Słońce wschodzi raz na dzień - w cyklu "Krótka historia polskiego kina"

Kategoria
Film
Termin
2024-05-11 16:00
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Majowym arcydziełem prezentowanym w ramach przeglądu "Krótka historia polskiego kina" będzie filmowa ballada z 1967 roku "Słońce wschodzi raz na dzień" w reżyserii Henryka Kluby.

 

11 maja, godzina 16.00

SŁOŃCE WSCHODZI RAZ NA DZIEŃ

Polska 1967, 90 min
reżyseria: Henryk Kluba

scenariusz: Wiesław Dymny
muzyka: Zygmunt Konieczny
zdjęcia: Wiesław Zdort
obsada: Franciszek Pieczka, Ryszard Filipski, Stanisław Gronkowski, Teresa Kamińska, Marian Kociniak, Zdzisław Maklakiewicz

 

Chłopski przywódca z Beskidów zakłada tuż po wojnie osadę na Ziemiach Odzyskanych. Buduje z chłopami szkołę, ceglarnię i tartak. Towarzysze komuniści próbują wymusić na nim zgodę na oddanie dla ogółu ich społecznej własności. Trwa spór o władzę ludu.

Ludowa ballada w reżyserii Henryka Kluby stanowi oryginalną interpretację filmu socrealistycznego o dojrzewaniu chłopstwa do ideologii socjalizmu. Chłopi samoorganizują się i bronią idei władzy ludu. Twórca dowartościowuje tę walkę mityczną oprawą plastyczną na wzór malarstwa naiwnego oraz muzyczną – pieśniami według kompozycji Zygmunta Koniecznego w wykonaniu chóru z Istebnej. Film budzi pozytywne skojarzenia ze sztuką Siergieja Paradżanowa, ormiańskiego autora filmowego, twórcy arcydzieła "Cienie zapomnianych przodków" (1965). Autorem scenariusza, dialogów i tekstów pieśni był Wiesław Dymny, aktor, pisarz i poeta, artysta „Piwnicy pod Baranami”. Jego współpraca scenariuszowa i scenograficzna z Klubą zaczęła się od robotniczej ballady "Chudy i inni" (1966) i zaowocowała jeszcze filmem "Pięć i pół bladego Józka" (1971).

 

Link do biletów tutaj:
ecobilet emcek

 

Pokaz w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”
organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z WFDiF
i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

Seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.
Wszystkie bilety w cenie 10,00 zł.

 

 
 

Terminy

  • 2024-05-11 16:00