Cezary Toma A2 RGB24 listopada, godzina 17:00, Galeria OT Rondo, wstęp wolny.

Artysta „poszukujący”, naukowiec, filozof, pasjonat, fotografuje od ponad ćwierć wieku, specjalizuje się w fotografii artystycznej struktur przyrodniczych. Poprzez obrazy uzyskane w nietypowym kadrowaniu artysta nie tylko wyraża siebie - fotografia jest dla niego formą medytacji nad pięknem natury, budowaniem poczucia więzi z matką Ziemią, jest „fotografią Zen”. Percepcja obiektów i struktur daje mu energię, a umiejętność dostrzegania piękna naturalnych kompozycji - głęboki spokój. Fotografując, jest poza czasem. Sposób prezentacji fotografii powoduje, że efekt końcowy przypomina bardziej malarstwo, niż fotografię.

Autor miał kilkanaście prezentacji indywidualnych w obiektach historycznych i galeriach w następujących miastach: Szczecin, Słupsk, Hel, Olsztyn, Warszawa, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Poznań, Bielsko-Biała, Włocławek. Był uczestnikiem Festiwalu Fringe w Sopocie, wystawiał prace w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi oraz w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w "Genius loci" na Ostrowie Tumskim. Współpracuje z Ośrodkiem Kultury w Słupsku i Elblągu. Jego prace pobudzają wyobraźnię, są łatwo rozpoznawalne, ukazują głębię drugiego i trzeciego planu.

Fotografie poruszają wątki ekologiczno-filozoficzne mieszczące się w szeroko pojętym nurcie BioArt. Wystawa fotograficzna "Tajemnice herbarium", prezentowana w postaci multimedialnej prezentacji w czasie Bydgoskiego Festiwalu Naukowego 2015, powstała z wykorzystaniem mikroskopu stereoskopowego firmy Leica i specjalistycznego oprogramowania do składania obrazów, co umożliwiło oddanie szczegółów budowy roślin z niesamowitą precyzją. W przygotowaniu nowe wystawy obrazujące piękno minerałów oraz strukturę gliny.

Autor pochodzi z Czeladzi, miejscowości położonej w Zagłębiu Dąbrowskim; obecnie pracuje na stanowisku profesora w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zajmuje się karpologią, nauką o owocach i nasionach.

Więcej o autorze: http://cezarytoma.pl/

fot. Jadwiga Girsa-Zimny