„Soboty ze sztuką” to inicjatywa oddolna, realizowana w ramach konkursu Studia Inicjatyw ze środków Słupskiego Ośrodka Kultury. 

Inicjatorką i prowadzącą warsztaty jest pani Kamila Bednarz - to artystka, projektantka biżuterii oraz mama dwójki dzieci. Kocha życie i sztukę, którą uważa za niezbędną do rozwoju dziecka. Absolwentka Politechniki Koszalińskiej na wydziale wzornictwa, ze specjalnością projektowanie graficzne.

Każdy, niezależnie od wieku, może być artystą. Ta myśl przyświeca cyklowi lipcowych warsztatów kierowanych do dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat (choć mile widziane są także młodsze), oczywiście z opiekunem.
Spotkania podporządkowane zostaną trzem zagadnieniom: Zróbmy sobie arcydziełko! Być jak… Był taki obraz…

Pierwsze spotkanie, zorganizowane 3 lipca, koncentrowało się na malowaniu nożyczkami i przyświecało mu hasło "Nie maluję rzeczy, maluję tylko różnice między nimi". Dzieci tworzyły dzieła inspirując się twórczością Henriego Mattisse'a.

Drugie spotkanie w dniu 10 lipca poświęcone było malarzowi dziwnych portretów - Giuseppe Arcimboldo. Powstałe dzieła zachwycały nie tylko estetyką, ale były również przepyszne i zdrowe, bo malowane owocami i warzywami.

Na trzecim spotkaniu świetnie się bawiliśmy udając Alberto Giacomettiego - jego charakterystyczne, niemalże prymitywnie wykończone rzeźby, stanowią doskonałą inspirację dla artystów - niezależnie od wieku. Poznaliśmy przy tym sekrety tworzenia w trójwymiarze.

Podczas czwartego sobotniego spotkania ze sztuką  na tapecie czy raczej podłodze znalazł się  Paul Jackson Pollock– amerykański malarz, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jak widać na zdjęciach „Obraz żyje swoim własnym życiem. Ja tylko pomagam mu się ujawnić”, a to można robić na wiele różnych sposobów, także przy pomocy stóp zanurzonych w farbie. Zabawa była naprawdę przednia, w rytmie free jazzu i muzyki amerykańskich Indian.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu. Tym razem Paul Klee i znów będzie się działo. Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy tel. 507 846 261/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadzenie i fot. Kamila Bednarz