XVII Edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych Słupsk 2011r.

Spotkanie laureatów

miejskiego i powiatowego etapu

Samorządowego Konkursu Nastolatków ?8 Wspaniałych?

z Prezydentem Miasta Słupska

26 maja 2011 r. godz. 14.00

sala 212 Urzędu Miejskiego w Słupsku
Spotkanie poprowadził Jerzy Barbarowicz ? Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu

Prezydent Miasta Słupska Maciej Kobyliński powitał zaproszonych gości

Informacja o przebiegu XVII Finału Ogólnopolskiego Konkursu 8 Wspaniałych - Anna Maćkowiak

Autoprezentacja laureatów

i wyróżnionych:

Prezydent Miasta Słupska Maciej Kobyliński wręczył laureatom listy gratulacyjne, znaczki "Wspaniałego" i nagrody książkowe

Odbyło się uroczyste przyjęcie do grona sympatyków nowych członków. Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka - Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Słupsku wręczyła listy gratulacyjne
Marzenie Pietruk-Żytkowskiej ? Zespół Szkół Samorządowych w Sycewicach
Elżbiecie Kaliszczak ? Gimnazjum Nr 5 w Słupsku
Izabelli Hirsz ? Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ustce
Waldemarowi Wiśniewskiemu ? Zespół Szkół w Smołdzinie

Wspólne zdjęcie zakończyło uroczystość:

.

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji

XVII Edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków

"Ośmiu Wspaniałych"

w dniu 18.03.2011r.

.

Komisja Konkursowa na posiedzeniu w dniu 18.03.2011r., spośród 14 zgłoszonych kandydatów ze Słupska i z powiatu słupskiego wybrała 8 Wspaniałych:

1. Sylwia Helena Hawryłko ? lat 17. Uczennica III LO w Słupsku. W wolontariacie od czasu szkoły podstawowej. Nie brała udziału w poprzednich edycjach Konkursu.

Od 10 lat należy do 33 Drużyny Harcerskiej, w ramach której m.in. pracowała z osobami niepełnosprawnymi, dziećmi specjalnej troski, kwestowała na rzecz najuboższych, pomagała w przeprowadzeniu Integracyjnego Turnieju Mikołajkowego, uczestniczyła w przedstawieniach i imprezach okolicznościowych. Bierze udział w turnusach rehabilitacyjnych Stowarzyszenia ?Epilepsja?. Działa w kościelnym zgromadzeniu osób niepełnosprawnych ?Wiara i Światło?, gdzie m.in. współorganizowała sprzedaż kredy i kadzidła na rzecz wycieczki osób niepełnosprawnych. Należy do grupy teatralnej, której aktorami są także osoby niepełnosprawne. Interesuje się dziennikarstwem (gazetka szkolna, artykuły dla ?Naszego Miasta?).

2. Joanna Róża Krzemińska ? lat 15. Uczennica Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Redzikowie. W wolontariacie od 2007 r. Nie brała udziału w poprzednich edycjach Konkursu.

Jest bardzo aktywnym członkiem społeczności uczniowskiej. Od kilku lat uczestniczy w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprez mających na celu integrację dzieci, młodzieży i dorosłych w Swołowie, gdzie mieszka (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Seniora, Dzień Kobiet, andrzejki itd). Organizuje różnego typu zajęcia dla dzieci z miejscowej świetlicy, a także towarzyszy im jako opiekunka podczas wycieczek wyjazdowych. Zaangażowała się w pomoc przy organizacji festynu ?Zielny sierpień 2009 r.? oraz zbiórkę pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ma talent wokalny, który prezentuje podczas okolicznościowych imprez.

3. Kamila Magdalena Krzemińska ? lat 16. Uczennica Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Redzikowie. W wolontariacie od 2007 r. Nie brała udziału w poprzednich edycjach Konkursu.
Chętnie pomaga w działaniach na rzecz klasy i szkoły. Organizuje czas wolny dzieciom i młodzieży w miejscowej świetlicy w ciągu roku szkolnego, a także podczas wypoczynku letniego i zimowego (gotowanie, zajęcia z papieroplastyki itd.); włącza się również w obchody okolicznościowych imprez, np. Dzień Dziadka i Babci, Dzień Seniora, Dzień Kobiet czy festyny (np. ?Zielny sierpień 2009?). Zbierała datki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz włączyła się w przygotowanie koncertu charytatywnego na rzecz chorego Kajetana Świtonia. Pomaga starszym. Angażuje się w życie duchowe i kulturalne tutejszej parafii.

4. Karolina Olechnowicz ? 17 lat. Uczennica Zespołu Szkół w Siemianicach. W wolontariacie 3 rok. Nie brała udziału w poprzednich edycjach Konkursu.

Rozpoczęła swoje działania jako wolontariuszka w Zakładzie Opiekuńczo ? Leczniczym ?Delfin? w Gardnie Wielkiej, gdzie zajmowała się starszymi, niepełnosprawnymi osobami. Należy do Szkolnego Klubu Wolontariusza, z ramienia którego inicjuje i współtworzy różne akcje dobroczynne oraz propaguje czytelnictwo, a także z dużym zaangażowaniem działa w bibliotece (pomoce do prowadzenia zajęć, scenariusze imprez, współorganizowanie konkursów). Na terenie szkoły wspiera dziecko niepełnosprawne, wspomagając w ten sposób pracę nauczyciela. Organizuje też i prowadzi systematycznie zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej z problemami w nauce.

