fot. Michalina Tuliszka Róża wiatrów6Pracownia Fotografii Cyfrowej i Analogowej przy Słupskim Ośrodku Kultury prowadzi zajęcia, w czasie których dostarczana jest wiedza i ćwiczone umiejętności niezbędne do tworzenia fotografii użytkowej i artystycznej.

Techniki analogowe i szlachetne łączone są z nieodzowną w XXI wieku technologią cyfrową; uczestnicy zajęć z taką samą swobodą posługują się aparatami analogowymi jak i cyfrowymi, wywołują zdjęcia w "ciemni", opracowują je w Adobe Photoshop czy przenoszą na płótno za pomocą gumy chromianowej.

Pracownia stawia sobie za cel przekazanie praktycznej wiedzy oraz coś znacznie trudniejszego - wyrobienie "spojrzenia", unikalnej umiejętności najwyższej klasy fotografów. Alternatywne widzenie świata pozwala zobaczyć to, co najpiękniejsze i najbardziej ulotne tam, gdzie zwykli śmiertelnicy dostrzegają prozaiczną rzeczywistość. Wyczucie estetyki, artystyczne wyrafinowanie, dążenie do integracji bogactwa wewnętrznego świata z tym mierzonym za pomocą "szkiełka i oka"- oto cechy moich uczniów.

Zalety te docenia świat. Liczne konkursy, w jakich młodzi fotografowie biorą udział, przynoszą nagrody i wyróżnienia z podziwu godną regularnością. Uczestnicy zajęć PFCiA bez kompleksów stają w szranki z tysiącami najlepszych polskich artystów. Rezultaty?

NAGRODY:

styczeń '17: Iga Lao trafia do finału Międzynarodowego Konkursu FOT-ON "Granica" we Wrocławiu. Bartosz Minko triumfuje na ogólnopolskim konkursie "JA" w Słupsku.

Luty '17: ogólnopolski konkurs "Witkacy i ja" w Słupsku daje III miejsce Julii Kuc-Mikłaszewicz i wyróżnienia dla Aleksandry Kalisty i Alicji Różyckiej.

Marzec '17: Iga Lao, Aleksandra Szafrańska i Paulina Cekała przywożą nagrody i wyróżnienia z ogólnopolskiego konkursu "Człowiek, Świat, Przyroda" w Koszalinie.

Sierpień '17: "FotoDej" z Engie w Słupsku; wyróżnienie i II-nagroda dla Michaliny Tuliszki.

Listopad '17: Międzynarodowy Konkurs "Matematyka w Obiektywie" daje II miejsce Aleksandrze Kaliście i wyróżnienie Weronice Stanisławskiej. Regionalny konkurs "Psia Dola w Obiektywie" przynosi wyróżnienie Kindze Kamińskiej.

Marzec '18:  "Witkacy i i ja" - triumf Anny Glińskiej. Alicja Częścik trafia na trzecie miejsce podium.

Maj '18:  "Człowiek, Świat, Przyroda" - wyróżnienia dla Anny Glińskiej i Michaliny Tuliszki.

Czerwiec '18: na konkursie "FotoMat" całe podium zajęły: Maja Kalinowska, Anna Glińska i Korna Klich. Konkurs "Ja" daje nagrody Weronice Stanisławskiej i Julii Kuc-Mikłaszewicz, a także wyróżnienia dla Julii Ceranowskiej i Jędrzeja Polanka. XVII Ogólnopolski Konkurs Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda” -  nagrody: Anna Glińska za zdjęcie „Bogini Koli” i Michalina Tuliszka za „Różę Wiatrów” - wystawa w Pałacu Młodzieży w Koszalinie oraz uczestnictwo w warsztatach fotografii w Sarbinowie.

MIEJSCE W ŚWIECIE

Wieloletnia praca nad rozwojem pasji owocuje nie tylko nagrodami, ale pomaga zdefiniować tożsamość. Wielu uczestników zajęć PFCiA wiąże z fotografią plany na resztę życia...

