47575593 635603753544820 8240258403667017728 n14 grudnia o godz. 17.00 w Sali Prób OT Rondo odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt "Kręcimy poezję". Projekt jest dofinansowany z programu Akumulator Społeczny.

W ramach spotkań "słowo na warsztat", "nuta na słowo", uczestnicy pod opieką instruktorów stworzyli muzyczne interpretacje wybranych przez siebie wierszy.

Piosenki z wierszy Broniewskiego, Tuwima czy Norwida będą wzbogacone najczęściej akompaniamentem własnym wykonawców. W ramach projektu odbyły się też warsztaty fotograficzne i filmowe, efektem których jest sesja zdjęciowa i teledysk. Zarówno zdjęcia jak i teledysk będą przedstawione podczas wieczoru podsumowującego. Podsumowanie zostanie powtórzone w kawiarni Antrakt w dniu 16 grudnia.

Nurt poezji śpiewanej jest w Polsce niszowy. Niewiele jest konkursów czy festiwali ,w których słowo jest wartością nadrzędną w muzyce. W Słupsku jedynym wydarzeniem, gdzie można spotkać się z tym nurtem jest Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, w którym jedną z kategorii jest poezja śpiewana. Dotychczas nie było w Słupsku działań skupionych wyłącznie wokół tego nurtu, a szkoda, bo młodzież rzadko sięga po poezję (gdyż jej nie zna, poza tymi wierszami, które przerabia na lekcjach języka polskiego w szkole), a osoby piszące poezję i komponujące muzykę często nie znają się osobiście. Stąd pomysł na przeprowadzenie warsztatów, które w atrakcyjny sposób – wykorzystując fotografię i film, bo trzeba pamiętać, że obecnie szybciej dociera się do ludzi obrazem niż słowem – przybliżą młodym ludziom poezję. Chcemy przeprowadzić ich drogą od pomysłu do realizacji. Od poszukiwania tekstu, przez skomponowanie do niego melodii po stworzenie teledysku, sesji zdjęciowej i kanału na stronie internetowej. Te narzędzia są obecnie niezbędne, aby szerzyć swoją twórczość poza miejscem zamieszkania. Często takie kompleksowe działania są niedostępne dla tworzących osób.
Naszą ideą jest szerzenie tekstów polskich poetów i tworzenie ich muzycznych interpretacji. Chcemy w gąszczu prostych słów i melodii odnaleźć bogactwo i podzielić się nim zwłaszcza z młodymi ludźmi, posługując się sztuką wizualną.

Twórcami projektu są Małgorzata Burjan i Patryk Skarbek-Tłuchowski. rozpoczynający swoją drogę w nurcie poezji śpiewanej. Jest to okazja do spotkania osób chcących zarówno grać, jak i śpiewać poezję, nauczyć się w jaki sposób stworzyć sesję zdjęciową, czy nakręcić teledysk. Wystąpią: Sara Kędzierska, Michał Węgrzyn, Michał Lasoń, Klaudia Stachyra, Mateusz Lipiński, Patryk Skarbek-Tłuchowski, Małgorzata Burjan. Warsztaty fotograficzne w wyniku których powstała sesja zdjęciowa, poprowadził Piotr Ziębakowski, warsztaty filmowe oraz teledysk wyszły spod ręki Tomasza Giczewskiego.

Projekt „Akumulator Społeczny 2018” jest współfinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.