Prawda

Kategoria
Kino
Termin
2020-09-05 18:00
Miejsce
OT Rondo
Telefon
59 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

 ecobilet emcek

La vérité
Francja, Japnia 2019, 106 min

reżyser: Hirokazu Koreeda
scenariusz: Hirokazu Koreeda
zdjęcia: Éric Gautier
muzyka: Alexei Aigui
obsada: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke

Fabienne, francuska gwiazda filmowa, publikuje wspomnienia zatytułowane „Prawda”. Jej córka, scenarzystka, jest gotowa zakwestionować słuszność wybranej nazwy: nie odnajduje w książce ani słowa prawdy, przynajmniej o sobie. Spotkanie po latach zamieni się w konfrontację, w trakcie której miłość zderzy się z tajonymi urazami, a prawda wreszcie ujrzy światło dzienne.

Choć Hirokazu Koreeda zamienił Tokio na Paryż, a obiektyw kamery skierował na wolną od trosk materialnych burżuazję, jego przepis na kino pozostał taki sam. Japończyk wciąż jest czujnym, a przy tym niezwykle czułym portrecistą skomplikowanych rodzinnych więzi. Nawet gdy zdarza mu się rozdrapywać niezabliźnione rany na sercach bohaterów, nigdy nie zapomina założyć na nie kojącego opatrunku. Idąc na jego film nie musicie się obawiać, że wyjdziecie z seansu z popsutym humorem.
Nie będę mówić samej prawdy. To za mało interesujące – broni się Fabienne, gdy córka oskarża ją, że w wydanej niedawno autobiografii popuściła wodze fantazji. Dla bohaterki życie na styku rzeczywistości i fikcji to chleb powszedni. Jest wybitną aktorką, boginią ekranu, która do perfekcji opanowała wykorzystywanie autentycznych przeżyć na potrzeby roli. Goniąc za kolejnymi artystycznymi wiktoriami, gwiazda zawsze stawiała bliskich na drugim miejscu. W efekcie jej relacja z córką to materiał na wieloletnią terapię. Naznaczona rozczarowaniem i żalem, a jednak niepozbawiona bliskości oraz poczucia humoru. Nabrzmiała od konfliktów, a mimo to nacechowana wzajemnym szacunkiem. Raz zimna wojna, raz czułe słówka. "The Truth" to kino prawdziwie kobiece. Panowie zostają w nim sprowadzeni do roli służących: gotują, bawią się z dziećmi, zadowalają bohaterki w sypialni. Przywództwo dzierżą panie. To one kształtują rzeczywistość: podejmują kluczowe decyzje, wynagradzają, karzą i udzielają łaski. Na ich czele stoi Catherine Deneuve. Królewska w każdym słowie, czynie i geście aktorka tworzy pełną odcieni kreację diwy, która nie wylewa za kołnierz, pali jak smok i zawsze ma na podorędziu ostrą jak brzytwa ripostę. /Łukasz Muszyński, filmweb/

bilety: 15, 12, 10zł

 
 

Terminy

  • 2020-09-06 18:00
  • 2020-09-05 18:00
  • 2020-09-04 20:00