Przygotujcie się na wyjątkowa podróż w czasie! Już w czwartek, 17 października o godz. 18:00 w ramach spotkań DKF Projekcja, pokażemy jedyny w pełni zachowany pełnometrażowy dokument islandzkie z lat 20. XX wieku - "Islandia w ruchomych obrazach". Filmowi towarzyszyć będzie unikatowa, wykonywana na żywo w sali kina muzyka zespołu Kropki, a seans rozpocznie prelekcja znawcy kina islandzkiego prof. UG dra hab. Sebastiana Jakuba Konefała.
Pionier lokalnej kinematografii i utalentowany fotograf Loftur Guðmundsson ukazuje w swoim dokumencie intrygującą panoramę życia na wyspie, z dumą utrwala dynamikę zmian cywilizacyjnych w Reykjavíku, wychwala rosnącą siłę krajowego przemysłu rybnego oraz reklamuje uroki bezkresnych krajobrazów i zalety życia na wsi. „Islandia w ruchomych obrazach” to nostalgiczna „ruchoma pocztówka z przeszłości”, pozwalająca widzom na kinową podróż śladami minionych dni.
Bilety na wydarzenie dostępne w kasie kina Rejs oraz sprzedaży online.
Sebastian Jakub Konefał - autor książek "Corpus Futuri: Literackie i filmowe wizerunki postludzi" (Gdańsk 2013) i "Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność" (Gdańsk 2016), redaktor naukowy monograficznego numeru czasopisma "Panoptikum" pt. "Mapowanie Północy". Zorganizował kilka przeglądów kina islandzkiego w Polsce oraz spędził trochę czasu na stypendiach naukowych w Reykjaviku, Trondheim i Tromsø. Lubi psy, góry, komiksy i gry komputerowe.
KROPKI to projekt działający od 2017 roku, obecnie w duecie Alicja Weydmann i Mateusz Kołos kończą prace nad longplayem pod nazwą "Grief Machine". Kilkukrotnie występowali na gdańskim festiwalu Nordic Focus, gdzie improwizowali do niemych filmów oraz na Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie.
Pokaz dzięki uprzejmości Kvikmyndasafn Íslands.
Seans, w ramach działalności DKF Projekcja, realizowany przy wsparciu PISF oraz Miasta Słupska.