RONDO. 50 lat. Wieczór 15 - 10 LAT PO PREMIERZE (monodram Caryl Swift "Matka Mejra i jej dzieci")

Kategoria
Teatr
Termin
2022-11-26 19:00
Miejsce
Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
Strona WWW
W 50 rocznicę pierwszej premiery Teatru Rondo, zapraszamy 26 listopada o godzinie 19:00 na piętnasty wieczór jubileuszowy pod tytułem
10 LAT PO PREMIERZE
 
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Ośrodku Teatralnym RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a.
Rezerwacje pod numerem ☎ (59) 842 63 49
Matka Mejra – 10 lat po premierze
Najboleśniejsza 10 lat po premierze jest niezmienna aktualność tematu. Kolejna wojna, kolejne niewinne ofiary, kolejne ekshumacje zbiorowych mogił i znów rozpacz tych, którzy nie mogą odnaleźć swoich bliskich.
26 listopada o godz. 19:00 Caryl Swift wcieli się w rolę Mejry Dautovic. Bośniaczki, która podczas czystek etnicznych w byłej Jugosławii straciła swoje dzieci. Oczami Matki Mejry będziemy obserwować pracę Ewy Klonowskiej, antropolog sądowej, zajmującej się ekshumacją i identyfikują szczątków ofiar wojny w Bośni i Hercegowinie.
Tytułowa Matka Mejra towarzyszyć będzie doktor Ewie Klonowskiej w oczekiwaniu na odnalezienie szkieletu jej córki i syna. Mejra wie, jaki los spotkał jej dzieci, ich zwłoki nie mogą być jednak pochowane. Szkielety Dautoviców mieszają się z kośćmi innych Muzułmanów na wielu stosach, zakopanych w ziemi albo zwyczajnie wrzuconych do jaskiń.
Kluczem do połączenia zmarłych z żywymi jest dr Ewa Klonowska, urodzona we Wrocławiu, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie, członkini Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych. Od ponad 15 lat z grobów rozsianych po całej Bośni wydobywa ludzkie szczątki. Metodycznie, po kilkanaście godzin dziennie, oddziela drobne kostki dzieci od kości dorosłych, pierze ubrania i włosy ofiar, z bezładnych stosów wykopuje ludzi i zwraca ich rodzinom.
„Matka Mejra” ukazuje heroiczną „walkę z żywymi o prawa umarłych”. Traktuje o bezgranicznej pamięci do bliskich lecz także o potrzebie uwolnienia się od żałoby. Spektakl jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych i zapomnianych. Dla nas żyjących we Wspólnej Europie, jest także bolesnym przypomnieniem demonów kryjących się w historii naszego kontynentu.
„Matka Mejra i jej dzieci”
wykonanie Caryl Swift
reżyseria Stanisław Miedziewski
scenariusz powstał w oparciu o reporterskie relacje Wojciecha Tochmana i Ryszarda Bilskiego dotyczące masakr etnicznych na Bałkanach w latach 1992-95.
 
 

Terminy

  • 2022-11-26 19:00