19. Dni Kultury Żydowskiej - monodram "Odważyłam się zdjąć buty"

Teatr
Termin: 2021-09-23 19:00

Miejsce: Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a

Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny i Słupski Ośrodek Kultury
zapraszają na monodram Karoliny Słonki pt. "Odważyłam się zdjąć buty" w reżyserii Anny Maśki.
Po spektaklu dyskusja - moderator dr Grzegorz Piekarski.
 
Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a.
 
Monodram zdobył I. Nagrodę na 17. Sam na scenie - Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora w 2020r. oraz Nagrodę Specjalną w postaci zaproszenia na 19. Dni Kultury Żydowskiej.
 
Spektakl "Odważyłam się zdjąć buty" powstał na motywach książki Weroniki Kostyrko – „Tancerka i zagłada - Historia Poli Nireńskiej”
 
Historia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
O upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. O miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy. O zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku i dlaczego przez kilkadziesiąt powojennych lat odmawiała mówienia po polsku. Spektakl ku przestrodze zadaje pytanie: czy w dzisiejszych czasach istnieje ryzyko powtórzenia historii w stosunku do tych którzy są „inni”, w Polsce znowu tworzy się „strefy wolne”, 100 lat temu byli to Żydzi, dzisiaj są to osoby o innym światopoglądzie, innej religii, innego pochodzenia, innej orientacji seksualnej, „inni”. Spektakl gramy ku przestrodze i w nadziei - że historia się nie powtórzy.

 

Telefon
(59) 842 63 49
Strona WWW

 

Terminy


  • 2021-09-23 19:00