5. Katarzyna Agnieszka Hładuniuk ? lat 13. Uczennica gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych w Sycewicach. W wolontariacie od 4 lat. Nie brała udziału w poprzednich edycjach Konkursu.

Jest liderką Szkolnego Klubu Wolontariusza ?Promyk? i z jego ramienia prowadzi wiele akcji charytatywnych, np. zbiórka plastikowych nakrętek (dla chorego Maciusia), zbiórka słodyczy (dla dzieci z domu dziecka), kwesta (dla poparzonej Poli), ?Góra Grosza? itd. Pomaga dzieciom w nauce w miejscowej świetlicy środowiskowej oraz prowadzi tam zajęcia sportowe i plastyczne, inicjuje zajęcia kulturalne w wiejskiej bibliotece. W zeszłym roku uczestniczyła w realizacji projektu ?Pomagam Wam pomagać? Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (zbiórka karmy dla psów i kotów) i nadal z nim współpracuje. Reprezentuje szkołę w licznych zawodach sportowych.

6. Agata Natalia Sołoduch - lat 17. Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ustce. W wolontariacie od 2009 r. Brała udział w zeszłorocznej edycji Konkursu.

Zapoczątkowała działalność wolontariacką przy Społecznym Gimnazjum Usteckiego Towarzystwa Oświatowego. Opiekowała się dziećmi z domu dziecka, m.in. pomagając im w odrabianiu lekcji, spędzając z nimi kreatywnie czas i organizując paczki słodyczy. Wspiera działalność Samorządu Uczniowskiego, organizując wigilie, ślubowania klas pierwszych, jubileusz szkoły itd. Jest inicjatorką sztucznego lodowiska w Ustce. Zorganizowała koncerty charytatywne ?Dla Hubercika? i ?Dla Piotrusia? chorego na naczyniaka. Jest członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Ustka i Samorządu Lokalnego. Jej praca w konkursie ?Jestem solą Ziemi i światłością świata? została opublikowana w książce wydanej przez KUL.

.

7. Patryk Zentara ? lat 17. Uczeń I Prywatnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Słupsku. W wolontariacie od 2009r. Nie brał udziału w dotychczasowych edycjach konkursu.

Od dwóch lat jest wolontariuszem hospicjum. Praca jego polega nie tylko na pracach porządkowych czy akcyjnych. Patryk pracuje przy łóżku chorego. Karmienie, kąpiel, bycie z chorym należą do jego codziennych obowiązków. Z dużą empatią, bardzo lubiany przez chorych, personel i rodziny. Zawsze można na niego liczyć, bardzo odpowiedzialny i dojrzały. Mimo zajęć w hospicjum aktywnie uczestniczy w życiu swojej klasy ? dobrowolnie przyjmuje na siebie dodatkowe obowiązki i zadania na zajęciach.

.

.

8. Kacper Tomasz Kocioł ? lat 16. Uczeń Gimnazjum nr 3 ZSO nr 2 w Słupsku. W wolontariacie od 2008 r. Nie brał udziału w poprzednich edycjach Konkursu.

Współorganizował Szkolny Klub Wolontariusza w swoim gimnazjum i obecnie jest jego liderem. Jest zaangażowany na rzecz słupskiego hospicjum, domu dziecka, Szkoły Specjalnej nr 5 w Słupsku, schroniska dla zwierząt (wielokrotne kwesty, inne działania). Dla chóru ?Fantazja?, w którym śpiewa, stworzył stronę internetową i nadal nią administruje. Od 2008 r. działa w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, np. okazując pomoc przy organizacji Mistrzostw Słupska w Ratownictwie Wodnym czy pełniąc funkcję młodszego ratownika i zabezpieczając kąpieliska wodne w okresie letnim. Jako jedyny uczeń w gimnazjum należy do Szkolnej Służby Medycznej.

.

W eliminacjach ogólnopolskich powiat słupski reprezentować będzie: Sylwia Helena Hawryłko

Wyróżnienia otrzymali:

Patrycja Daria Łain

Jan Tomasz Kurczaba

Justyna Anna Janiak

Ewelina Serek

Hanna Maria Basarab

Małgorzata Teresa Gutarowicz

Wyróżnienia w kategorii "opiekun" otrzymali:

Marzena Pietruk-Żytkowska

Elżbieta Kaliszczak

Izabella Hirsz

Waldemar Wiśniewski

.

GRATULUJEMY

.

REGULAMIN KONKURSU

I. CEL KONKURSU

Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków ?Ośmiu Wspaniałych? jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.
(Realizacja programu wychowawczego J. Fabisiak ?Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym?)

