Kino REJS Słupskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenie Triny Papisten zapraszają w dniach 26 listopada - 2 grudnia 2018 na 13. edycję festiwalu Miejsce Kobiet. To interdyscyplinarna impreza organizowana przez kobiety o kobietach nie tylko dla kobiet.
MIEJSCE KOBIET 2018 afisz
Nieprzypadkowo wydarzenie pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet”, starając się poprzez proponowane działania aktywizować i jednoczyć panie, mówić o problemach kobiet, zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną. 

Trzon festiwalu stanowią pokazy filmowe. Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe, wartościowe produkcje europejskie: „Nie jestem czarownicą” Rungano Nyoni, „Sofię” Meryem Benm'Barek-Aloïsi, „Igielnika” Deborah Haywood, „Światło i cień” Yeşim Ustaoğlu i „Żonę” Björna Runge. Zaplanowano także wydarzenia specjalne: przedpremierowy seans „Siłaczek” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, pokaz filmu „Over the Limit” połączony ze spotkaniem z reżyserką Martą Prus, rozmowę z Joanną Warechą po filmie „PGR Obrazy” oraz dyskusję na temat równych praw obywatelskich w Polsce i w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet zaangażowanych społecznie z regionu słupskiego, po projekcji „Boskiego porządku” Petry Volpe. 

Gościem festiwalu będzie także reporterka Ilona Wiśniewska, autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” i „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, która opowie o życiu na północy kontynentu. Spotkanie z pisarką poprzedzi pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu Amandy Kernell „Krew Saamów”. 

Oprócz seansów zaplanowano szereg imprez towarzyszących: koncert Olgi Hanowskiej promujący nową płytę „Sny Panny z Wanny”, monodram „Matka Meyra i jej dzieci” Caryl Swift, a także wystawę plenerową „Suknia Triny” Magdaleny Franczak. Wzorem ubiegłych lat odbędą się także warsztaty rozwojowe i rękodzielnicze. 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

"Suknia Triny" 
wernisaż wystawy Magdaleny Franczak 
26 listopada /poniedziałek/, godzina 10.00 
miejsce: ul. Wojska Polskiego 44 

W 2017 roku lubelska artystka Magda Franczak, realizowała w przestrzeni swojego miasta projekt „Zadomowienie”. Przedmiotem jej badań były małe, szklane, często już opuszczone gabloty, rozsiane w przestrzeni miasta. Za czasów swojej świetności pełniły one funkcję wystawienniczą. Wabiły oko przechodniów, były formą obietnicy, każdego dnia składanej przez sprzedawcę, czy rzemieślnika, który pieczołowicie układał w gablocie swoją kompozycję. Artystka adoptowała po kolei opuszczone gabloty zasiedlając je sztuką. „Suknia Triny” jest próbą zadomowienia się artystki w przestrzeni publicznej Słupska, a instalacja w gablocie przy ul. Wojska Polskiego 44 będzie nawiązywać do znanej w Słupsku postaci Triny Papistein. 

Magdalena Franczak - artystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Nawiązuje dialogi z teatrem projektując kostiumy, scenografie.. 
 
"Coaching indywidualny" 
warsztaty rozwoju osobistego 
26 listopada /poniedziałek/, godzina 16.00 – 19.00 
prowadzenie: Marzena Śmigielska 
miejsce: emcek, SOK, al. 3 Maja 22 
uczestnictwo bezpłatne 
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 

Zapraszamy na osobistą sesję z coachem, który wspiera w osiągnięciu celów, rozwiązywaniu palących problemów, podejmowaniu trudnych decyzji zarówno biznesowych jak i osobistych. Warsztaty w formule „jeden na jeden” poprowadzi Marzena Śmigielska - coach z certyfikatem ICF Polska, trener rozwoju motywacyjnego i osobistego. 
 
