W oczekiwaniu na powrót kina Rejs do budynku na 3 Maja, ciągle jeszcze zapraszamy do Ośrodka Teatralnego RONDO. I choć wraz z rozpoczynającym się sezonem artystycznym mnogość rondowskich imprez nie pozwala zbyt mocno rozwinąć rejsowych żagli, to mamy nadzieję, że w tym przypadku ilość zostanie zrekompensowana przez jakość filmowych propozycji. Wyjątkowo też oddajemy na Państwa ręce dwumiesięczny program kinowy.

Mirai

Początek września to kontynuacja spotkań z krajem kwitnącej wiśni, bowiem do połowy miesiąca trwa festiwal Zakochani w Japonii - Słupskie Hanami. Będzie to okazja by przypomnieć sobie oscarowe „Pożegnania”, wybrać się do brytyjskiego muzeum na wystawę słynnego malarza i twórcy drzeworytów („Hokusai”), zajrzeć na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Tokijskiego („Nasza mała Polska”), za sprawą magicznego drzewa wyruszyć na spotkanie z krewnymi („Mirai”), a także sprawdzić jak japońska wrażliwość Hirokazu Koreedy odnajduje się na gruncie francuskiego kina („Prawda”).
Kino Dzieci
To zresztą nie jedyne pokazy specjalne. W najbliższym czasie, bo już 14 września, w ramach 18. Dni Kultury Żydowskiej, zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Wytrwałość” i spotkanie z Małgorzatą Imielską, natomiast w październiku na mini przegląd filmów Janusza Majewskiego, który będzie jednym z gości 26. Komeda Jazz Festival. Tradycyjnie też na przełomie września i października odbędzie się kolejna, siódma już edycja festiwalu KINO DZIECI.
Najgorsze wiersze świata foto
Wśród repertuarowych propozycji, jak zawsze, znalazło się sporo tytułów europejskich. Oprócz lekkich i zabawnych „Najgorszych wierszy świata” węgierskiego mistrza absurdu Gabora Reisza, rewelacyjnego i przejmującego niemieckiego „Błędu systemu” oraz eksperymentalnej, zrealizowanej na czarno-białej taśmie 16mm, nagrodzonej (przez publiczność i jurorów!) na 19. MFF Nowe Horyzonty „Przynęty”, pokaźną część programu zajmuje kino skandynawskie. Przede wszystkim za sprawą kinematografii islandzkiej, której poświęcona będzie prelekcja 13 września, dr Sebastiana Jakuba Konefała przed filmem „Biały, biały dzień”.
Daleko od Reykjaviku foto
Motyw narastającego gniewu i chęć zemsty, które dojrzewają w bohaterze obrazu Pálmason, będą też udziałem Ingi z „Daleko od Reykjavíku”. Niczym islandzka Erin Brockovich, Inga wyruszy na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami.
Silne, intrygujące kobiece bohaterki zobaczymy również w trzymającym w napięciu thrillerze „Pod powierzchnią”, zachwycającej, nagrodzonej na Berlinale, opartej na przeżyciach reżyserki Marii Sødahl „Nadziei”, a także w „Niedosycie” - gatunkowej hybrydzie, w której nawiązania do "Dziecka Rosemary" służą za paliwo dla historii emancypacyjnej.
Niedosyt foto 1
W programie nie mogło zabraknąć również kina polskiego. Będzie więc okazja by zobaczyć nowy film Roberta Glińskiego poświęcony charyzmatycznemu duchownemu „Zieja”; zrealizowaną w USA z hipnotyzująco pięknymi zdjęciami „Dolinę Bogów” Lecha Majewskiego; opartą na faktach historię czeskiego zielarza i uzdrowiciela, czyli tytułowego „Szarlatana” Agnieszki Holland, a za sprawą Marcina Borchardta wyruszyć w dokumentalną podróż w czasie i przez kontynenty wraz z „Tony Halikiem”.
Szarlatan foto 1
Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu wrześniowego i październikowego znajdą Państwo w zakładce repertuar kina Rejs.
Przypominamy też, że w dalszym ciągu na seansach obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa (m.in. zakrywanie nosa i ust, dezynfekcja rąk, zachowanie odległości w holu i w sali).
Oprócz udziału w tradycyjnych seansach niezmiennie zachęcamy również do korzystania z naszej wirtualnej sali na platformie MOJEeKINO.pl. Znajdą tam Państwo pokazy przedpremierowe, wydarzenia specjalne, filmy które były prezentowane na naszym ekranie, jak i te, których nie udało się zmieścić w repertuarze.