22 listopada 2019 w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą  „Wykapana Sztuka”, poświęconej 30 - leciu istnienia Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury. Patronat honorowy na wystawą objęła Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka - Wojewódzka oraz Ambasadorka Republiki Indonezji w Warszawie Siti Nugraha Mauludiah

Trzydziestoletni dorobek Pracowni Batiku to niezliczona ilość prac autorstwa kilkuset uczestników zajęć. Choć tylko niektóre z nich są dziś w posiadaniu Słupskiego Ośrodka Kultury, to na wystawie mogliśmy podziwiać również batiki wypożyczone z prywatnych zasobów osób związanych z pracownią.

Przez 25 lat prace powstawały pod okiem Marii Hasiec, prekursorki i założycielki pracowni. Kontynuatorką pracowni została Aleksandra Ciecholewska a obecnie pracownię prowadzi Marzena Salwiak. Choć sam Batik jest techniką  wywodzącą się z Indonezji, to tematyka prac jest bardzo szeroka. Zakrawa zarówno o rodzimą tematykę indonezyjską, indyjską, aż po nasz kaszubski folklor. Wśród dzieł nie zabrakło również przedstawień takich jak portrety, martwe natury, architektura czy tematyka morska. Odwiedzający wystawę mogli również zapoznać się z historią pracowni, zaczerpnąć wiedzy o tajnikach procesu powstawania batików jak również samemu spróbować swoich sił przy tworzeniu niewielkich form indonezyjskiej techniki. Dla gości którzy tłumnie przybyli na uroczyste otwarcie wystawy czekały również atrakcje takie jak koncert w wykonaniu Świątyni Dźwięku oraz poczęstunek nawiązujący do smaków Indonezji. Wystawę można było oglądać do końca lutego 2020 r.