"Miejsce kobiet wczoraj i dziś" 
rozmawiamy po filmie „Boski porządek” 
26 listopada /poniedziałek/, godzina 18.00 
prowadzenie: Marta Makuch 
miejsce: kino REJS, SOK, al. 3 Maja 22 
wstęp na podstawie biletów do kina: 15, 12, 10 zł 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 

Rok 2018 jest wyjątkowy. Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Polki po raz pierwszy zyskały czynne i bierne prawo wyborcze. W programie tegorocznego festiwalu będziemy chcieli uczcić tę szczególną dla kobiet rocznicę poprzez nawiązujące do tematu pokazy filmowe. Festiwal otworzy projekcja filmu „Boski porządek”, a po seansie odbędzie się spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Przedmiotem rozmowy będzie realizacja równych praw obywatelskich w Polsce i w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet zaangażowanych społecznie z regionu słupskiego. Debatę poprowadzi Marta Makuch, a nasze zaproszenie przyjęły: Pani Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prawniczka, prezeska Stowarzyszenia „Kobiecy Słupsk" oraz radna Sejmiku Wojewódzka Pomorskiego Danuta Wawrowska, radna Miasta Słupska Małgorzata Lenart i wiceprezeska Stowarzyszenia Triny Papisten Agnieszka Kulis. 

Marta Makuch
- szefowa Centrum Inicjatyw Obywatelskich, ekspertka z zakresu współpracy z jednostkami samorządowymi. Pełni rolę tutorki i coacha dla organizacji pozarządowych oraz podmiotów ekonomii społecznej, jest doświadczoną trenerką i doradczynią. W sposób szczególny angażuje się w kwestie związane z równouprawnieniem kobiet , trenerka z zakresu równouprawnienia kobiet i mężczyzn, zdeklarowana feministka. 
 
"BOSKI PORZĄDEK" 
Szwajcaria 2017, 96 min. 
reżyseria: Petra Biondina Volpe 
muzyka: Annette Focks 
zdjęcia: Judith Kaufmann 
obsada: Marie Leuenberger, Maximilian Simonischek, Rachel Braunschweig 

Film inspirowany faktami, opowiadający o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich. Szwajcaria, 1971. Nora jest młodą gospodynią domową i matką, która mieszka ze swoim mężem i dwoma synami w spokojnej małej wiosce. Tutaj, na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki gigantycznych wstrząsów społecznych, które zostały wywołane wydarzeniami z maja 1968 r., związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie ulegnie radykalnej zmianie i z kury domowej stanie się feministyczną aktywistką, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych. 
 
Wieczór autorski Ilony Wiśniewskiej 
27 listopada /wtorek/, godzina 19.00 
prowadzenie: Bernadetta Żynis, Barbara Gawrońska-Pettersson 
miejsce: OT Rondo, SOK, ul. Niedziałkowskiego 5 
bezpłatne wejściówki do odbioru w OT Rondo 
kontakt: 59 842 63 49 

Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie autorka znakomitych reportaży z Północy, Ilona Wiśniewska. Spotkanie z pisarką, która postanowiła kilka lat temu zamieszkać za kołem podbiegunowym i w swojej twórczości przybliża polskim czytelnikom obraz życia w tym surowym i wymagającym klimacie, prowadzić będą: Bernadetta Żynis i Barbara Gawrońska-Pettersson. 

Ilona Wiśniewska konsekwentnie penetruje Północ. To jej kolejny reportaż o miejscu, w którym cisza i wiatr łączą się w specyficznej symbiozie. Daleko, zimno, odludnie. Kto ma ochotę na poznawanie takich rejonów świata? Autorka ponownie wykazuje się niebywałą czułością, gdy koncentruje uwagę na ludziach i miejscach znajdujących się gdzieś poza granicą poznania, poza centrum świata, poza warunkami atmosferycznymi umożliwiającymi wygodną egzystencję. 

W trakcie festiwalu w kasie kina REJS i po spotkaniu z panią Iloną Wiśniewską w O.T. Rondo będzie można zakupić książki autorki w bardzo promocyjnych cenach. Dziękujemy Wydawnictwu Czarne za wspaniałą współpracę. 
 
