Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
74 Grupa Biednych
Gatunek Rock
Tagi

Zakładka

Bookmark and Share

74 Grupa Biednych po raz pierwszy wystąpiła na żywo przed ustecką publicznością na placu nieistniejącego dzisiaj ośrodka „Na Palach” (obecnie muszla koncertowa). Wtedy powstały pierwsze „protest songi” - „Jestem Wolny” i „Ballada o Młynarzu”.Pierwszy skład zespołu liczył w 1966 roku 12 osób.

74GBJoanna Izdebska - vocal,
Jerzy Izdebski - gitara, vocal,
Andrzej Emil Pakulnicki Anatol - gitara
Roman Wawrowski - gitara basowa,
Wojciech Nierzwicki - perkusja,

współpracowali wówczas z grupą m.in :Franciszek Rymarz - gitara,
Janusz Piórkowski - vocal,
Piotr Buldeski “Pastor” gitara i vocal
Jacek Malicki
- flet,
Dominik Kuta - flet
Stanisław Sokołowski - wykonawca fuzz-box i akcesoriów do głośników, gitar i wzmacniaczy

74 Grupa Biednych jesienią 1968 r. została zaproszona do Kalisza na I Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej . Tam otrzymała wyróżnienie. W kolejnych dwóch latach zdobyli pierwsze nagrody wraz z Laboratorium, Respekt, Test i Prońko. Zespół występował też na konkursach i festiwalach studenckich oraz na Jazz nad Odrą. Prasa muzyczna odnotowywała od czasu do czasu ich sukcesy. Kilka artykułów o 74GB opublikował Jazz. W rubryce Romana Waszko publikowanej w prasie młodzieżowej, 74GB znalazła się jako odkrycie roku 1970.

Ostatni występ zespołu odbył się w 1973.

74GB2Kolejne składy to:

(1968):
Jerzy Izdebski - gitara, vocal
Ryszard Klorek
- gitara basowa,
Henryk Tomala - perkusja

(1970-73)
Jerzy Izdebski gitara, vocal
Andrzej Diering - trąbka,Bogdan Miś - perkusja,
Kazimierz Panasiak - gitara basowa.


Współpracowali:

 

Grażyna Łobaszewska - vocal, Gwalbert Misiek - saksofon, Ewa Sośnicka - vocal, Zdzisław Pawiłojć - gitara basowa, Zdzisław Malinowski i Bogdan Winiarczyk - teksty piosenek, Andrzej Kowalski - taniec na scenie, Stasio - elektryk zespołu, Leszek Wieleba - akustyk, Ryszard Chodysz - agent.

Albumy (1)
Utwory (4)
# Song

O Słupskim Archiwum Muzycznym

Archiwizacja i digitalizacja materiałów muzycznych znajdujących się w słupskich placówkach kultury. Program realizowany przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu utworzenie archiwum komputerowego oraz zachowanie i utrwalenie materiałów muzycznych wykonawców działających na terenie miasta w minionych latach oraz ich ciągłą aktualizację o materiały nowo pozyskane.

Ogromną część unikalnych nagrań znajdujących się w zbiorach prywatnych oraz w słupskich placówkach kultury, zrealizowano na nośnikach analogowych, przez co mogą ulec uszkodzeniu lub utraceniu. Digitalizacja nagrań na nośniki cyfrowe gwarantuje ich zachowanie, rozpowszechnianie i promowanie bez ryzyka ich utraty, w jakości czasami o wiele wyższej niż oryginał. Materiały udostępnione za zgodą wykonawców podlegają cyfrowemu czyszczeniu, odszumieniu oraz wyrównaniu poziomów głośności w celu ich dostosowania do obowiązujących norm jakościowych. Dopiero tak przygotowane są sukcesywnie umieszczane w Słupskim Archiwum Muzycznym z możliwością ich odsłuchu i wyszukiwania według wielu kryteriów.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób posiadających unikalne nagrania słupskich wykonawców "muzyki młodzieżowej" z lat 1970-2000 o umożliwienie ich wykorzystania i umieszczenia w katalogach SAM.