ŻUŻEL - spotkanie z twórcami

Kategoria
Film
Termin
2021-07-18 18:00
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy na pokaz specjalny filmu ŻUŻEL. W niedzielę, 18 lipca, po seansie o godzinie 18.00, gośćmi kina Rejs będą: reżyserka, Dorota Kędzierzawska, oraz odtwórca głównej roli, słupszczanin, Tomasz Ziętek. Spotkanie poprowadzi Anna Patalon.

Emocje, które łączą miliony Polaków, rywalizacja, która nie kończy się na torze i wielka, młodzieńcza miłość – to wszystko znajdziecie w filmie „Żużel”. Najnowsze dzieło Doroty Kędzierzawskiej to opowieść o żużlowym mistrzu, w którego wciela się Tomasz Ziętek, wschodzący gwiazdor polskiego kina. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Gruszka, Żaneta Łabudzka i debiutująca Jagoda Porębska. Obok nich w filmie zobaczymy też szereg autentycznych postaci związanych ze speedwayem, wśród których znaleźli się między innymi: Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Rafał Trojanowski i Krzysztof Sadurski.

Bilety dostępne on-line: Ekobilet
Telefon do kasy kina: 507 846 243

 

ŻUŻEL
Polska 2020, 108 min

reżyseria: Dorota Kędzierzawska

scenariusz: Dorota Kędzierzawska
zdjęcia: Artur Reinhart
muzyka: Tomasz Gąssowski
obsada: Tomasz Ziętek, Jagoda Porębska, Mateusz Kościukiewicz,
Paweł Wilczak, Żaneta Łabudzka

Mistrz motocyklowy Lowa jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru. Pogodny, miły dla ludzi, „zwyczajny”, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma. Czy zakochany w prędkości i motorach zawodnik, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość?

Żużel foto 2

"Żużel" to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – powiedziała Dorota Kędzierzawska, reżyserka filmu.

Żużel foto 3

Bohater Tomasza Ziętka, młody żużlowiec Lowa, wydaje się mieć w życiu wszystko. W bardzo młodym wieku dorobił się miana jednego z najciekawszych zawodników swojego pokolenia. Ma zgraną paczkę kumpli w klubie, jego kolejne starty wzbudzają u fanów gigantyczne emocje, a zwycięstwa smakują tym słodziej, im bliżej doścignięcia Lowy na torze są jego rywale. Chłopacy zazdroszczą mu talentu i luźnego stylu bycia, dziewczyny się w nim kochają. Chłopak upija się tym życiem, ale żużel nie uderza mu do głowy. Od nowej, efekciarskiej fury Lowa woli przemieszczanie się wysłużonym rowerem, a pieniądze częściowo odkłada, a częściowo przeznacza na finansowe wsparcie rodziny. Jego życie zmienia się jednak, gdy na horyzoncie pojawia się pierwsza, młodzieńcza miłość.

Żużel foto 4

Jest rewelacyjny bezbłędnie łącząc chłopięcość z męskością̨. Amant, rycerz, łobuz. Amerykańskie kino ma swojego Chalameta, dawniej młodego Brada Pitta. W polskim kinie, może z braku ról, od dawna brak było takich aktorów, do zakochania” – napisała o nim pisarka i scenarzystka Manuela Gretkowska po pierwszym pokazie filmu „Żużel” na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Trudno się z nią nie zgodzić – Tomasz Ziętek to aktor, którego role od lat hipnotyzują publiczność. W „Cichej nocy” skradł drugi plan rolą niepokornego Pawła. Nie inaczej było w „Bożym Ciele”, gdzie jego „Pinczer” elektryzował ekran tłumioną agresją i młodzieńczym testosteronem. Dał się również poznać szerokiej publiczności rolami w „Demonie”, „Carte Blanche” czy „Body/Ciało”. Jest dziś jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, a jednak angaż w filmie „Żużel” był jednym z pierwszych wielkich aktorskich wyzwań, bowiem młody aktor właśnie tu pierwszy raz wciela się w główną rolę.

Dla Tomasza Ziętka nowością było również wcielanie się w sportowca, dlatego obecność żużlowców na planie ułatwiła mu adaptację. „Miałem okazję spotkać się z na planie z prawdziwymi sportowcami, ale wydaje mi się, że największy wpływ na kształt „Żużla” mieli Tadek Kostro i Łukasz Kaczmarek. Samo przebywanie z nimi oraz innymi zawodnikami żużlowymi było dla mnie kompasem w budowaniu postaci Lowy. Byłem w stanie zweryfikować, na ile potrafiłbym poradzić sobie w takiej rzeczywistości, jak najlepiej zagrać w danej scenie” – mówi aktor.

Żużel foto 5


Dorota Kędzierzawska
- scenarzystka i reżyserka filmowa, twórczyni wielu nagradzanych filmów, żeby wymienić tylko: Diabły, diabły, Wrony, Nic, Pora umierać, Jutro będzie lepiej, Inny świat. Jej przyciszone refleksyjne filmy, często traktujące o samotności człowieka, cechuje prostota i uniwersalizm. Wspólnie z Arthurem Reinhartem jest inicjatorką Polski Światłoczułej, unikatowego projektu filmowego mającego na celu promocję kultury wyższej oraz włączanie w dyskusję o filmie i sztuce mieszkańców małych miejscowości pozbawionych kin, z utrudnionym dostępem do kultury.

 

 
 

Terminy

  • 2021-07-18 18:00