"Over the Limit" 
pokaz przedpremierowy, po seansie spotkanie z reżyserką, Martą Prus 
28 listopada /środa/, godzina 17.00 
Finlandia, Niemcy, Polska 2017, 74 min. 
reżyseria i scenariusz: Marta Prus 
zdjęcia: Adam Suzin 

20-letnia Rosjanka, Margarita Mamun, trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. 

Marta Prus - urodzona 1 stycznia 1987 roku w Warszawie. Od 2009 roku jest studentką na wydziale reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. W dzieciństwie była członkiem grupy gimnastycznej klubu sportowego IKS AWF a Warszawie, a następnie tancerką w studio Hanny Kosiewicz. 
 
"Krew Saamów" 
pokaz przedpremierowy 
29 listopada /czwartek/, godzina 18.00 
Dania, Norwegia, Szwecja 2016, 110 min. 
reżyseria i scenariusz: Amanda Kernell 
muzyka: Kristian Eidnes Andersen 
zdjęcia: Sophia Olsson, Petrus Sjövik 
obsada: Lene Cecilia Sparrok, Mia Erika Sparrok, Maj-Doris Rimpi, Hanna Alström, Malin Crépin 

Bolesną historię zamieszkujących Laponię Saamów poznajemy oczami nastoletniej dziewczyny szukającej własnej tożsamości na styku dwóch kultur . 14-letnia Elle Marja wraz z młodszą siostrą zostaje odseparowana od rodziny zajmującej się hodowlą reniferów i umieszczona w szkole z internatem. Tam uczy się m.in. szwedzkiego - jedynego właściwego języka. Dowiaduje się również, że jej mózg nie jest wystarczająco rozwinięty, by mogła podjąć dalszą naukę, o której tak marzy. Wielokrotnie wyszydzana i poniżana przez rodowitych Szwedów ze względu na swoje pochodzenie, Elle Marja pragnie zerwać z saamską tożsamością. Zakochuje się w przystojnym studencie z Uppsali i tam po kryjomu ucieka. Z dala od swoich korzeni próbuje zacząć nowe życie jako Christina. 
"Judy" 
spektakl muzyczny 
29 listopada /czwartek/, godzina 19.00 
30 listopada /piątek/, godzina 19.00 
miejsce: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, al. Jana Pawła II 3 
bilety: 30, 25 zł 
kasa/rezerwacja biletów: 59 846 70 13  
autor: Sławomir Chwastowski 
reżyseria: Dominik Nowak 
obsada: Katarzyna Misiewicz-Żurek, Lesław Żurek 

„Judy” to spektakl muzyczny inspirowany życiem oraz twórczością legendarnej amerykańskiej aktorki i wokalistki Judy Garland. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1969 roku w garderobie kopenhaskiej sali koncertowej przed jej ostatnim wyjściem na scenę. Spektakl jest zabawną i jednocześnie gorzką opowieścią o życiu „tam, gdzie gwiazd jest więcej niż na niebie”, refleksją nad przemijaniem i blaknięciem blasku sławy, próbą rozliczenia się z całego życia. Zaglądając do garderoby Judy Garland podglądamy intymny świat schowany przed publicznością, słuchamy piosenek śpiewanych „tylko dla siebie”, śmiejemy się z anegdot, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. 
 
"Jak zapiąć budżet domowy, żeby zacząć inwestować" 
warsztaty rozwoju osobistego 
29 listopada /czwartek/, godzina 17.00 – 19.00 
prowadzenie: Marzena Śmigielska 
miejsce: TANGO, emcek, SOK, al. 3 Maja 22 
uczestnictwo bezpłatne 
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 

Podczas zajęć poznasz swoje przekonania na temat pieniędzy i wyeliminujesz te, które cię nie wspierają. Poznasz swoją relację z pieniędzmi i zobaczysz jak wpływa ona na stan twojego konta. Uświadomisz sobie swoją motywację wolności finansowej, poznasz najprostszą i najskuteczniejszą na świecie metodę zarządzania pieniędzmi - przydatną każdemu bez względu na to ile zarabia i ile wydaje, a także poznasz przepis na wolność finansową. 

