"Aria dla atlety" w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina

Kategoria
Film
Termin
2023-09-16 15:45
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tym miesiącu w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina zobaczymy "Arię dla atlety" Filipa Bajona. Na pokaz zapraszamy tradycyjnie w sobotę, 16 września, o godzinie 15:45.

 

"Krótka historia polskiego kina" to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć na cyfrowo odrestaurowanych kopiach arcydzieła rodzimej kinematografii. Dla prawdziwego kinomana pozycja obowiązkowa! Każdy pokaz poprzedzony jest krótką wideoprelekcją w wykonaniu Tomasza Kolankiewicza, która przybliży widzom tematykę dzieła oraz realia polityczno-społeczne jego powstania.

Filmy prezentowane będą z angielskimi napisami.

 

Bilety po 10,00 zł dostępne w kasie kina oraz online na stronie Ekobiletu.

ecobilet emcek

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

16 sierpnia, godzina 15.45

ARIA DLA ATLETY

Polska 1979, 99 min
reżyseria: Filip Bajon
scenariusz: Filip Bajon
muzyka: Zdzisław Szostak
zdjęcia: Jerzy Zieliński
obsada: Krzysztof Majchrzak, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Bogusz Bilewski, Wojciech Pszoniak

 

Pokaz rozpocznie wideoprelekcja filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami

Aria dla atletyGóralewicz, młody chłopak z Galicji trafia do cyrku jako początkujący zapaśnik. Charyzmatyczny szef cyrku organizuje zastawy pod walki atletów. Tam Góralewicz poznaje przyjaciół: Bolka, który zjada koty i Cyklopa, pół ślepego z wysiłku. Tam też doświadcza upokorzenia ze strony braci Abs. Od tej chwili ściga ich z zemsty po całej Europie. W wyniku porachunków między właścicielami cyrków przyjaciele muszą uciekać. Bolcio ginie w walce z bykiem, Cyklop umiera. W Charlottenburgu Góralewicz występuje w sali operowej obok słynnego tenora. Potem trafia do Casino de Paris, gdzie jego niegdyś pierwszy szef jest obecnie kelnerem. Zapaśnik żeni się z dekadentką, wytworną Cecylią. Nie pali się już do walki, sam ulega dekadencji, ale staje naprzeciw jednego z braci Abs.


Spektakularny debiut Filipa Bajona zachwycał nieposkromioną wyobraźnią, plastycznością wizji i odmiennością od tego, co proponowało polskie kino w okresie moralnego niepokoju. Film przywoływał estetykę malarstwa i grafiki przełomu wieków, a awanturnicza historia z mnóstwem fascynujących bohaterów budziła skojarzenia z filmami Frederica Felliniego i Kena Russella.

Reżyser zdobył Nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, a Jerzy Zieliński Nagrodę za zdjęcia (1979). W Koszalinie film zdobył Nagrodę za film fabularny i Nagrodę Dziennikarzy. Krzysztof Majchrzaka uhonorowano Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego (1980). Na Międzynarodowym Festiwali Filmów Autorskich w San Remo reżyser otrzymał Nagrodę za debiut (1980).

cykl KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA

 
 

Terminy

  • 2023-09-16 15:45