"Udało mi się opanować podstawy fotografii i nauczyć obsługi Photoshopa. Eksperymentowałam z różnymi technikami, jednocześnie poznając innych twórców podczas reportaży i wystaw organizowanych w placówce. W tym roku postanowiłam zdawać na Gdańskie ASP i ostatecznie zostałam przyjęta jako trzecia na liście przyjętych kierunek Intermedia, spec. Fotografia."

Julia Kuc- Mikłaszewicz

"Kiedy zaczęłam interesować się fotografią bardziej na poważnie, zapisałam się na zajęcia do SOK. Zajęcia w pracowni fotograficznej bardzo dużo mi dały. W pracowni dostępne jest studio, w którym każdy może organizować sesje. Jest to świetna okazja na poćwiczenie kreatywności. Na zajęciach panuje bardzo miła atmosfera; kiedy ktoś potrzebuje rady albo pomocy zawsze ją otrzyma. Fotografia na tyle mnie zainteresowała, że chciałabym związać z nią przyszłość. Szkoła, do której się wybieram, to Leeds Arts University w Anglii. Wybrałam ją, ponieważ mam tam możliwość studiowania na kierunku Fashion Photography, a fotografia i moda od zawsze były moją pasją."

Sara Zwolska

"Na zajęcia fotograficzne prowadzone przez Jadwigę Girsa-Zimny uczęszczam od 5 lat. Miałam tu możliwość pogłębienia wiedzy i rozwinięcia zainteresowań poprzez liczne wyjazdy i reportaże. Wszystkim, którzy chcieliby udoskonalić warsztat oraz zacząć współpracę z Photoshopem, serdecznie polecam te zajęcia. Uczelnie, na które zdecydowałam się zdawać, to Politechnika Gdańska (Architektura) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Fotografia)."

Iga Lao

„Uczestniczyłam w zajęciach fotograficznych od kilku lat – były fantastyczne! Organizowane plenery, żeby uchwycić ciekawe tematy w jak najlepszych warunkach pogodowych i oświetleniowych dały mi bardzo dużo. Pani Jadzia dzieliła się tą umiejętnością, ucząc o narzędziach, aplikacjach, które ułatwiają fotografowanie. Prowadzone przez nią wykłady mnie wciągnęły – są powiązane tematycznie z plenerami i wyjaśniają mnóstwo zagadnień fotograficznych dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania. Bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam. Wiedzę mogę pogłębiać na wyższych studiach związanych z Budownictwem.”

Natalia Lewandowska

Do Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku o profilu fotograficznym (klasa pierwsza Fototechnik) z naszej pracowni dostali się Weronika Stanisławska, Anna Glińska i Cezary Suwał.

W ciągu roku 2017/18 przez Pracownię Fotografii Cyfrowej i Analogowej przewinęły się trzydzieści trzy osoby.

GALERIA OT RONDO

W obiekcie przy Niedziałkowskiego 5a istnieje Galeria, w której regularnie odbywają się wystawy i happeningi wystawiennicze artystów z PFCiA i wybitnych gości z całej Polski. W sezonie 2017/18 miało tu miejsce 24 wydarzenia. Regularnie prezentowane są prace Przyjaciół z gdańskiej ASP, słupskiego Liceum Plastycznego oraz Zespołu Szkół Technicznych. Dodatkową atrakcją dla miejscowych fanów fotografii są wykłady i specjalne warsztaty mistrzowskie, prowadzone przez najbardziej doświadczonych wykładowców z Pomorza i nie tylko.

Pracownia Fotografii Cyfrowej i Analogowe SOK zaprasza serdecznie na zajęcia prowadzone przez Jadwigę Girsa-Zimny, Macieja Gawlaka i Krzysztofa Piotrkowskiego. Nauka trudnego fachu i wymagającego hobby może być czystą i satysfakcjonującą przyjemnością.

Zapraszamy do przekonania się o tym osobiście.

Instruktor d/s fotografii Jadwiga Girsa-Zimny