Siłaczki - pokaz przepremierowy

Film
Termin: 2018-12-02 16:00

Miejsce: Kino Rejs, al. 3 Maja 22

W trakcie festiwalu MIEJSCE KOBIET zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu "Siłaczki"

Polska 2018, 75 min.
reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
obsada: Maria Seweryn, Klara Bielawka, Marta Ojrzyńska

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.

Historyczny, fabularyzowany dokument opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

Film "Siłaczki" ukazuje realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne na przełomie XIX i XX wieku. Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych dotyczących opisywanych wydarzeń i ich uczestniczek, twórcy zdecydowali o realizacji fabularyzowanych inscenizacji z udziałem statystek i znanych, polskich aktorek, które odgrywają sceny historyczne, czytają fragmenty przemówień, tekstów i odezw. 

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".


produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
wsparcie: Miasto Poznań oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bilety dostępne są pod adresem:

https://ekobilet.pl/kinorejs/silaczki-27365/316375-bilety-na-film?fbclid=IwAR1v9VuzRDVzdRzU3Ppq0PCwa1i5HI_wgoZAKhmktlrshui6Lzntxrk4rks

 

Telefon
59 843 54 34
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW
Addres
aleja 3 Maja 22, 76-200 Słupsk, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • 2018-12-02 16:00