Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

dzien przedzenia2„Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych”

21 – 27 września 2017

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wraz z Herbaciarnią w Spichlerzu, Miejską Biblioteką Publiczną, Młodzieżowym Centrum Kultury oraz Słupskim Ośrodkiem Kultury zapraszają na Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych.

Widowisko „Po nitce do kłębka” to przygotowany przez grupę uczestniczek programu ”DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” kilkudniowy cykl pokazów przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach odbywający się w wybranych miejscach przestrzeni miejskiej w Słupsku.

 

  • 21 września (czwartek), godz. 16-18, Ośrodek Teatralny Rondo SOK
  • 22 września (piątek), godz. 17-19, Herbaciarnia w Spichlerzu,
  • 25 września (poniedziałek), godz. 16-18, Pracownia Ceramiczna SOK
  • 26 września (wtorek), godz. 10-12, Willa pod Platanami, MBP, Filia nr 7
  • 27 września (środa), godz. 16-18, Młodzieżowe Centrum Kultury

Czytaj więcej...

przejście graniczne Armenia Iran21 września o godzinie 18:00 zapraszamy do Teatru Rondo na spotkanie z podróżniczką i bloggerką, Joanną Sarwińską, która opowie o niedawnej, autostopowej podróży po Iranie.

"(...) odbyłam [ją] w 4-osobowym zespole dziewczyn - studentek, we wrześniu 2016 roku. Podróżowałyśmy razem stopem z Gruzji, przez Armenię do Iranu. Chcę opowiedzieć o różnicach pomiędzy Iranem a Polską/krajami europejskimi, opowiedzieć o zaobserwowanych elementach kultury. Ukazać odmienne spojrzenie na ten kraj, niż propagandowy obraz wykreowany przez zachodnie media. Co jest ważne dla współczesnych Persów? Z czym mają problemy? Jak wygląda ich „podwójne życie” (jedno w domowym zaciszu, drugie po wyjściu na ulicę)?

Od pięciu lat podróżuję autostopem, chciałabym zopowiedzieć ogólnie o alternatywnych, niskobudżetowych podróżach, o przełamywaniu własnych barier i radzeniu sobie w sytuacjach związanych z tego typu wyjazdami.

Chciałabym, aby uczestnicy spotkania wyobrazili sobie, że siedzą na perskim dywanie, piją herbatę słodzoną szafranowym cukrem i wyruszają ze mną w egzotyczny świat, zamieniając obawy przed nieznanym w ekscytację poznania nowego..."

Joanna Sarwińska – studentka geografii na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka autostopowych podróży. Od 5 lat bierze udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Autostopowych, a swoimi wrażeniami dzieli się z innymi, między innymi poprzez prowadzenie fanpage’a "Stop, a się kręci", publikowanie video na kanale pod własnym nazwiskiem, udział w audycjach radiowych czy spotkania o tematyce podróżniczej. Jak typowa kobieta, uwielbia torebki. Najlepiej takie, w których zmieszczą się: namiot, śpiwór i karimata, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

429274 247431782013511 1798684789 nPiotr Igor Salata rozpoczyna prace nad nowym freskiem, który będzie wykonany na ścianie wewnątrz budynku OT Rondo.

Zapraszamy serdecznie wszystkich pragnących wziąć udział w projekcie. Start 25 lipca o godzinie 14:00!

Zainteresowani proszeni są o kontakt z Piotrem na FB.
KLIKNIJ TUTAJ

big WD PCF logo duze 2 jRhsIW dniach 5,6,7 czerwca będą wyświetlane w OT Rondo filmy będące elementem objazdowego festiwalu "Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie". Miejsce: Sala Prób, godzina: 9:00-12:00, wstęp wolny.

"Sprawa Borneo" (reż. Erik Pauser & Dylan Williams) to opowieść o nierównej walce pomiędzy obrońcami praw człowieka i ekologami, a popieranym przez międzynarodowe korporacje gubernatorem prowincji Sarawak na Borneo.

Działacze, usiłujący zwrócić uwagę świata na skalę dewastacji środowiska naturalnego i los miejscowych plemion, są zastraszani, więzieni, poddawani torturom. Albo znikają bez śladu – jak Bruno Manser, Szwajcar, dla którego dżungla Sarawak stała się drugim domem. W Londynie działa mała, zagłuszana przez malezyjskie władze radiostacja, która stopniowo ujawnia dowody pokazujące rozmiary korupcji, malwersacji i prania pieniędzy. Autorzy filmu śledzą losy dwóch aktywistów, którzy po latach spędzonych na przymusowej emigracji wracają na Borneo. Okaże się, że w tak trudnej rozprawie można odnosić naprawdę spektakularne sukcesy.

"Walka z szatanem" (reż. Konrad Szołajski) podejmuje intrygujący temat współczesnych egzorcyzmów.

