DSC08715W niedzielę, 14 października, na całym kontynencie obchodzony był Europejski Dzień Kina Artystycznego. Organizatorem wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE) przy wsparciu Europa Cinemas, a w Polsce Stowarzyszenie Kina Studyjne i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Intencją pomysłodawców EDKI było zwrócenie uwagi zarówno na film jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz nie byłby możliwy. Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego każdego miasta i odgrywają kluczową rolę w życiu lokalnej społeczności, gromadząc ludzi o określonych zainteresowaniach i dając im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu.

Kino REJS przygotowało tego dnia zróżnicowaną ofertę opartą na filmach europejskich. Młodszych kinomanów zaprosiliśmy na rosyjską bajkę animowaną "Księżniczka i smok". Widzowie dorośli mieli do wyboru trzy różne propozycje: "Sobibór" - film oparty na prawdziwej historii buntu w obozie zagłady w Sobiborze, "Młodość Astrid" - porywającą biografię ikony literatury młodzieżowej, Astrid Lindgren, pokazującą młodość i początki kariery pisarki, oraz "Kler" - najnowszy film Wojtka Smarzowskiego.

Po filmie "Księżniczka i smok" w sali TANGO odbyły się warsztaty plastyczne. Robiliśmy zawieszki na drzwi i zakładki do książek, układaliśmy puzzle i graliśmy w memo. Było bajecznie i słonecznie, a dzięki kolorowym balonom prawdziwie odlotowo:)

Na pozostałych pokazach mieliśmy niespodzianki dla starszych widzów. Przed każdym seansem w ramach akcji "Szczęśliwy fotel" można było wygrać drobny upominek ufundowany przez dystrybutora Aurora Films oraz firmę KinAds. Serdecznie dziękujemy:)

Już teraz zapraszamy w niedzielę, 11 listopada, na Dzień Kina Polskiego.