Marzena Śmigielska
- coach z certyfikatem ICF Polska, trener rozwoju motywacyjnego i osobistego, fizyk, choreograf tańca, pilot wycieczek, a ostatnio także inwestor. 
 
"Zamień wróżby w rzeczywistość" 
warsztaty rozwoju osobistego 
30 listopada /piątek/, godzina 17.00 – 19.00 
prowadzenie: Aleksandra Klimczuk 
miejsce: TANGO, emcek, SOK, al. 3 Maja 22 
uczestnictwo bezpłatne 
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które chcą w zaplanowany sposób kierować własnym rozwojem i karierą, wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu. Udział w zajęciach pomoże zyskać świadomość swoich potrzeb, pragnień i dążeń oraz opracować własną strategię rozwoju osobistego i zawodowego. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Klimczuk, trenerka i konsultantka zarządzania. 

Aleksandra Klimczuk
-  trenerka i konsultantka zarządzania. Realizuje projekty doradczo-szkoleniowe oraz prowadzi treningi dla sektora prywatnego i publicznego. Autorka projektów rozwojowych kierowanych do kadry zarządzającej oraz pracowników firm. Prowadzi szkolenia m.in. z zakresu: zarządzania projektami, przywództwa, zarządzania zespołem, komunikacji w organizacji i zarządzania zmianą. 
 
"Lodowe impresje" 
warsztaty rękodzieła artystycznego 
1 grudnia /sobota/, godzina 16.00 – 18.00 
prowadzenie: Roma Linke 
miejsce: TANGO, emcek, SOK, al. 3 Maja 22 
płatne: 25 zł w kasie kina REJS 
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 

Zima to kontrowersyjna pora roku - nie każdy ją lubi, ale chyba każdy przyzna, że tworzy wyjątkowo piękne pejzaże. Mamy nadzieję, że równie pięknych wrażeń dostarczy państwu tworzenie wyjątkowej biżuterii w zimowej tonacji pod hasłem "Lodowe impresje". 

Podczas dwugodzinnych zajęć proponujemy zrobienie bransoletki lub kolczyków z koralików różnego rodzaju, które utrzymane będą właśnie w lodowo-zimowym nastroju. Zrobienie biżuterii nie sprawi większego problemu, więc każda z osób uczestniczących w zajęciach wyjdzie z warsztatów z własnoręcznie wykonaną bransoletką lub kolczykami, co na pewno będzie stanowić powód do dumy. Zapewniamy niezbędne materiały najwyższej jakości konieczne do przygotowania biżuterii. 
 
"Sny panny z wanny" 
koncert botaniczny Olgi Hanowskiej 
1 grudnia /sobota/, godzina 19.00 
miejsce: klub pARTer, emcek, SOK, al. 3 Maja 22 
bilety: 15, 10 zł w kasie kina REJS 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 

„Sny panny z wanny” to solowy projekt Olgi Hanowskiej. Płyta powstała w roku 2017. Jest kompilacją muzyki skrzypcowej, elektroakustycznej oraz niewielkich nagrań terenowych. To miły dla ucha folkowy dron podróżującego dźwięku, stworzony przy pomocy świata roślin i rdzennych instrumentów. Botaniczna audiosfera, roślinna partytura, swobodna kompozycja i nigdy niezapisana improwizacja. Folkowy eksperyment przełamujący schemat „muzyki odnalezionej”. 

Olga Hanowska
– skrzypaczka alternatywna, improwizatorka, edukatorka, eksperymentatorka, amatorka jubilerstwa, wykładowczyni, muzykoterapeutka, autorka scenariuszy i licznych działań edukacyjno-artystycznych skoncentrowanych wokół muzyki i pedagogiki najmłodszych. W poszukiwaniu własnej przestrzeni posługuje się strategiami związanymi z muzyką elektroakustyczną, fieldrecordingiem, noise, trans, polską muzyką rdzenną, muzyką ilustracyjną. Lubi samplery oraz ciemne, absolutnie niekoncertowe brzmienia skrzypiec. Stworzyła własny styl muzyczny, „folk botaniczny”, który nie mieści się w żadne ramy muzycznych odniesień. Współpracowała z wieloma artystami m.in. Marcinem Dymiterem (niski szum), Ireneuszem i Tomaszem Swoboda (Columbus Duo), Marcinem Karnowskim i zespołami (m.in. Rzepczyno, Mokosz, Zgagafari). 
 
