wychodzi. W obcym mieście nikt nie wita go z otwartymi ramionami. Ktoś kradnie mu bagaż, żona straszy policją i uniemożliwia kontakt z dzieckiem. Bohater ląduje w podrzędnym hotelu zarabiając na życie jako nocny stróż. Czas osładza mu jedynie niezobowiązujący seks z Anią, Polką pracującą jako kelnerka w pobliskim barze. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się piękna i tajemnicza Margit. To, co początkowo zapowiadało się jak zwyczajne zauroczenie przemienia się w prawdziwie obsesyjną relację. Nowa kochanka całkowicie przejmuje władzę nad związkiem. Dodatkowo ich burzliwemu romansowi towarzyszy seria niewytłumaczalnych zdarzeń. Tom orientuje się, że tym razem naprawdę traci kontrolę nad swoim życiem.
?Pawlikowski precyzyjnie zawiesza w filmie realizm, pozwala zgubić się w świadomości (i podświadomości) swojego bohatera. Być może perypetie Toma, jego związki z kobietami, jego odpychający Paryż są tylko projekcją wyobraźni - snem pisarza, który na naszych oczach tworzy nową powieść. Ale w tym śnie jest coś boleśnie prawdziwego: dramat ojca, który może jedynie patrzeć na córkę jak na osobę z innego świata, dramat mężczyzny, który nie jest zdolny do prawdziwej bliskości. I dramat pisarza, który stanął nad przepaścią, bo właśnie stracił ostatnie złudzenia.? orange.pl

30 listopada - godz. 20.00
1 grudnia - godz. 18.00

NIENASYCONE

Wir sind die Nacht
Niemcy 2012, 100 min.
reżyseria: Dennis Gansel
scenariusz: Jan Berger, Dennis Gansel
muzyka: Heiko Maile
zdjęcia: Torsten Breuer
obsada: Karoline Herfurth, Nina Hoss, Jennifer Ulrich, Anna Fischer, Max Riemelt

kup bilet online

Lena, dwudziestoletnia mieszkanka Berlina, jest drobną złodziejką. Podczas jednego z wypadów spotyka w nocnym klubie tajemniczą Louise, właścicielkę dyskoteki, a jednocześnie liczącą sobie 250 lat wampirzycę, która przewodzi krwiożerczym pomocnicom: niezrównoważonej, dzikiej Norze oraz pełnej wdzięku, dostojnej Charlotte. Dziewczyna zostaje wampirzycą i szybko ulega urokowi mrocznej strony wiecznego życia. Jednak z czasem odkrywa, że wszystko ma swoją cenę. Każdej nocy wampirzyce zabijają wiele niewinnych ludzi, a liczba popełnionych morderstw szybko rośnie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Tom Serner, znajomy Leny z czasów jej śmiertelnego życia.
?Warto podkreślić, że scenariusz do filmu powstał w 1999 roku, zanim wybuchło globalne, zmierzchowe szaleństwo. Produkcja nie została więc skażona kiczowatymi, ckliwymi wątkami, widać w niej za to inspirację najlepszymi dziełami o wampirach (na przykład książkami Anne Rice). (?) Nienasycone kosztowały 6,5 mln euro, co widać na każdym kroku. Ta swoista komercyjność wychodzi jednak filmowi na dobre, dzięki czemu jest on pełen rozmachu oraz efektów specjalnych. Całość uzupełnia berliński plan, który stanowi miłą odmianę od najczęściej oglądanych amerykańskich metropolii.? hagath, gildia.pl

1 grudnia - godz. 20.00
2 grudnia - godz. 18.00

WIEDŹMA WOJNY

Rebelle
Kanada 2012, 90 min.
reżyseria: Kim Nguyen
scenariusz: Kim Nguyen
zdjęcia: Nicolas Bolduc
obsada: Rachel Mwanza, Alain Lino Mic Eli Bastien

kup bilet online

MFF w Berlinie: Nagroda Jury Ekumenicznego oraz Srebrny Niedźwiedź dla Rachel Mwanza w kategorii ?najlepsza aktorka?
Grupa partyzantów napada na wioskę 13-letniej Komony. Pali domy, zabija mieszkańców, a ją zmusza do zamordowania rodziców. Dziewczyna trafia do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastępuje karabin, a łzy, żal i smutek ? trening psychiczny oraz walka o przetrwanie. Komonę nawiedzają duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegają ją o czyhającym wrogu, zostaje okrzyknięta ?wiedźmą wojny?. Magia nie okazuje się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochuje się w 15-letnim albinosie i wierzy, że zdoła uciec wojnie, los decyduje inaczej?
?Film Wietnamczyka z Kanady zrealizowany w Demokratycznej Republice Konga ma coś, co go wyróżnia spośród powstających dziś niezliczonych fabuł i dokumentów o czarnej Afryce. Nasuwają one w swojej masie niepokojącą myśl, jak cienka bywa granica pomiędzy pomocą a eksploatacją. (?) Niezwykłość filmu Nguena polega na tym, że realistyczną historię, zasłyszaną w Kongu i opowiedzianą jako monolog Komony, łączy niepostrzeżenie, w sposób naturalny, z baśnią o odkupieniu. Są to dwie strony tej samej rzeczywistości, którą oglądamy przefiltrowaną przez świadomość bohaterki. Szczególną rolę odgrywa tu biel - negatyw afrykańskiej czerni, inna rzeczywistość, która w pewnym momencie okazuje się realna. (?) Magia, która przenika życie Afryki, może być czarna i biała, ma niszczycielskie i zbawienne działanie. Afryka w filmie Nguyena Kima jest czarno-biała dosłownie i w przenośni. Piekło sąsiaduje tu z idyllą. Rozkwit jest możliwy tam, gdzie dopiero co było "jądro ciemności". Tadeusz Sobolewski, gazeta wyborcza

warsztaty psychologiczne, wizażu oraz coaching: bezpłatnie
warsztaty artystyczne: 30,00 zł (płatne w kasie kina do dnia 29 listopada)
liczba miejsc na warsztaty ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (oraz wpłat)
recital ?Listy Wiery Gran?: 20,00 zł (10% zniżki dla posiadaczy biletów na film pt. "Wiera Gran")
bilety do kina na filmy dokumentalne (27, 28 listopada): 10,00 zł
bilety do kina na filmy fabularne: 12,00 (ulgowy), 15,00 zł (normalny)

kino REJS, sala TANGO, Młodzieżowe Centrum Kultury, al. 3 Maja 22
www.kinorejs.emcek.pl * Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. * tel. 0-59 8435 434

Słupski Ośrodek Kultury, ul. Braci Gierymskich 1
www.sok-slupsk.pl * Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. * tel. 0-59 845 64 41

.

.

.

.

.

.