15 października w Restauracji Anna de Croy odbył się benefis Elżbiety Żołyniak, wieloletniej instruktorki Słupskiego Ośrodka Kultury i opiekunki Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego, organizatorki konkursu Niekontrolowany Obszar Wrażliwości, i niezliczonej liczby plenerów malarsko-rzeźbiarskich. Dziękujemy Pani Elżbiecie za owocne lata pracy i życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i dalszej aktywności twórczej.

 

Towarzyszy mi refleksja:
”Jakże wielką wartością jest CZAS.
 Szczęśliwi, którzy potrafią go dobrze wykorzystać”

Jestem wdzięczna Panu Bogu za czas i moją pracę, którą tak bardzo kochałam. Za to, że mogłam robić to co lubię, realizować różnorodne inicjatywy i pomysły. Przede wszystkim jednak jestem wdzięczna za spotkanie na swojej drodze wspaniałych ludzi, którzy towarzyszyli mi w moich działaniach. Bez nich nic by się nie wydarzyło.

Moja dotychczasowa praca to nie tylko beztroskie przyjemności. Potrzebne było duże poczucie odpowiedzialności, dlatego też nie szczędziłam czasu i wysiłków, by realizować wszystkie swoje pomysły. Choć w naszej firmie nie zarabiało się dużo, to satysfakcja z wykonanych działań, radość i błysk w oczach ludzi, do których adresowane były imprezy, w pełni rekompensowała poniesione trudy.

Dużo satysfakcji dało mi :

* Organizowanie Słupskich Tygodni Teatralnych, podczas których miałam okazję poznawać wybitnych aktorów i reżyserów;

* Prezentacje wystaw słupskich malarzy i rzeźbiarzy w Wilnie, Egerze, oraz we Flensburgu;

* Wybieranie i delegowanie naszych twórców na plenery do Niemiec, Portugalii;

* Wymiana doświadczeń artystycznych;

* Organizacja plenerów malarskich, w tym 20 plenerów z udziałem twórców międzynarodowych;

* Konkursów plastycznych pn. Niekontrolowany Obszar Wrażliwości, które wzbudzały duże zainteresowanie wśród artystów z woj. pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i innych..;

* Dużo radości sprawiało mi również pozyskanie Kaplicy św. Jerzego na ekspozycje wystaw we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana. W latach 2000 -2020 odbyło się w kaplicy ponad sto wystaw malarstwa, rzeźby i tkaniny, zarówno twórców profesjonalnych jak i amatorów;

* Na przestrzeni 20 lat, wobec braku galerii wystawienniczej, wystawy organizowane były w Akademii Pomorskiej, Urzędzie Miasta, Starostwie Powiatowym, na ulicach miasta, aż wreszcie spotkaliśmy się z życzliwością dyrekcji MPS i właścicielami restauracji „Anna de Croy”, gdzie od kilkunastu lat organizujemy wystawy malarstwa. W „Annie de Croy” eksponowanych było ponad 100 wystaw. Łącznie odbyło się ponad 300 wystaw organizowanych przez Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego;

* Opracowanie i wydanie albumu pt. "Pejzaże Pomorza", podsumowującego 20 lat plenerów malarskich organizowanych przez Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego i Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej.


Dziękuję wszystkim ludziom z którymi miałam zaszczyt pracować .

Cudownie wspominam moich nieżyjących już mentorów, jak Czesława Boberska, Kazimierz Świderski i Stefan Morawski, a także wspaniałych przyjaciół - Pawła Kajrowskiego, Rysia Skórę, Sławka Sosnowskiego, Mariannę Miller, Irenę Fir i Tereskę Pietrzak.

Bardzo wdzięczna jestem kolegom i koleżankom, z którymi pracowałam wiele, wiele lat i korzystałam z ich wiedzy, oraz doświadczeń zawodowych:
To przede wszystkim Tosiek Franczak, Andrzej Szczepłocki, Jadzia Girsa -Zimny, Marzenka Kogut, Basia Pawiłojć, Jola Krawczykiewicz, Jurek Barbarowicz, Mieczysław Jaroszewicz, Jurek Karnicki, Jolanta Nitkowska-Węglarz..

Dziękuję wszystkim artystom z Klubu Plastyka i Stowarzyszenia Obszar Wrażliwości Artystycznej. To oni stanowią najistotniejszą grupę twórczą.

Zakończę moim mottem życiowym wg św. Jana Bosko
„Być radosnym, dobrze czynić i pozwolić wróblom ćwierkać”
                                                                                                         Elżbieta Żołyniak

fot. Jadwiga Girsa-Zimny