"PGR Obrazy" 
po pokazie spotkanie z reżyserką 
2 grudnia /niedziela/, godzina: 14.00 
Polska 2017, 57 min. 
scenariusz i reżyseria: Joanna Warecha 

Film opowiada o losach ludzi żyjących w PGR-ach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. minionego wieku. Jest to niezwykle ważny temat, mocno poparty wspomnieniami żyjących tam ludzi. Głęboko tkwił w tej ziemi i trzeba go było tylko z niej wydobyć – mówiła reżyserka Joanna Warecha. Walorem projektu jest fakt, że autorka pochodzi z tych ziem, ze wsi Grużajny. Dlatego wszystko jest starannie przemyślane, głębokie i autentyczne. Bardzo atrakcyjnie przemyślana została konstrukcja filmu, wykraczająca poza ramy reportażu, tworząca obraz uniwersalny o tym, w jaki sposób człowiek potrafi reagować na przemiany będące ponad ludzką wytrzymałość. 

Joanna Warecha
- urodzona w Pasłęku, wychowana w Grużajnach w Państwowych Gospodarstwach Rolnych na Warmii. Dziennikarka, dokumentalistka, działaczka społeczna, matka 18 letniej córki. Jako dziennikarka nie zgadzała się i nie zgadza ze złym wizerunkiem mieszkańców PGR-ów jako środowiska prymitywnego, nieudolnego, pełnego prostaków. Spisuje swoje wspomnienia - świat widziany oczami małej dziewczynki, nastolatki i dorosłej osoby.  Wszędzie podkreśla, że potrzebny jest wielki społeczny program walki z wykluczeniem popegeerowskim, uświadomienie problemu. 
"Siłaczki" 
pokaz przedpremierowy 
2 grudnia /niedziela/, godzina: 16.00 
Polska 2018, 70 min. 
reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski 
obsada: Maria Seweryn, Klara Bielawka, Marta Ojrzyńska 

Historyczny, fabularyzowany dokument opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. 

Film "Siłaczki" ukazuje realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne na przełomie XIX i XX wieku. Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych dotyczących opisywanych wydarzeń i ich uczestniczek, twórcy zdecydowali o realizacji fabularyzowanych inscenizacji z udziałem statystek i znanych, polskich aktorek, które odgrywają sceny historyczne, czytają fragmenty przemówień, tekstów i odezw. 
 
"Matka Mejra i jej dzieci" 
monodram Caryl Swift 
2 grudnia /niedziela/, godzina: 19.00 
miejsce: klub pARTer, emcek, SOK, al. 3 Maja 22 
bilety: 15, 10 zł w kasie kina REJS 
kontakt: 59 843 54 34, 507 846 243 
reżyseria: Stanisław Miedziewski 
scenariusz: Stanisław Miedziewski, Caryl Swift 

Caryl Swift w monodramie „Matka Mejra i jej dzieci” wciela się w postać tytułowej Mejry. Tekst powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana (Jakbyś kamień jadła) i Ryszarda Bilskiego (Urodziłam się z łopatą), dotyczących masakr popełnionych w imię „czystek etnicznych” podczas wojny na Bałkanach, w latach 1992-95. Inspiracją dla spektaklu była postać dr Ewy Klonowskiej, urodzonej we Wrocławiu, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie. Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas tej wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych. 

„Matka Mejra" ukazuje heroiczną „walkę z żywymi o prawa umarłych". Traktuje o bezgranicznej pamięci do bliskich lecz także o potrzebie uwolnienia się od żałoby. Spektakl jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych i zapomnianych. Dla nas żyjących we Wspólnej Europie, jest także bolesnym przypomnieniem demonów kryjących się w historii naszego kontynentu. 
 
Festiwal jest realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Słupska.