Po wakacyjnej przerwie wracają seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego PROJEKCJA im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej, a wraz z nimi nasze ulubione czwartkowe spotkania i rozmowy z Wami.
We wrześniu będziemy się przyglądać dynamice ludzkich relacji, dotykając między innymi tematów zakazanej miłości, podziałów panujących we współczesnym społeczeństwie, czy też mierzenia się z odejściem bliskiej osoby.

Zaczynamy 5 wrześniaOstatnim latem” Catherine Breillat, opowieścią o niepohamowanej żądzy i zakazanym uczuciu między odnoszącą sukcesy prawniczką a nastoletnim synem jej męża z poprzedniego związku. Choć film jest remakiem wielokrotnie nagradzanej „Królowej Kier”, to francuska reżyserka nieco inaczej rozkłada akcenty, nie stroniąc jednak od niewygodnych pytań.

Ostatnie lato

fot. Ostatnie lato

W kolejnym tygodniu, 12 września, sięgniemy po obraz Yorgosa Lanthimosa „Rodzaje życzliwości”. Alegorycznym tryptykiem, na który składają się pozornie niepołączone ze sobą opowieści, Grek wraca do europejskich, arthousowych korzeni. W obsadzie nowej produkcji nie zabrakło jednak jego ulubionych amerykańskich współpracowników, na czele z Willemem Dafoe i Emmą Stone.

Rodzaje życzliwości

fot. Rodzaje życzliwości ©2024 20th Century Studios

Tydzień później, 19 września pokażemy nagrodzone Grand Prix na festiwalu Nowe Horyzonty „Wytłumaczenie wszystkiego” Gábora Reisza. Czołowy węgierski reżyser, doskonale znany polskiej publiczności za sprawą takich obrazów jak „Sens życia oraz jego brak” i „Najgorsze wiersze świata”, wraca na ekrany ze swoim trzecim pełnometrażowym filmem. Uznany przez krytyków za najlepszy w jego dotychczasowej karierze, porusza kwestie takie jak patriotyzm, radykalizacja nastrojów społecznych czy rola mediów w polityce.

Wytłumaczenie wszystkiego

fot. Wytłumaczenie wszystkiego

Miesięczne spotkania zwieńczy 26 września przedpremierowy pokaz filmu Jana P. Matuszyńskiego „Minghun”, którego tytuł odnosi się do chińskiego rytuału zaślubin po śmierci. To opowieść o nadziei, miłości i poszukiwaniu sensu życia oraz tego, co nastaje po nim. Film, z przejmującą kreacją Marcina Dorocińskiego, znalazł się w konkursie głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie walczy o Złote Lwy.

Minghun

fot. Minghun

Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazach do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 56 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.

Jednocześnie przypominamy, że ze względu na trwający remont tarasu wejście do kina znajduje się od strony ul. Batorego.

PISF UM

Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu PISF oraz Miasta Słupska.