Dolina Bogów - seans DKF Projekcja
Miejsce: OT Rondo
Polska, Luksemburg 2019, 131 min.
Valley of the Gods
reżyseria: Lech Majewski
scenariusz: Lech Majewski
zdjęcia: Lech Majewski, Paweł Tybora
muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
obsada: Josh Hartnett, John Malkovich, Keir Dullea
Film splata ze sobą trzy wątki narracyjne. Pierwszy, archaiczna legenda Indian Navajo, opowiada o ich ziemi i bogach, którzy pod postacią skał-pomników zaludniają dolinę zwaną Valley of the Gods. Drugi jest historią najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa, eksperymentującego na sobie możliwości, jakie daje nieograniczony pieniądz. Dotknięty osobistą tragedią, Tauros żyje w ukryciu przed światem i tylko od czasu do czasu ukazuje się publicznie, lecz tak naprawdę osobą, którą widzą postronni, jest jego sobowtór. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Jego nieposkromiona wyobraźnia "poprawia" rzeczywistość, przenosząc ją w świat fantazji. Po traumatycznym rozstaniu z żoną, szukając wyjścia z impasu, John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. W tym czasie firma Taurosa, eksploatująca rudę uranu, wykupuje Dolinę Bogów, aby drążyć tunele w świętej ziemi. Zburzony spokój przodków Navajo sprawia, iż skały rodzą mściciela…
Majewski tworzy swój film z tak wielu pokładów, śladów, skojarzeń, przywołań, sensów, symboli i pomysłów, że samo ich wymienianie zamieniłoby się w obfitą publikację. Wciąga w rozmowę i prosi o zastanowienie. Wkraczając do Doliny Bogów, miałkość współczesnego istnienia kontruje zachwycającymi krajobrazami i zanikającą duchowością jednych z ostatnich ludzi ziemi, czyli indian Navajo. A przy tym błyskotliwie rozprawia się z popkulturowymi mitami, nawet tak wrosłymi w kulturę zachodniego świata, jak droga „od pucybuta do milionera”. /Dariusz Pawłowski, Dziennik Łódzki/
Prelekcję przed filmem wygłosi Łukasz Androsiuk - doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, zajmuje się kulturą medialną w jej wymiarze pedagogicznym, epistemologicznym i estetycznym, gracz konsolowy, miłośnik snookera, fan(atyk) twórczości Larsa von Triera i muzyki niezależnej.
Pokaz realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Słupska.
Karnet październikowy DKF: 30zł
bilety: 15, 12, 10zł
Terminy
- 2020-10-12 19:30