Czy w dzisiejszych czasach można wypędzać złe duchy? Czy to domena książek o Harrym Potterze i RPG, czy otaczająca nas rzeczywistość? W Watykanie w 1998 roku papież Jan Paweł II przywrócił praktykę egzorcyzmów. Ten kierunek utrzymali także jego następcy. Czy wśród nas żyją "opętani"? Czy zjawisko, które kojarzy nam się ze średniowiecznym zabobonem, zawsze towarzyszyło ludzkości..? Rodzi się wątpliwość, czy potrzebujący pomocy ludzie są w stanie ocenić, czy egzorcyzmy stanowią rzeczywistą odpowiedź na ich problemy... Reżyser, Konrad Szołajski, podjął próbę obserwacji tego zjawiska. Zdecydował się przez kilka lat towarzyszyć osobom, które wierzą, że są opętane i szukają pomocy u egzorcystów.

zaproszenie DL DRUK 119 maja, o godzinie 18.00, w SCOPiES’ie przy ul. Niedziałkowskiego 6 została otwarta wystawa, która gościła już w najważniejszych bibliotekach uniwersyteckich Polski. Zapraszają Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Słupski Ośrodek Kultury.

Stanisław Vincenz, urodzony w 1888 w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, był autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl "Na wysokiej połoninie". Polak, pochodzący z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia. Ostatnie lata życia spędził w Lozannie.

Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej.

Czytaj więcej...

salwa lukasz dudkowski 20Festiwal SALWA wzbudził ogromne zainteresowanie słupszczan. 3 maja przez aleje Wojska Polskiego przewinęło się ponad 10 tysięcy ludzi!

Na całej długości ulicy wystawiło się mnóstwo lokalnych wytwórców, prezentujących wyroby rękodzielnicze i zachęcający do skosztowania lokalnych smakołyków. Przechodnie mogli przyjrzeć się tajnikom pracy rzemieślników, wziąć udział w rozmaitych warsztatach i zabawach. Fani sztuk wizualnych oddawali się przyjemności podziwiania prac plastycznych i fotograficznych - w tym tak egzotycznych, jak batik - czy też śledzili proces tworzenia rzeźby w drewnie, od pierwszego uderzenia dłutem, po skończone dzieło sztuki. Melomani mieli wyjątkową okazję usłyszeć na żywo występy artystów, o których trudno w dobie komercyjnych talent shows usłyszeć; MajLo, Edyta Górecka, zespół B=Hearts dali nagrodzone gromkimi brawami występy. Muzyka została połączona z ruchem w czasie prezentacji słupskich grup tanecznych, ku zachwytowi rozkochanych w tańcu słupszczan. Nie zabrakło także tradycyjnego pchlego targu. Na alei WP znalazło się wiele stoisk, gdzie można było nabyć obiekty sztuki ozdobniczej, używane książki, stare winylowe płyty i wiele innych uroczych drobiazgów. Całość została uświetniona pokazami kuglarskimi - jak wyliczono, szczudlarze pokonali aż 6 kilometrów w czasie trwania imprezy!

Galeria zdjęć autorstwa Jadwigi Girsa-Zimnej oraz Łukasza Dudkowskiego: KLIKNIJ

Trzecia edycja SALWY zakończyła się pełnym sukcesem - nie tylko dzięki wysiłkom organizatorów, ale głównie dzięki Państwa obecności, pozytywnej energii i wspólnej zabawie. Wyrażali Państwo wiele pozytywnych opinii o festiwalu, wskazując na wypełnienie istotnej luki w słupskim kalendarzu imprez, który nie dość wiele atrakcji oferuje pragnącym wspólnej rozrywki rodzinom.

Zapraszamy w przyszłym roku na czwartą edycję!

17862346 1220593661386945 9173005499212394849 nSALWA to festiwal na majówkę! 3 maja malowniczy deptak na alei Wojska Polskiego po raz trzeci zapełni się uczestnikami warsztatów, animatorami, artystami, sprzedawcami wyrobów rękodzielniczych i spożywczych. Przestrzeń zostanie podzielona na trzy niepowtarzalne strefy. To stworzy okazję do zgromadzenia w jednym miejscu wszystkiego, co w Słupsku najlepsze.

W 2014 roku SALWA przyciągnęła ponad 3000 uczestników. Natomiast w roku 2016 na SALWIE pojawiło się już okolu 10 000 osób, co dowodzi sukcesu wydarzenia. W 3 strefach - Zasobów, Akcji i Reakcji - zaprezentowało się 50 wystawców, a na 2 scenach odbyły się 4 koncerty, m.in. MOA, Eric Shoves Them In His Pockets oraz Jerz Igor. Przedsięwzięcie charakteryzuje przede wszystkim atmosfera, która przyciąga całe rodziny. Ludzie wychodzą z festiwalu zaopatrzeni w wiedze, nowe doświadczenia i pozytywne emocje. Festiwal SALWA jest dla każdego - niezależnie od wieku, stanu cywilnego czy też gustów kulinarnych.

Jakie atrakcje czekają na Państwa w tym roku? Przygotowanych jest wiele interesujących propozycji - między innymi koncerty takich artystów jak: B=Hearts, Edyta Górecka i MaJLo. 4 urodziny będzie obchodzić social club Dom Ówka. Oprócz muzyki organizatorzy festiwalu zapewniają szeroki wachlarz atrakcji warsztatowych, podczas których będzie można poznać tajniki powstawania rękodzieła i sztuki użytkowej. Przygotowane zostaną stoiska handlowe oferujące jedyne w swoim rodzaju produkty lokalnych przedsiębiorstw i tradycyjnych manufaktur.

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące festiwalowi jest darmowy!

Czytaj więcej...