Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

irena jun1 lipca, godzina 18:00 - pokaz przedpremierowy najnowszego monodramu Ireny Jun pt. "Matka Makryna", na podstawie powieści Jacka Dehnela. Bohaterka powieści i spektaklu stała się legendą, uosobieniem romantycznego mitu Polski, jako męczennica gnębiona przez Rosjan.

W wywiadzie Anety Gieroń, Irena Jun mówi tak: "Właśnie uczę się nowego monodramu i wydaje mi się piekielnie trudny, być może ze względu na temat. Tekst powstaje na podstawie powieści Jacka Dehnela >>Matka Makryna<<. To historia słynnej oszustki religijnej, podziwianej przez papieży i... Juliusza Słowackiego. >>Matka Makryna<< to monolog przeoryszy klasztoru bazylianek w Rzymie, matki Makryny Mieczysławskiej. W latach 40. XIX wieku stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich. Sięgnęła szczytów władzy, zarówno świeckiej, jak i kościelnej. Słowacki napisał o niej poemat >>Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską<<, który ja grałam przed laty i do którego to tematu chcę wrócić, by być uczciwa w stosunku do siebie samej. Będę mówiła fragment ze Słowackiego i Dehnela, ale większość będzie Dehnela. Dla mnie to duże wyzwanie i trudność, ale jednocześnie ostroga do pracy.

Link do wywiadu: (KLIKNIJ)

Irena Jun - aktorka teatralna, reżyserka, jedna z najlepszych odtwórczyń ról Beckettowskich. Mistrzyni słowa, umiejąca połączyć dyscyplinę artystyczną z perfekcją wykonania. W ostatnich latach związana była z Teatrem Studio w Warszawie, uczyła wrażliwości na słowo kolejne pokolenia aktorów w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Prowadzi także Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun w Warszawie.

Spotkanie z Ireną Jun odbędzie się w ramach projektu "U mnie słowo droższe od pieniędzy" w cyklu "Mistrzowskie słowa". To propozycja wprowadzenia w krąg lokalnej oferty kulturalnej wydarzeń artystycznych, które uciekają od popularnej teatralnej sztampy czy teatralnych komercyjnych hitów. Wartość i waga zaproponowanych prezentacji artystycznych wynika z dwóch faktów. Po pierwsze oparte są na wartościowej literaturze. Po wtóre zaś, podstawowym środkiem wyrazu jest właśnie słowo, którego przekazywanie jest sztuką trudną, a przez to pozwalającą na nawiązanie specyficznej więzi z widzem (zarówno w warstwie emocjonalnej, jak i intelektualnej).

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Słupsk jako wkład własny.

fot. Szymon Kobusiński dzięki życzliwości Wydawnictwa Albatros

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N

Rondo na Facebooku

Sam Na Scenie

sam na scenie logo

Bip

bip logo pomn1 grad

Sponsorzy

doram logo white2

logo douglas

obi logo

bat logo

Karta Dużej Rodziny

logo familijny slupsk