16. Sam na scenie: Drugi Wieczór Mistrzowski - Samospalenie

Kategoria
Teatr
Termin
2019-06-21 20:00
Miejsce
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

16. Sam na scenie - Festiwal Monodramów
Drugi Wieczór Mistrzowski - 21 czerwca, godz. 20.00 w OT Rondo
/wejściówki do odebrania w Teatrze Rondo/

Monodram Przemysława Bluszcza "SAMOSPALENIE – spowiedź oficera SB"
scenariusz i reżyseria – Krzysztof Szekalski
Produkcja– Fundacja Sztuki Orbis Pictus

Spektakl jest próbą stworzenia portretu nieoczywistego, prowokującego, wielokrotnego,
w którym fikcja i kreacja przeplatają się z realnym głosem historycznych faktów. Aktor stworzył nietuzinkową postać byłego ubeka, na którego wspaniałą karierę w Służbie Bezpieczeństwa zaskakująco wpłynął akt samospalenia dokonany przez Ryszarda Siwca w czasie Dożynek w 1968 roku. Ten radykalny i ostateczny gest sprzeciwu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji stał się punktem zwrotnym w karierze i życiu gorliwego oficera. Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy – próbuje zrekonstruować swoją życiową drogę, odzyskać ciągłość biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją własną tożsamość. Kim jest lub też kim mógłby być..?

Przemysław Bluszcz za "Samospalenie" otrzymał w 2014 r. główną nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego, w 2018 nagrodę dziennikarzy na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

 
 

Terminy

  • 2019-06-21 20:00