Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Grupa 3
Gatunek Rock
Tagi

Zakładka

Bookmark and Share

GRUPA 3  działała w latach 1975-1981. Wykonywała początkowo klasyczną poezję śpiewaną bazującą na 3 wokalach i 2 gitarach + „przeszkadzajki”.

Pierwszy skład tworzyli Wiesław Krawczykiewicz, Jarosław Litorowicz oraz Iwona Wisz.
Po odejściu Jarka w 1977r. do składu dołączył Dariusz Rennert. Potem następowały kolejne przetasowania naukowo-losowe. W Grupie 3  grali i śpiewali przez pewien okres również Józek Budrewicz , Jacek Mazurkiewicz , Alina Błaszczyk.

W wywiadzie dla " SM" z 1977, po otrzymaniu jednej z nagród festiwalu w Kielcach, mówili m.in: "Poznaliśmy się w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku. Razem uczyliśmy się grać na gitarze; ja i Jarek graliśmy od l klasy ogólniaka, Iwona doszła jako początkująca... "Byłam kiedyś na obozie, śpiewałam piosenki, ale nie potrafiłam sobie akompaniować. Grał na gitarze jakiś chłopak, ale nie chciał mi akompaniować, bo mu się nie podobałam, więc sama nauczyłam się grać, no, a potem poszłam do MDK-u, gdzie spotkałam Jarka i Wieśka..."

Najpierw znajduję wiersze, do których próbuję zrobić muzykę. Czasem jednak mam jakieś ciekawe funkcje, melodię i wtedy szukam tekstów. To co robiliśmy dotychczas, to było chyba o sensie życia. Sięgamy oczywiście do poezji, przy niej myśli się bardziej niż przy kilkuset watach. Chcemy śpiewać piosenki z tekstami mniej znanych poetów, bo Baczyńskiego, Grochowiaka,Harasymowicza śpiewają teraz wszyscy... Na próbach spotykamy się dwa razy w tygodniu, ćwiczymy dwie, trzy godziny pod okiem instruktora. Myślimy o uzupełnieniu składu sekcją rytmiczną - bongosami, grzechotkami i innymi przeszkadzajkami, może pianinem? W muzyce możemy pokazać siebie; co czujemy, co myślimy, co chcielibyśmy powiedzieć. Wydaje nam się, że łatwiej to zaśpiewać...

grupa3 1 big  grupa3 4 big  grupa3 iwona big grupa3 5 big
 grupa3 wroclaw big  grupa3 big  grupa3 ziut big  grupa trzy big
Albumy (0)
Utwory (0)

O Słupskim Archiwum Muzycznym

Archiwizacja i digitalizacja materiałów muzycznych znajdujących się w słupskich placówkach kultury. Program realizowany przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu utworzenie archiwum komputerowego oraz zachowanie i utrwalenie materiałów muzycznych wykonawców działających na terenie miasta w minionych latach oraz ich ciągłą aktualizację o materiały nowo pozyskane.

Ogromną część unikalnych nagrań znajdujących się w zbiorach prywatnych oraz w słupskich placówkach kultury, zrealizowano na nośnikach analogowych, przez co mogą ulec uszkodzeniu lub utraceniu. Digitalizacja nagrań na nośniki cyfrowe gwarantuje ich zachowanie, rozpowszechnianie i promowanie bez ryzyka ich utraty, w jakości czasami o wiele wyższej niż oryginał. Materiały udostępnione za zgodą wykonawców podlegają cyfrowemu czyszczeniu, odszumieniu oraz wyrównaniu poziomów głośności w celu ich dostosowania do obowiązujących norm jakościowych. Dopiero tak przygotowane są sukcesywnie umieszczane w Słupskim Archiwum Muzycznym z możliwością ich odsłuchu i wyszukiwania według wielu kryteriów.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób posiadających unikalne nagrania słupskich wykonawców "muzyki młodzieżowej" z lat 1970-2000 o umożliwienie ich wykorzystania i umieszczenia w katalogach SAM.