II. ORGANIZATORZY

1. Prezydent Miasta Słupska
2. Starosta Powiatu Słupskiego
3. Burmistrzowie i wójtowie Powiatu Słupskiego
4. Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Słupsku
5. Kuratorium Oświaty, Delegatura w Słupsku
6. Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku
7. Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Słupsku

III. WARUNKI UCZESTNICTWA

1. W Konkursie ?Ósemeczka? mogą uczestniczyć dzieci szkół podstawowych w wieku 10-13 lat.
2. Konkurs ?Ósemka? przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych (w uzasadnionych przypadkach możliwe jest przesunięcie granicy wieku ?młodzież starsza pracująca lub bezrobotna).
3. Wypełnienie karty zgłoszenia zawierającej krótki opis działalności, rekomendacje osoby zgłaszającej lub opinie osób popierających kandydata, dane osobowe i przesłanie jej w terminie podanym w kalendarzu prac do Organizatora.

Uwaga: W Konkursie nie mogą brać udziału wyróżnieni i laureaci poprzednich edycji Konkursu.

IV. DZIAŁANIA ZASŁUGUJĄCE NA WYRÓŻNIENIE

1. Konsekwentna pomoc potrzebującym.
2. Podejmowanie służby na rzecz społeczeństwa i środowiska.
3. Zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych.
4. Podejmowanie działań na TAK, aby w naszym życiu społecznym było mniej agresji i brutalności, a więcej życzliwości.
5. Aktywna postawa w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży.

V. KRYTERIA OCENY KANDYDATÓW

Kryterium pracy
1. Konsekwencja w realizacji podjętych prac.
2. Zaangażowanie i wysiłek w osiągnięciu celu.
3. Pozytywny efekt społeczny.
4. Wzorowotwórczy charakter działań.
5. Wytrwałość w pokonywaniu trudności.
6. Motywy działania.
7. Minimum 1 rok pracy wolontariackiej.

Kryterium postawy

Integralnym warunkiem pozytywnej kwalifikacji kandydata jest nienaganna postawa w życiu codziennym (m.in.: wysoka kultura osobista, brak nałogów).

Przedstawione kryteria mają charakter pomocniczy i są jednym z elementów oceny kandydata.

Formy działania zasługujące na nagrodzenie:

  • podejmowanie różnych działań wolontarystycznych na rzecz społeczeństwa i środowiska lokalnego,
  • zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych,
  • podejmowanie działań przeciw przemocy i agresji w szkole,
  • aktywna postawa w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży.

VI. PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach.

1. I etap ? na szczeblu lokalnym

2. II etap ? na szczeblu ogólnopolskim

- Ze względu na trudność oceny oraz niemożność zastosowania jednolitego systemu kryteriów, zarówno podczas eliminacji lokalnych jak i ogólnopolskich, Jury zastrzega sobie prawo przeprowadzania indywidualnych rozmów z uczestnikami.
- Do eliminacji ogólnopolskich zgłaszana jest 1 osoba spośród laureatów lokalnych.
- Jury powoływane przez Fundację ?Świat na Tak? wyłania ?Ośmiu Wspaniałych Polski?.
- Zarówno podczas eliminacji lokalnych jak i ogólnopolskich Jury może przyznać równorzędne wyróżnienia kilku uczestnikom bez wskazywania laureatów.

TERMINARZ

28.01.2011 ? 13.03.2011 ? ETAP GMINNO-POWIATOWY ? promocja konkursu, popularyzacja założeń.

15.03.2011 (wtorek) - Zgłaszanie kandydatów. Materiały dotyczące kandydatów ze Słupska należy zgłaszać do Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Słupsku (pokój 201).

Materiały dotyczące pozostałych kandydatów organizatorzy gminni wysyłają do Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego.

Zgłoszenie winno zawierać 1 zdjęcie, opinię każdego kandydata ? nie więcej niż 70 słów ? charakterystykę ze wskazaniem jego niezwykłości na tle rówieśników, wymienienie pól aktywności, potwierdzenie aktywności przez środowisko, w którym kandydat działa (minimum dwie rekomendacje).

18.03.2011

godz. 9.00 - posiedzenie Komisji Konkursu

godz. 10.00 - rozmowy z nominowanymi do tytułu ?Wspaniałego? (młodzież z terenu)

godz. 11.30 - rozmowy z nominowanymi do tytułu ?Wspaniałego? (młodzież ze Słupska)

(Rozmowy odbywają się w Młodzieżowym Centrum Kultury, al. 3 Maja 22, Słupsk)
W przypadku zmiany godziny poinformujemy o tym wcześniej telefonicznie.

W przypadku niemożliwości przyjazdu dopuszcza się możliwość dołączenia do zgłoszenia (oprócz wymaganych dokumentów) również materiału na CD.

25.03.2011 - Zakończenie etapu powiatowego i podanie laureatów do ogólnej wiadomości. Wytypowanie i zgłoszenie reprezentanta do eliminacji ogólnopolskich.

14-15.04.2011 - Eliminacje ogólnopolskie
03-05.06.2011 - Wielka Gala kończąca XVII Ogólnopolską Edycję Konkursu w Gdyni.

.

Karta zgłoszenia do pobrania poniżej: