Słońce wschodzi raz na dzień - w cyklu "Krótka historia polskiego kina"
Majowym arcydziełem prezentowanym w ramach przeglądu "Krótka historia polskiego kina" będzie filmowa ballada z 1967 roku "Słońce wschodzi raz na dzień" w reżyserii Henryka Kluby.
11 maja, godzina 16.00
SŁOŃCE WSCHODZI RAZ NA DZIEŃ
Polska 1967, 90 min
reżyseria: Henryk Kluba
scenariusz: Wiesław Dymny
muzyka: Zygmunt Konieczny
zdjęcia: Wiesław Zdort
obsada: Franciszek Pieczka, Ryszard Filipski, Stanisław Gronkowski, Teresa Kamińska, Marian Kociniak, Zdzisław Maklakiewicz
Chłopski przywódca z Beskidów zakłada tuż po wojnie osadę na Ziemiach Odzyskanych. Buduje z chłopami szkołę, ceglarnię i tartak. Towarzysze komuniści próbują wymusić na nim zgodę na oddanie dla ogółu ich społecznej własności. Trwa spór o władzę ludu.
Ludowa ballada w reżyserii Henryka Kluby stanowi oryginalną interpretację filmu socrealistycznego o dojrzewaniu chłopstwa do ideologii socjalizmu. Chłopi samoorganizują się i bronią idei władzy ludu. Twórca dowartościowuje tę walkę mityczną oprawą plastyczną na wzór malarstwa naiwnego oraz muzyczną – pieśniami według kompozycji Zygmunta Koniecznego w wykonaniu chóru z Istebnej. Film budzi pozytywne skojarzenia ze sztuką Siergieja Paradżanowa, ormiańskiego autora filmowego, twórcy arcydzieła "Cienie zapomnianych przodków" (1965). Autorem scenariusza, dialogów i tekstów pieśni był Wiesław Dymny, aktor, pisarz i poeta, artysta „Piwnicy pod Baranami”. Jego współpraca scenariuszowa i scenograficzna z Klubą zaczęła się od robotniczej ballady "Chudy i inni" (1966) i zaowocowała jeszcze filmem "Pięć i pół bladego Józka" (1971).
Pokaz w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”
organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z WFDiF
i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.
Wszystkie bilety w cenie 10,00 zł.
Terminy
- 2024-05-11 16:00