To była wyjątkowa podróż w czasie! W czwartek, 17 października o godz. 18:00 w ramach spotkań DKF Projekcja, widzowie mogli zobaczyć jedyny, w pełni zachowany pełnometrażowy dokument islandzki z lat 20. XX wieku - "Islandia w ruchomych obrazach". Filmowi towarzyszyła unikatowa, wykonywana na żywo w sali kina muzyka zespołu Kropki, a seans rozpoczął się prelekcją znawcy kina islandzkiego prof. UG dra hab. Sebastiana Jakuba Konefała.

Pionier lokalnej kinematografii i utalentowany fotograf Loftur Guðmundsson ukazuje w swoim dokumencie intrygującą panoramę życia na wyspie, z dumą utrwala dynamikę zmian cywilizacyjnych w Reykjavíku, wychwala rosnącą siłę krajowego przemysłu rybnego oraz reklamuje uroki bezkresnych krajobrazów i zalety życia na wsi. „Islandia w ruchomych obrazach” to nostalgiczna „ruchoma pocztówka z przeszłości”, pozwalająca widzom na kinową podróż śladami minionych dni.

Sebastian Jakub Konefał - autor książek "Corpus Futuri: Literackie i filmowe wizerunki postludzi" (Gdańsk 2013) i "Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność" (Gdańsk 2016), redaktor naukowy monograficznego numeru czasopisma "Panoptikum" pt. "Mapowanie Północy". Zorganizował kilka przeglądów kina islandzkiego w Polsce oraz spędził trochę czasu na stypendiach naukowych w Reykjaviku, Trondheim i Tromsø. Lubi psy, góry, komiksy i gry komputerowe.

KROPKI to projekt działający od 2017 roku w rozmaitych składach. Mają na koncie jedną EPkę oraz kilka singli, obecnie w duecie Alicja Weydmann i Mateusz Kołos kończą prace nad longplayem pod nazwą "Grief Machine". Utwory zespołu są próbą uchwycenia chaosu współczesnego świata poprzez skompresowanie go do postaci minimalistycznej, surowej elektroniki, bazującej na samplach, field recordingu oraz procesowanych na żywo dźwiękach. Bazą dla tego elektronicznego kolażu są proste kompozycje fortepianowe o nieskomplikowanym, często repetytywnym rdzeniu. Założeniem Kropek jest wykonywanie muzyki w sposób jak najbardziej intymny, sięgający w głąb, niemal introwertyczny, a co za tym idzie, włączanie słuchacza do wewnętrznej polemiki z zewnętrznym chaosem Kilkukrotnie występowali na gdańskim festiwalu Nordic Focus, gdzie improwizowali do niemych filmów oraz na Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie.

Pokaz dzięki uprzejmości Kvikmyndasafn Íslands.

PISF UM

Seans, w ramach działalności DKF Projekcja, realizowany przy wsparciu PISF oraz Miasta Słupska.